دسته‌بندی نشده · ژوئن 25, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب اوج‌‌گیری: قواعد سه گانه تفکر استراتژیک پیشرفته | ریچ هورواثمعرفی کتاب اوج‌‌گیری: قواعد سه گانه تفکر استراتژیک پیشرفتهآیا قواعد سه‌گانه تفکر استراتژیک پیشرفته را می‌شناسید؟ ریچ هورواث در کتاب اوج‌‌گیری شما را با سه قاعده اساسی در حوزه مدیریت آشنا می‌کند و از تکنیک‌های توسعه سازمانی سخن می‌گوید. هورواث معتقد است ترکیب نوآوری و تفکر استراتژیک یک مزیت رقابتی خاص را به وجود می‌آورد که سود قابل ملاحظه‌ای را به همراه دارد و موجب پیشی گرفتن یک کسب‌وکار از سایر رقبا خواهد شد. این کتاب فرمول ترکیب این دو اصل را به شما می‌آموزد.

درباره‌ی کتاب اوج‌‌گیری

تفکر استراتژیک یک مفهوم پیچیده و چندبعدی است که به یک راهبرد خاص منجر می‌شود. در چند دهه گذشته، ابزارها و تکنیک‌های برنامه‌ریزی استراتژیک به‌سرعت توسعه یافته‌اند، اما با این وجود تحقیقات و یافته‌ها درخصوص مفاهیم انتزاعی مانند تفکر استراتژیک همچنان محدود به نظر می‌رسند.

نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد، تفاوت معنایی این مفهوم است. کاربرد استراتژی در عالم سیاست یا حوزه مدیریت با هم متفاوت است و در هر حوزه ویژگی‌های خاصی به خود می‌گیرد. بنابراین پیش از ورود به چنین بحثی باید حدود و ثغور تفکر استراتژیک را تعیین کنیم تا به تعریفی شفاف و دقیق برسیم.

ممکن است در برخی موارد استراتژی با تاکتیک اشتباه گرفته شود. بعضی دیگر، استراتژی را مجموعه‌ای از اقدامات قابلِ انجام در راستای بهبود و تعالی سازمان تعریف می‌کنند اما در واقع اقداماتِ عملیاتی‌، استراتژی محسوب نمی‌شوند بلکه استراتژی به جهت‌گیری‌ و نگرش یک سیستم اشاره دارد. علاوه بر این اولویت‌ها در استراتژی بسیار مهم تلقی می‌شوند و هر پیشنهادی که قابلیت اجرایی داشته باشد، مورد قبول نیست.

مهم‌ترین شاخصه‌ای که نشان می‌دهد یک سازمان تا چه اندازه از تفکر استراتژی برخوردار است، استمرار و پایداری در راه رسیدن به اهداف می‌باشد. پایداری ضرورتی مهم برای تکامل و توسعه استراتژی محسوب می‌شود و تنها در شرایط استمرار است که امکان تخصیص هوشمندانه و ماندگار منابع میسر می‌گردد.

یکی از منابعی که به برخورداری از تفکر استراتژی و صعود به قله‌های موفقیت کمک می‌کند، کتاب اوج‌‌گیری (Elevate) است که با هدف ایجاد یک مزیت رقابتی و بهره‌مندی در نوآوری در کسب‌وکار تالیف شده است و روند رسیدن به توسعه و هدایت هدفمند را سرعت می‌بخشد. ریچ هورواث (Rich Horwath) در این اثر قواعدی را معرفی می‌کند به خوبی نشان می‌دهد که چطور پیروی از این سه قاعده‌ی مهم و حیاتی، به پیشرفتی شگفت‌انگیز منتهی خواهد شد.

در نکوداشت کتاب اوج‌‌گیری

– استراتژی + نوآوری = مزیت رقابتی. اگر فقط یک کتاب در مورد استراتژی بخوانید، این باید همان کتاب باشد! (مدیر تامین منابع و تدارکات جهانی، اینتل)

– ریچ هورواث دوباره اقدام جالبی انجام داده است. او با کتاب‌های قبلی پیچیدگی تفکر استراتژیک را ساده کرد و مدیران را با ابزارهای عملی آشنا ساخت و اکنون با اوج‌‌گیری، رهبران را مجهز به چهارچوبی می‌کند که برای توسعه استراتژی‌ و رسیدن به یک مزیت رقابتی ضروری است. (دیل هیکس)

– تفکر استراتژیک مهمترین مهارت در پیگیری مداوم محصولات و خدمات نوآورانه است که منجر به مزیت رقابتی می‌شود. رهبرانی که با نحوه پیکربندی شایستگی‌ها و قابلیت‌های اصلی خود برای دستیابی به رشد ارگانیک دست و پنجه نرم می‌کنند، اوج‌‌گیری را منبعی ارزشمند خواهند یافت… (جی تیبتز، رئیس گروه ورزشی ATK)

– کتاب اوج‌‌گیری چهارچوبی برای ترکیب استراتژی و نوآوری برای دستیابی به مزیت رقابتی به رهبران ارائه می‌دهد. ریچ از مثال‌های دنیای واقعی و ابزارهای عملی برای کمک به مدیران اجرایی برای ارتقای تفکر مدیریتی خود استفاده می‌کند. کتابی ضروری برای رهبرانی که به دنبال راه‌هایی برای ایجاد ارزش جدید برای مشتریان و پیشی گرفتن از رقبای خود هستند. (دین گرگوری، رئیس، تجهیزات پزشکی، Fresenius Kabi آمریکای شمالی)

