معرفی و دانلود کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد | فلانری اوکانر | انتشارات ایمادمعرفی کتاب آدم خوب، سخت گیر میادکتاب آدم خوب، سخت گیر میاد از فلانری اوکانر پرسش‌هایی عمیق درباره مذهب و اخلاق مطرح می‌کند که یک خانواده هنگام سفر در جاده‌ای خطرناک با آن‌ها مواجه می‌شوند؛ جاده‌ای که یک مجرم بدنام در آن پرسه می‌زند و به هیچ رهگذری رحم نمی‌کند. این اثر از طرف منتقدان بسیاری مورد تحسین قرار گرفت و توانست در سال 1956 به مرحله فینال جایزه کتاب ملی آمریکا برسد.

درباره کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد:

این اثر معروف‌ترین و مورد بحث‌ترین داستان فلانری اوکانر است. انتشار کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد (A Good Man Is Hard to Find) در سال 1955 نام اوکانر را به عنوان یکی از برجسته‌ترین نویسندگان عصر خود بر سر زبان‌ها انداخت و این جایگاه تا به امروز نیز حفظ شده است. فضای این کتاب مانند سایر آثار او آمیخته با طنز سیاه، خشونت و نمادهای مذهبی است. اوکانر که نویسنده ژانر گوتیک بود، دیدگاه‌هایی خاص درباره زندگی داشت و دغدغه همیشگی او -یافتن معنی واقعی رستگاری- را می‌توان در این داستان نیز مشاهده کرد: خانواده‌ای ساکن جورجیای آمریکا، تصمیم می‌گیرند برای سفر به فلوریدا بروند در حالی که از خطر حضور یک قاتل مشهور و بی‌رحم در این مسیر آگاه هستند. آیا آن‌ها با این جنایتکار بدنام رو به رو خواهند شد؟ این جاده غرق در رعب و وحشت چه پایانی را برای آن‌ها رقم خواهد زد؟

اقتباس‌های هنری از کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد:

فیلم «قلب‌های سیاه، خون قرمز دارند» در سال 1992 با اقتباس از این داستان ساخته شد که مورد استقبال قرار نگرفت. در سال 2017 نیز خبر بازسازی فیلم توسط جان مک‌ناتن منتشر و تایید شد اما در نهایت این اثر ساخته نشد. جالب است بدانید اوکانر الهام‌بخش موسیقی‌دانان نیز بوده است و سوفیان استیونز، خواننده کانتری آمریکایی در سال 2004 یکی از قطعه‌های آلبوم قو را با الهام از کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد نوشت.

نکوداشت‌های کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد:

– نتیجه ترکیب پرسش‌های عمیق اوکانر درباره اخلاقیات با استعداد شگرف او در نویسندگی، اثری انقلابی است. (نیویورک‌تایمز)
– نمی‌توانم تصمیم بگیرم اوکانر طنزنویس است یا نویسنده ژانر وحشت، اما بی‌شک این داستان خشن حقایق بسیاری را بیان می‌کند. (Robert Lowell)

کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد مناسب چه کسانی است؟

این کتاب را به طرفداران داستان‌های کوتاه و علاقه‌مندان ادبیات آمریکا پیشنهاد می‌کنیم.

با فلانری اوکانر بیشتر آشنا شویم:

فلانری اوکانر (Flannery Oconnor) یکی از بااستعدادترین نویسندگان آمریکا بود که در یک نظرسنجی آنلاین در سال 2009 به عنوان بهترین برنده جایزه کتاب ملی در شصت سال گذشته انتخاب شد، همچنین کتابخانه ملی آمریکا در سال 1988 مجموعه آثار او را منتشر کرد که افتخار بزرگی برای اوست چون بعد از اتمام جنگ جهانی دوم تا آن زمان، ‌هیچ نویسنده‌ای به این شکل مورد تجلیل قرار نگرفته بود. اوکانر که در سی و نه سالگی درگذشت. در طول فعالیت کوتاه خود مقالات و نوشته‌های متعددی را منتشر کرد که برترین آن‌ها عبارتند از: «آدم‌های روستایی خوب»، «معبد روح القدس»، «دایره‌ای در آتش»، «هر چه آغاز می‌شود پایانی دارد» و «گرینلیف».

در بخشی از کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد می‌خوانیم:

مادربزرگ اصلاً نمی‌خواست به فلوریدا مسافرت کند.

دوست داشت به دیدن اقوام در شرق تنسی برود و از هر فرصتی استفاده می‌کرد تا نظر بیلی را راجع به مسافرت فلوریدا عوض کند.

او با خانواده یِ تنها پسرش بیلی زندگی می‌کرد. بیلی جلوی میزی نشسته بود که روی آن یک سری مجله ورزشی نارنجی رنگ روی هم تلنبار شده بودند.

مادربزرگ شاکی، یک دستش به کمر لاغرش و در دست دیگرش روزنامه قرار داشت که چند تا محکم بر سر طاسِ بیلی، می‌زند و می‌گوید: بیا بگیر! ببین چی توش نوشته! اینجا نوشته که: یه یارو که اسم خودشوهم گذاشته نخاله، از زندان ایالتی در رفته و داره می‌ره فلوریدا. نمی دونی که چیا توش نوشته! چه بلا‌هایی که مردیکه سر ملت، درنیاورده. فقط بخونش من نمی‌خوام که بچه‌هامو به جهنم دره‌ای ببرم که یه همچین الدنگای جانی‌ای مثل این یارو توش ولن، اگر یه اتفاقی بیفته دیگه نمی‌دونم چی کار کنم.

بیلی سرش را از روی مجله‌ای که در حال خواندن بود اصلاً بلند نکرد. مادربزرگ هم برگشت که چشمش به مادر بچه‌ها افتاد.

یک زن جوان که شلوار پوشیده بود، با صورتی پهن و معصوم، دستمالی سرسبز رنگ با دو دایره شبیه گوش‌های خرگوش به دور سرش بسته بود؛ و در حالی که روی کاناپه نشسته بود از داخل ظرفی به بچه‌ی خود زردآلو می‌داد.

مادربزرگ گفت: بچه‌ها قبلاً فلوریدا بودن برای تنوع هم که شده بهتره بچه‌ها رو یه جای دیگه ببری، اونا باید جاهای دیگه‌ی دنیا رو هم ببینن مثلاً اصلاً شرق تنسی رو ندیدن.

معرفی و دانلود کتاب آدم خوب، سخت گیر میاد | فلانری اوکانر | انتشارات ایماد