دسته‌بندی نشده · جولای 6, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب تحلیل رویا: درس گفتارهایی در تعبیر و تفسیر رویا | کارل گوستاو یونگمعرفی کتاب تحلیل رویا: درس گفتارهایی در تعبیر و تفسیر رویاآیا تابه‌حال به معنای رویاهای خود فکر کرده‌اید؟ اصلا خواب‌های گاه و بی‌گاهی که می‌بینیم از کجا سرچشمه می‌گیرند؟ کتاب تحلیل رویا اثر منحصربه‌فرد کارل گوستاو یونگ یکی از منابع بسیار مهم روانشناسی تحلیلی است که به مسئله خواب، تفسیر رویاها و بیان اهمیت آن‌ها می‌پردازد.

درباره کتاب تحلیل رویا

همه آدم‌ها در هر سنی، خواب می‌بینند. اما این خواب دیدن برای هر فردی به شکلی خاص اتفاق می‌افتد و تجربه‌ای متفاوت از دیگران را به او می‌دهد. بسیاری از روانشناسان و روانکاوان،‌ مسئله خواب و رویا را برگرفته از ضمیر ناخودآگاه انسان‌ها می‌دانند و درباره این موضوع بحث‌های فراوانی را مطرح کرده‌اند.

کتاب تحلیل رویا (Dream Analysis) ترجمه درس‌گفتارهای کارل گوستاو یونگ (Carl Gustav Jung) است که در ترم زمستانی 1928 و ترم تابستانی 1929 تدریس شده‌اند و به تعبیر رویاها از منظر روانشناسی می‌پردازد. یونگ در این کتاب تلاش کرده است که برای کشف جزییات وجودی انسان‌ها و دستیابی به شناخت دقیق‌تر آن‌ها،‌ از روش‌هایی مانند تداعی آزاد و تفسیر رویا استفاده کند.

این کتاب یک منبع بسیار غنی برای یادگیری تحلیل رویاها از منظر روانشناسی و روانکاوی است که شما را با مفاهیمی همچون ضمیر ناخودآگاه، ناخودآگاه جمعی، آنیما و آنیموس و دیگر مفاهیم مهم و تاثیرگذار بر روان و شیوه خواب آدم‌ها آشنا می‌‌کند. کتاب تحلیل رویا گوستاو یونگ در سه جلد نوشته شده است و کتاب پیش‌رو مجموعه کاملی از این سه جلد است که در اختیار شما قرار دارد. با خواندن این کتاب می‌توانید مهم‌ترین مفاهیم مرتبط با خواب و رویا و شیوه‌های تحلیل روانشناسانه آن‌ها را بیاموزید.

کتاب تحلیل رویا برای چه کسانی مناسب است؟

همه افرادی که به موضوعات روانشناسی و تحلیل خواب‌ها به کمک روانکاوی علاقه‌مندند، از خواندن این کتاب لذت می‌برند.

با کارل گوستاو یونگ بیشتر آشنا شویم

یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین روان‌پزشکان جهان که تاکنون الهام‌بخش تعداد زیادی از افراد بوده است، کارل گوستاو یونگ نام دارد. یونگ در سال 1875 در سوئیس به دنیا آمد و به عنوان روان‌پزشک،‌ فیلسوف و نویسنده شناخته می‌شود. او شهرت خود را در حوزه روانشناسی از ارائه مبحث «روانشناسی تحلیلی» به دست آورده است و به همین سبب نیز نام «پدر روانشناسی تحلیلی» را به او اختصاص داده‌اند.

کارل یونگ در دوران جوانی به یادگیری علم فلسفه روی آورد و بعدها در رشته پزشکی از سوی دانشگاه بازل بورسیه تحصیلی دریافت کرد. یونگ که تحصیلات خودش را در رشته روان‌پزشکی ادامه داده بود،‌ مبحث روانشناسی تحیلی را پایه‌گذاری کرد و دری جدید را به روی علم روانشناسی باز کرد.

از این روان‌پزشک بی‌نظیر و الهام‌بخش،‌ آثار زیادی به چاپ رسیده است که از جمله آن‌ها می‌توان به کتاب «جنبه‌های زنانه»، «ضمیر پنهان» و «خود ناشناخته» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب تحلیل رویا می‌خوانیم

در امور فنى، مردم باستان نمى‌‏توانستند مدت درازى یک فکر انتزاعى را حفظ کنند. همیشه غریزۀ بازیگوش مداخله مى‏‌کرد. این را در ماشین‌‏ها یا موتورهاى قدیمى سال 1820 مى‌‏توان تشخیص داد. مثلاً در تلمبه‏‌هاى قدیمى محورها را روى دو ستون دوریایى قرار مى‌‏دادند. بعضى از ماشین‌‏ها را به سبک روکوکو مى‏‌ساختند بسیار خنده‏‌آور بود. این بازى و تفنن است؛ و البته هر چه بیشتر به بازى و تفنن میدان مى‏‌دادند، امکان کارایى ماشین کمتر مى‌‏شد. کنجکاوى‏‌هایى که خوشایند حواسشان بود کارشان را متوقف مى‌‏کرد و در نتیجه به تفکر جدى نمى‌‏پرداختند. دریانوردى در باد ناموافق، تغییر جهت دادن بادبان‏‌ها، در عهد باستان ناشناخته بود. این تکنیک را نورمان‏‌ها در قرن دوازدهم ابداع کردند. پیش از آن، دریانوردان یا منتظر مى‌ماندند تا باد موافق بوزد یا با کمک پارو پیش مى‌‏رفتند. کف قایق‌‏ها و کشتى‌‏هایشان صاف بود و حتى از تیرهاى سنگین در ته کشتى استفاده نمى‌‏کردند. با وجود این، قایق‏‌هاى 1500 تنى داشتند. کشتى‏‌هاى مصرى که غله به روم مى‌‏بردند حدود 1800 تن بودند. ما کشتى‏‌هایى با این تُناژ را در قرن نوزدهم، در حوالى 1840، ساختیم.

این‌ها شیوه‏‌هاى تاریخى تکامل ذهن ماست و باید حتماً به حسابشان آورد. در توضیح رویاها لازم است که معناى تاریخى را در نظر گرفت. بر مبناى شخصىِ صِرف نمى‌توانیم رویاها را بفهمیم. اما در تحلیل عملى نمى‌توان زیاد در گذرگاه‌‏هاى تاریخى جلو رفت. سعى مى‌کنم مختصر و عملى و ملموس سخن بگویم. در این نخستین رویایى که با بیمار تحلیل کردم، توجه او را به کیش میترا، ژودوپوم، و امثال آن، جلب نکردم. دلیلى نداشت. همین که ایدۀ دور از ذهنى دربارۀ معنى رویایش دادم کاملاً راضى‌‏ام کرد. اما این‌جا در جلسه‏‌هایمان باید وارد جزئیات بشویم تا ببینیم رویا از چه ساخته شده است.

معرفی و دانلود کتاب تحلیل رویا: درس گفتارهایی در تعبیر و تفسیر رویا | کارل گوستاو یونگ