– کتاب اوج‌‌گیری به مدیران کمک می‌کند تا مهمترین مهارت‌ خود را افزایش دهند: تفکر و اجرای استراتژیک. استراتژی و نوآوری هر دو برای موفقیت یک شرکت بسیار مهم هستند. کتاب ریچ به رهبران راهنمایی می‌کند تا این دو مفهوم را در کنار هم قرار دهند تا تجارت خود را با موفقیت پیش ببرند. (مایکل مهلر، مدیر عامل شرکت RIEMSER Pharma، آلمان)

کتاب اوج‌‌گیری مناسب چه کسانی است؟

مدیران و صاحبان کسب‌وکارهای بزرگ که برای رسیدن به جایگاه بالاتر به دنبال کتابی کاربردی هستند با این اثر اوج گرفتن و صعود را تجربه خواهند کرد.

در بخشی از کتاب اوج‌‌گیری می‌خوانیم

وقتی رفتارهایی را شناسایی نمودید که دارای بیشترین تأثیر بر موفقیتِ کسب‌وکارتان هستند، آنگاه ضرورت دارد به کارکنان خود فرصت دهید تا آن‌ها را به‌صورت منظم تمرین کنند. در ورزش‌های حرفه‌ای همچون لیگ برتر بیس‌بال، ورزشکاران حرفه‌ایِ چند میلیون دلاری، پیش از آغاز فصلِ بازی‌ها، شش تا هشت هفته را صرف تمرین می‌کنند. این تمرینات که شامل اصول و مبانی اولیۀ بازی هستند شامل پرتاب، گرفتن، ضربه زدن، تمرین میدانی، شوت زدن و غیره می‌شوند. در واقع، ورزشکاران حرفه‌ای حدود 90 درصدِ وقت خود را صرف تمرین و تنها 10 درصد را صرف مسابقه می‌کنند.

در حوزۀ کسب‌وکار، قضیه برعکس است زیرا بسیاری از مدیران حتی 10 درصدِ وقت خود را هم صرف تمرین کردن یا آموزش دیدن نمی‌کنند. تحقیق انجام شده دربارۀ بیش از 000‚3 مدیر اجرایی منابع انسانی نشان می‌دهد که مدیران ارشد حداقل میزان آموزش را دریافت می‌دارند و 41 درصدِ آن‌ها هیچ نوع آموزشی نمی‌بینند.

شوخیِ روزگار آنجاست که رهبران در حالی کمترین میزان تمرین و آموزش را می‌بینند که هم‌زمان بیشترین مسئولیت را در سازمان‌های خود بر عهده دارند و تصمیماتی اتخاذ می‌کنند که بر کل کسب‌و‌کارشان مؤثر است.

تمرین کردن به عنوان «انجام یا اقدام مکرر به کاری برای عالی شدن؛ و آموزش دیدن از طریق مشقِ مکرر» تعریف می‌شود. در حالی که اکثر ما غالباً شاهد کاربرد تمرین در ورزش، موسیقی و فعالیت‌های هنری هستیم، اما واقعیت این است که تمرین کردن نقشی اساسی برای کسب موفقیت در عرصه‌های فکری دارد.
فهرست مطالب کتابمقدمه ناشر
مقدمۀ ‌مترجمان
مقدمه اوج ‌گرفتن
اهمیت استراتژی
ده چالش اصلی استراتژی
چارچوب گُست
تعریف استراتژی
استراتژیک فکر کردن
منظر 300 متری
قاعده ‌اول اتحاد‌ بخشیدن
الگوها در استراتژی
سیستم‌ها
پلتفرم‌ها
مدل کسب‌وکار
مرحلۀ اول مدل کسب‌وکار: خلق ارزش
مرحلۀ دوم مدل کسب‌وکار: ارائه ارزش
مرحلۀ سوم مدل کسب‌وکار: کسب ارزش
رشدِ سودآور
استراتژی و نوآوری
انواع نوآوری
منظر 300 متری
قاعده دوم رقابت‌ کردن
شرایط رقابتی
رهبر
چالش‌گر
نظاره‌گر
مزیت رقابتی
هوشمندی رقابتی
ناحیه سبک‌سنگین
رقابتِ غیرمستقیم
رقابتِ ناملموس
منظر 300 متری
قاعده ‌سوم: پشتیبانی‌کردن
استفاده استراتژیک از زمان
تکنیک‌های تبادل زمان
تأثیرگذاری بر تعهد نسبت به استراتژی
افزایش تعهد با برهانی اجتماعی
رفتار استراتژیک
تمرین تفکر استراتژیک
اصل عملی 1: کارتان را با هدف آغاز کنید
اصل عملی 2: کل را به اجزا بشکنید
اصل عملی 3: با استفاده از راهکاری دست به تصحیح بزنید
توسعه عادات استراتژی
محاوره‌های استراتژی
قدرت داستان
ایجاد داستان استراتژی
منظر 300 متری
نتیجه‌گیری
چه‌زمانی استراتژی را تغییر دهیم؟
جلوگیری از آتش‌سوزی
ماتریس ارزیابی تاکتیکی
مرور راه‌اندازی استراتژی
داربستِ استراتژی
من استراتژیک هستم
منظر 300 متری

معرفی و دانلود کتاب اوج‌‌گیری: قواعد سه گانه تفکر استراتژیک پیشرفته | ریچ هورواث