دسته‌بندی نشده · ژوئن 16, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب اخلاق در محیط کار | آلن بالوت | انتشارات اژدهای طلایی

[ad_1]

معرفی کتاب اخلاق در محیط کارکتاب اخلاق در محیط کار به قلم نویسندگانی از جمله آلن بالوت، لوران بیبار، ژنویو اوان-گرانبولان، کریستین غانم و مارک گراسن تالیف شده و با مقدمه از میشل بن به انتشار رسیده است. این کتاب خلاصه‌ای از همایش اخلاقیات و همبستگی انسانی در سال 2004 است و به آداب و قواعدی می‌پردازد که افراد شاغل به آن نیاز خواهد داشت. بنابراین به مدیریت بهتر و ایجاد هماهنگی سازمانی بر پایه نظم و اخلاق کاری کمک خواهد کرد.

درباره‌ی کتاب اخلاق در محیط کار

هر سازمان و نهاد خصوصی یا دولتی یک منشور اخلاقی دارد که پیروی از آن را برای تمامی افراد بر حسب وظایفشان واجب و الزامی خواهد بود. در این میان برخی قواعد و اصول کلیت بیشتری دارند و تبعیت از آن‌ها حرفه‌ای بودن و مسئولیت‌پذیری فرد در محیط کار را نشان می‌دهند.

یک تیم موفق برای رسیدن به بهترین نتایج و بالاترین کارایی به یک هماهنگی و تعادل اخلاقی نیاز دارد. بنابراین باید برای ایجاد هماهنگی و سازگاری سلایق و روش‌های مختلف، اصولی را تدوین کرد که برای همه در دسترس و قابل انجام باشد. اما چیدمان این قواعد کار ساده‌ای نیست.

اخلاق کاری یکی از برنامه‌های نوین و کارکردی سازمان‌های مدرن است که با کدهای اخلاقی، برنامه‌های توسعه پایدار، برچسب‌های اخلاقی و سایر منشورهای ارتقای کیفیت زندگی یا احترام به ارزش‌ها رایج شده‌اند. این برنامه‌ها اکنون بخشی از فرهنگ سازمانی قلمداد می‌شوند و شاخص مهمی در تعیین حرفه‌ای بودن آن نهاد به شمار می‌آیند.

آلن بالوت، (Alain Ballot)، لوران بیبار (Laurent Bibard)، ژنویو اوان-گرانبولان (Geneviève Even-Granboulan)، کریستین غانم (Christian Ganem) و مارک گراسن (Marc Grassin) در این کتاب کوشیده‌اند تا با برشمردن اصول مدیریت فردی، نظم و هماهنگی گروهی را به عنوان یک اصل جمعی آموزش دهند.

کتاب اخلاق در محیط کار خلاصه‌ای از یک همایش بزرگ تحت عنوان: همایش اخلاقیات و همبستگی انسانی (L’éthique individuelle, un nouveau défi pour l’entreprise) در سال 2004 است و به شما کمک می‌کند تا در عین حفظ فردیت و ویژگی‌های شخصیتی خود یک کار تیمی خوب و با کیفیت ارائه دهید و درک بهتری از کار کردن به صورت گروهی در یک سیستم یک پارچه داشته باشید.

کتاب اخلاق در محیط کار را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

کارمندان و مدیرانی که برای بهبود سطح کارایی خود و پرهیز از تنش‌های اخلاقی به یک منبع مناسب نیاز دارند، از این کتاب نکات ارزشمندی دریافت خواهند کرد.

در بخشی از کتاب اخلاق در محیط کار می‌خوانیم

اکنون قصد دارم خطر کلی‌نگری در واکنش‌ها، روش‌ها و عملکردها در زمینه‌ی اخلاقیات را خاطرنشان کنم، زیرا ماهیت آن‌ها به‌ گونه‌ای است که می‌توانند در مبانی و همچنین در معنای اخلاقیات تغییر فاحشی ایجاد کنند. بنابراین، بازگشت به سوی سرمایه‌گذاری اخلاقی در چنین بسترهایی نتیجه‌ای جز تباهی و فساد نخواهد داشت.

افزون بر این، در دنیای کار و تجارت قشر حقوق‌بگیر یا مصرف‌کننده یا مشتری ممکن است از چنان موقعیتی برخوردار باشد که بتواند محدودیت‌هایی را بر شرکت تحمیل کند. این دسته از محدودیت‌ها در مقایسه با آن‌هایی که از حوزه‌ی عمومی بر آن شرکت اعمال می‌شود، اولویت دارد؛ اما فکر می‌کنم که درمجموع، این رویکرد به دلیلی ساده امری حاشیه‌ای و کم‌اهمیت به شمار می‌آید، زیرا سود اخلاقی قشر حقوق‌بگیر مصرف‌کننده‌ مشتری فقط بر چند موضوعِ باب روز متمرکز شده است.

از لحاظ آرمانی، منطق رویکرد اخلاقی، برقراری گفتمانی پایدار و مسئولانه میان شرکت از یکسو و طرف ذی‌نفع از سوی دیگر است. این گفتمان مسئولیت‌ها و مشارکت‌های هر یک از طرفین را در مقابل دیگری و همچنین ارزش‌ها و تقسیم آن‌ها را میان آن دو معین می‌سازد.

شرکت در حقیقت پروژه‌ی ارزش‌آفرینی در محیط اجتماعی خاصی را رقم می‌زند. در جهان کنونی که بیش از پیش محدود شده و وابستگی میان اجزایش هم رو ‌به ‌فزونی گذارده است، به موازات ایجاد ارزش، شاهد اضمحلال ارزش‌ها، منابع و محیط‌ زیست هم هستیم. شرکت برای اجرای طرح صنعتی یا تجاری‌اش، منابع، قابلیت‌ها و عناصر زیست‌محیطی، انرژی و حتی دولت را به تحرک وامی‌دارد و همگی آن‌ها با هم مجموعه‌ای را شکل می‌دهند.
فهرست مطالب کتابپیشگفتار
مقدمه
فصل اول: نتایج مربوط به تحقیق انجام‌شده در میان دانشجویان
فصل دوم: در افق فکری فرد، چگونه اخلاقیات فردی با اخلاقیات جمعی مواجه می‌شود؟
فصل سوم: چه سرنوشتی در انتظار افشاگر است؟
فصل چهارم: رفتار مسئولانه در امور شرکت
فصل پنجم: مناظره
فصل ششم: اخلاقیات و مقوله‌ی زمان
فصل هفتم: اخلاقیات فردی: اهداف و روش‌ها
فصل هشتم: مناظره
مؤلفان

معرفی و دانلود کتاب اخلاق در محیط کار | آلن بالوت | انتشارات اژدهای طلایی