دسته‌بندی نشده · ژوئن 6, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب استعدادیابی در ورزش | زهرا کوهستانی | انتشارات صبح امروزمعرفی کتاب استعدادیابی در ورزشکتاب استعدادیابی در ورزش نوشته زهرا کوهستانی، هما خالق زاده، و بنفشه فرودی از روش‌های تشخیص استعداد و بررسی جنبه‌های روانشناختی، فیزیولوژیکی، و مهارتی ورزشکاران می‌گوید. نویسندگان کتاب معتقدند موفقیت در رشته‌های ورزشی نیازمند ذهن یا بدنی فرازمینی‌ای نیست اما شناسایی استعداد یک فرد در رشته‌ای خاص، می‌تواند مسیر زندگی آن شخص را برای همیشه تغییر دهد.

درباره کتاب استعدادیابی در ورزش:

همه والدین دوست دارند فرزندانشان در رشته‌های مختلف ورزشی به مقام و جایگاه بالایی دست یابند. مسئله اینجاست که هر شخصی توانایی موفق شدن در هر رشته ورزشی‌ای را ندارد. هر رشته نیازمند مشخصات جسمی و ذهنی ویژه‌ای است و برای تمام افراد مناسب نیست. برای همین مربیان و افراد متخصصی وظیفه استعدادیابی فرد را به عهده می‌گیرند تا او را در انتخاب رشته صحیح ورزشی یاری دهند.

استعدادیابی در ورزش برخلاف آنچه دیگران فکر می‌کنند امر سختی است و تشخیص آن زمان، انرژی و قوه بینایی مربیان و متخصصان را تحلیل خواهد برد. در واقع مربی باید به دقت ورزشکار را مشاهده کند و به تشخیص این موضوع بپردازد که فرد، پیش‌فرض‌های لازم برای موفقیت در عرصه‌های متعدد ورزشی را دارد؟

حرف کتاب استعدادیابی در ورزش دقیقا همین است. اثر در فصل‌های متعدد آنچه را که لازم است تا یک ورزشکار شناخته شود، پرورش یابد و به قله‌های موفقیت برسد شرح وبسط می‌دهد. عواملی که ریشه‌های روانشناختی، فیزیولوژیک، ژنتیک، جسمانی و آنتروپومتریک دارند. گروه نویسندگان این کتاب شامل دکتر زهرا کوهستانی، دکتر هما خالق زاده، و بنفشه فرودی حاصل پژوهش‌های خود را در این کتاب گردآوری و منتشر کرده‌ و از تاریخچه استعدادیابی و زیر و بم آن پرده برداشته‌اند.

کتاب استعدادیابی در ورزش مناسب چه کسانی است؟

این کتاب را به دانشجویان رشته تربیت‌بدنی، مربیان و معلمان ورزش پیشنهاد می‌کنیم.

در بخشی از کتاب استعدادیابی در ورزش می‌خوانیم:

جنکینز می‌گوید کودک در فرآیندهای اجتماعی شدن خود را چنان شناسایی می‌کند که دیگران او را شناسایی می‌کنند. نوزاد در گذر اولیه به خود، به حضور خود در میان دیگران به تفاوت و شباهت‌های خود به آنها آگاه می‌شود و این که او یکی از آنهاست اما آنها خود او نیستند. خویشتنی به این معناست که در اجتماعی شدن اولیه پایه‌گذاری می‌شود و پس از آن از خویشتن استحکام بسیاری نشان می‌دهد.

جنکینز درباره هویت جنسیتی این چنین می گوید: کسب هویت در بدو امر فرآیند دو جانبه‌ای بین والدین و نوزاد است. اما در آغاز و مدتی پس از آن تبادل توسط نشانه‌های دریافتی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. با برونی‌تر کردن فرآیند کسب هویت‌ها یا دست کم بخشی از آنها از تبادلاتی پدیدار می‌شود که نوزاد را در بر نمی‌گیرد، بلکه به دور از او در میان دیگران مهم واقع می‌شود.

تعیین جنسیت اغلب بدون آن که نوزاد در آن هنگام به آن معرفت پیدا کند آغاز می‌شود و کودک در جهان جنسی متولد می‌شود و به تدریج با آن مواجه می‌شود و در حین آن که آگاهی او جوانه می‌زند آن جهان جنسی را که به واکنش های او و دیگران ساختار می‌بخشد را بدیهی فرض می‌کند. جنسیت یکی از آشکارترین وجوه هویت فردی است که در تعامل با دیگران ساخته می‌شود
فهرست مطالب کتابمقدمه
فصل اول: ابعاد و مراحل استعدادیابی ورزشی
فصل دوم: ویژگی‌های آنتروپومتریک
فصل سوم: ویژگی‌های فیزیولوژیک و جسمانی
فصل چهارم: ژنتیک
فصل پنجم: ویژگی‌های روانشناختی
فصل ششم: ویژگی‌های شخصیتی جنسیتی
فصل هفتم: نسبت انگشت دوم به چهارم
فصل هشتم: درماتوگلیفیک
فصل نهم: استعدادیابی در فوتبال
فصل دهم: مدل‌ها و تست‌های استعدادیابی در ورزش
منابع
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب استعدادیابی در ورزش | زهرا کوهستانی | انتشارات صبح امروز