دسته‌بندی نشده · می 18, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجول | نیل دگراس تایسون | انتشارات پرتقالمعرفی کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجولتابه‌حال آسمان شگفت‌انگیز شب را تماشا کرده‌اید؟ کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجول اثر جذاب نیل دگراس تایسون است که شما را به قلب یک ماجراجویی در میان آسمان می‌برد! این کتاب علمی با شیوه‌ای هنرمندانه و سرگرم‌کننده، ناشناخته‌ها و اسرار جهان را به نوجوانان نشان می‌دهد.

درباره کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجول:

آسمان یکی از آن جاهایی است که هر چه بیشتر به بزرگی آن فکر کنید، شگفتی‌تان هم بیشتر می‌شود و سوالات بیشتری به ذهنتان می‌آید! مثل این سوال که چه چیزی در آسمان شب وجود دارد که اینگونه آن را شگفت‌انگیز کرده است؟ یا اینکه جای ما در این جهان و در میان هزاران کهکشان و سیاه‌چاله دقیقا کجاست؟!

کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجول (Astrophysics for young people in a hurry) درباره این ناشناخته‌ها برای شما حرف می‌زند و یک شناخت ابتدایی و البته جذاب را درباره نجوم، ستارگان و آسمان به شما می‌دهد که همه دانشمندان و اخترشناسان از آن برای فکر کردن به جهان هستی استفاده کرده‌اند.

نیل دگراس تایسون (Neil deGrasse Tyson) این کتاب را آنقدر روان و زیبا و با شیوه‌ای سرگرم‌کننده نوشته که اگر شروع به خواندن آن کنید، به‌سختی از آن دست می‌کشید! با خواندن کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع‌وجور برای بچه‌های عجول با دنیایی از عجایب آسمانی روبه‌رو می‌شوید که شما را به یک اخترفیزیکدان کوچک تبدیل و کنجکاوی‌تان را درباره آسمان و ستارگان و سیاه‌چاله‌هایش چند برابر می‌کند. با این کتاب در دنیای عجیب و بی‌انتهای نجوم پرواز می‌کنید و فرصت یادگیری علمی را به دست می‌آورید. تصویرگری کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع‌وجور برای بچه‌های عجول حرف ندارد و در به پرواز درآوردن شما و ایجاد یک فرصت ماجراجویی علمی در آسمان، نقش زیادی را بازی می‌کند. کتاب حاضر می‌تواند بهترین دوستتان باشد تا مفاهیم بسیار دشوار را هم درباره مباحث علمی به‌راحتی یاد بگیرید.

نکوداشت‌های کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجول:

– پرداختن به کیهان و نجوم، اصلا کار ساده‌ای نیست. اما تایسون در این کتاب برای بیان آن بسیار موفق ظاهر شده است. (San Francisco Chronicle)
– کتاب جذابی که هر آدم علاقه‌مند به نجوم باید در قفسه کتاب‌هایش داشته باشد! (David J. Eicher, Astronomy)
– یک هدیه عالی برای همه کسانی که به علم علاقه‌مندند. (Chicago Tribune)

کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجول مناسب چه کسانی است؟

همه نوجوانانی که به نجوم و پیدا کردن اسرار و شگفتی‌های آسمان علاقه ‌دارند از این کتاب لذت خواهند برد.

با نیل دگراس تایسون بیشتر آشنا شویم:

گاهی اوقات زمان به دنیا آمدن آدم‌ها، با مسیری که در زندگی خود طی می‌کنند، به شکل اعجاب‌انگیزی در ارتباط است! نیل دگراس تایسون نویسنده آمریکایی این کتاب، در هفته تاسیس ناسا به دنیا آمد و بعدها در مسیر زندگی خودش و به دلیل علاقه‌اش به نجوم، به یک اخترفیزیکدان مشهورتبدیل شد! تایسون مدرک دکتری خود را در رشته اخترفیزیک، از دانشگاه کلمبیا دریافت کرده و تاکنون کتاب‌های زیادی را در زمینه نجوم و اخترفیزیک نوشته است.

کتاب «اسرار کیهانی»، « اخترفیزیک برای آدم‌های بی‌قرار» و «راز آفرینش هستی» از مهم‌ترین کتاب‌هایی هستند که این اخترفیزیکدان محبوب نوشته است.

در بخشی از کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجول می‌خوانیم:

از ابتدا، سیصدوهشتاد هزار سال گذشته است.

جهان مثل بادکنکی که فقط بادش بیشتر می‌شود و هیچ‌وقت نمی‌ترکد، بزرگ و بزرگ‌تر شد. بزرگ که شد، خنک شد و جاذبه کارش را شروع کرد. چندصد هزار سال اول، ذرات پرسرعت به هر طرفی می‌رفتند، درست مثل بچه‌های مهد کودکی که توی زمین بازی ول شده باشند. بعدش جاذبه آمد وسط ماجرا و این تکه‌ها را دور هم جمع کرد و شهرهای کیهانی را ساخت که کهکشان نامیده می‌شوند.

نزدیک صد میلیارد کهکشان ساخته شد. هر کهکشان صدها میلیارد ستاره توی خودش داشت. این ستاره‌ها مثل زودپز بودند و ذرات کوچک را به‌زور به همدیگر پیوند می‌دادند و عنصرهای بزرگ و بزرگ‌تر می‌ساختند. بزرگ‌ترین ستاره‌ها آن‌قدر گرما و فشار تولید می‌کردند که عنصرهای سنگینی مثل آهن می‌ساختند. اگر این عنصرها توی آن ستاره‌های غول‌پیکری که تویش شکل گرفته بودند می‌ماندند، به هیچ دردی نمی‌خوردند. اما این ستاره‌ها ناپایدار بودند. منفجر شدند و محتویاتشان را فرستادند تا با سرعت زیاد به سرتاسر کهکشان بروند.

نه میلیارد سال بعد از آغاز جهان هستی، در قسمتی نه‌چندان مهم از جهان، در کهکشانی نه‌چندان بزرگ، ستاره‌ای نه‌چندان بزرگ (خورشید) به دنیا آمد.

چطور ساخته شد؟

جاذبه آرام‌آرام توده‌ گاز عظیم‌الجثه‌ای را دور هم جمع کرد که مملو از ذرات و عنصرهای سنگینی پر از پروتون و نوترون اضافی بود. دور همدیگر که می‌چرخیدند، قدرت جاذبه آن‌ها را جمع و جمع‌تر کرد تا اینکه باهم برخورد کردند و ترکیب شدند.

معرفی و دانلود کتاب اخترفیزیک: کتابی جمع و جور برای بچه‌های عجول | نیل دگراس تایسون | انتشارات پرتقال