دسته‌بندی نشده · جولای 9, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب استخدام کارکنان: تعریف الزامات، ارزیابی متقاضیان، مصاحبه موفق | مرتضی بخشایشمعرفی کتاب استخدام کارکنان: تعریف الزامات، ارزیابی متقاضیان، مصاحبه موفقکتاب استخدام کارکنان از مجموعه کتاب‌های همراه مدیران است که طبق مطالعات دانشکده کسب وکار دانشگاه هاروارد تالیف شده و راهکارهایی کاربردی برای چالش‌های روزانه‌ای که مدیران با آن‌ها روبه‌رو می‌ شوند ارائه می‌دهد. این کتاب به مدیران کمک می‌کند تا با آگاهی، اشخاص مناسبی را در سازمان خود استخدام کنند و بهترین و ماهرترین افراد را به مجموعه خود دعوت نمایند.

درباره‌ی کتاب استخدام کارکنان

آیا تا‌به‌حال پیش آمده است که به اشتباه فرد نامناسبی را استخدام کنید و هزینه زیادی را برای آموزش آن شخص و همکاری با او متقبل شوید؟ این از تلخ‌ترین تجربیات یک مدیر است که با آن مواجه می‌شود. کتاب استخدام کارکنان با ارائه تعریف مشخصی از الزامات شغلی، ارزیابی متقاضیان و رسیدن به یک مصاحبه موفق از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری می‌کند.

گرفتن تصمیمات استخدامی درست همیشه یکی از چالش‌برانگیزترین مسئولیت‌های هر مدیر به شمار می‌آید. مدیران ارشد با استفاده از ایده‌های کتاب استخدام کارکنان (Hiring an Employee)، فرصت به وجود آوردن تیمی یکپارچه و قدرتمند را خواهند یافت و به موفقیت هرچه بیشتر سازمان خود کمک می‌نمایند.

استخدام کردن مستلزم تعیین چهارچوب‌های دقیق شغلی، خصوصیات مورد نیاز برای انجام مسئولیت‌های محوله و انتخاب فرد مناسب است و شامل مراحل مختلفی از جمله فراخوان داوطلبان مناسب، انجام مصاحبه، ارزیابی متقاضیان، تصمیم‌گیری و ارائه پیشنهاد شغلی خواهد بود.

کتاب استخدام کارکنان برای هر قدم در این مسیر راهکار مناسبی دارد و از نخستین اقدام برای پیدا کردن فرد مناسب تا استخدام نهایی او با شما همراه خواهد بود.

مجموعه کتاب‌های همراه مدیران

مجموعه کتاب‌های همراه مدیران بر اساس پژوهش‌های دانشکده کسب‌وکار دانشگاه هاروارد تالیف شده است و تکنیک‌های مفیدی را برای مسائلی که مدیران همیشه با آن‌ها سروکار دارند، ارائه می‌دهد. این مجموعه که توسط اساتید درجه یک دانشگاه هاروارد پس از سال‌ها تجربه در مشاوره و آموزش منتشر شده است، با کمک مثال‌های واقعی، نکته‌های ارزشمند، راهنمایی‌ها، ابزارها و آزمون‌ها مدیران را در شناسایی نقاط ضعف یا قوت و کسب مهارت‌های کلیدی مدیریت یاری می‌رساند.

کتاب استخدام کارکنان مناسب چه کسانی است؟

مدیران و سرپرستان بخش منابع انسانی با استفاده از نکات این کتاب در استخدام فرد مناسب بهتر عمل خواهند کرد.

در بخشی از کتاب استخدام کارکنان می‌خوانیم

هدف از مصاحبه استخدامی، کسب اطلاعات بیشتر درباره متقاضی است. بنابراین باید فرآیند مصاحبه را هدف‌دار به پیش برده و متقاضی را تشویق به صحبت کردن کنید. هم‌چنین از نکات مهم یادداشت‌برداری کنید تا بعد از مصاحبه اطلاعات بااهمیت را به یاد آورید.

کلید اصلی تسلط بر روند مصاحبه این است که بیشتر سوال بپرسید و شنونده باشید. بایستی 80 درصد از زمان مصاحبه را به شنیدن اختصاص دهید. رعایت کردن موارد زیر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد: روند منطقی مصاحبه را دنبال کنید و در صورتی که متقاضی سوالی مطرح کرد، مجدداً به روند اصلی بازگردید.

از متقاضی بخواهید سوال‌هایش را در پایان مصاحبه مطرح سازد. اگر متقاضی از پاسخ دادن به سئوالی طفره رفت، با ملایمت او را به موضوع اصلی هدایت نمائید. از عباراتی همچون «پیش از این داشتید در این مورد صحبت می‌کردید که…..» یا «لطفاً در این مورد بیشتر توضیح دهید که…..» استفاده کنید.

شنونده فعالی باشید. بر آنچه که می‌شنوید تمرکز کنید و از پیش‌داوری بپرهیزید. برای تایید سخنان طرف مقابل، پرداختن به موضوع متفاوت و کم کردن توضیحات اضافی متقاضی پرحرف، مرتبا خلاصه‌ای از آنچه گفته شده را بیان نمایید.

برای مثال می‌توان گفت: «منظورتان این است که طی یک دوره 6 ماهه، کار نظارت بر 20 نفر در دو بخش مجزا را به عهده داشته‌اید؟ باید کار سختی باشد. چگونه از عهده انجام این کار برمی‌آمدید و کنترل امور را در دست داشتید؟» هر چه بیشتر متقاضی را تشویق به صحبت کردن کنید، افق دیدتان نسبت به او وسیع‌تر می‌شود.
فهرست مطالب کتابمقدمه ناشر
پیام مشاور
مبانی استخدام کارمند
آشنایی با فرآیند استخدام
پنج مرحله استخدام اثر‌بخش
مرحله اول: تعیین الزامات شغلی
مشخص ساختن سوابق کاری ایده‌آل
تعیین ویژگی‌های فردی مورد نیاز
بررسی ساختار و فرهنگ سازمانی
تدوین شرح شغل
مرحله دوم: فراخوان داوطلبان مناسب
استفاده از شبکه‌های مناسب فراخوان
بررسی و گزینش رزومه‌ها
مراحل فراخوان متقاضیان
مرحله سوم: مصاحبه با متقاضیان
آشنایی با فرآیند مصاحبه
انتخاب روش مصاحبه
آمادگی برای مصاحبه
انجام مصاحبه
حفظ کنترل در جلسه مصاحبه
طرح پرسش‌های مناسب
مرحله چهارم: ارزیابی متقاضیان
استفاده از ماتریس تصمیم‌گیری
اجتناب از خطاهای رایج
بررسی مراجع
مرحله پنجم: تصمیم‌گیری و ارائه پیشنهاد شغلی
دست به انتخاب زدن
ارائه پیشنهاد شغلی جذاب
نکات و ابزارها
ابزارهای استخدام کارکنان
خودآزمایی
پاسخ خودآزمایی

معرفی و دانلود کتاب استخدام کارکنان: تعریف الزامات، ارزیابی متقاضیان، مصاحبه موفق | مرتضی بخشایش