دسته‌بندی نشده · می 30, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب تفسیر سوره مبارکه جن | حمیدرضا ارباب سلیمانی | انتشارات حکمت و عرفانمعرفی کتاب تفسیر سوره مبارکه جنکتاب تفسیر سوره مبارکه جن گفتارهایِ تفسیری حجت‌السلام و المسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی را دربردارد که این سوره از قرآن کریم را به شکلی کوتاه، ساده، دقیق و جذاب تفسیر کرده است.

درباره کتاب تفسیر سوره مبارکه جن:

برای مسلمانان قرآن کریم بهترین موعظه و پند از سوی خداوند است که باید چراغ راه زندگی قرار بگیرد. این کتاب آسمانی حق را از باطل جدا می‌کند و شکی در آن راه ندارد. قرآن معجزه آخرین فرستاده خدا بر روی زمین است که تمسک به آن رستگاری دنیا و آخرت را در پی دارد. هر مسلمانی وظیفه دارد با قرآن همنشین باشد و آن را محور عقیده و عمل خود قرار دهد و نباید از یاد برد که بی‌اعتنایی به این مائده آسمانی سبب سرزنش پروردگار می‌شود.

به فضل الهی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، اقدامات مفید و سازنده‌ای برای شناخت هرچه بهتر و ترویج قرآن کریم و مهجوریت زدایی از این معجزه جاوید آغاز شد و روز به روز فعالیت‌های قرآنی در عرصه‌های مختلف گسترش یافت. یکی از این فرصت‌ها و فعالیت‌ها، ایجاد شبکه‌های جدید با رویکرد قرآنی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود که با دعوت کارشناسان خبره به تفسیر آیات قرآن پرداخته می‌شد. بخشی از گفتارهای حمیدرضا ارباب سلیمانی در برنامه «آیات و بینات» رادیو قرآن که به تفسیر سوره مبارکه جن پرداخته شده در این کتاب گردآوری شده و اینک پیش روی شما قرار دارد.

کتاب تفسیر سوره مبارکه جن مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به شناخت و تفسیر قرآن مخاطبین اصلی کتاب تفسیر سوره مبارکه جن هستند.

در بخشی از کتاب تفسیر سوره مبارکه جن می‌خوانیم:

5. «وَأَنَّا ظَنَنَّا أَن لَّن تَقُولَ الْإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَی اللَّهِ کَذِبًا»

و این‌که گمان می‌کردیم که انس و جن هرگز دروغ بر خدا نمی‌بندند.

6. «وَأَنَّهُ کَانَ رِجَالٌ مِّنَ الْإِنسِ یَعُوذُونَ بِرِجَالٍ مِّنَ الْجِنِّ فَزَادُوهُمْ رَهَقًا»

و این‌که مردانی از بشر به مردانی از جن پناه می‌بردند و آن‌ها سبب افزایش گمراهی و طغیانشان می‌شدند.

در بحث گذشته، سخن از جمعی از جن بود که قرآن را شنیده و به اعجاز آن پی برده بودند و این موضوع را به گوش قوم خود رساندند و گفتند: این کتاب مایه‌ی هدایت و رشد بشر است و ما به آن ایمان آورده‌ایم و هرگز احدی را شریک پروردگارمان قرار نمی‌دهیم. بعد به صفات خداوند اشاره و از عظمت او یاد می‌کنند و روی این مطلب تکیه دارند که خداوند همسر و فرزندی ندارد و اعتراف می‌کنند که سفیهان جن درباره خدا سخنان ناروایی گفته‌اند.

در ادامه همان سخنان مؤمنان جن می‌گویند: ما گمان می‌کردیم که انس و جن هرگز بر خدا دروغ نمی‌بندند. «وَ أَنَّا ظَنَنَّا أَن لَّن تَقُولَ الْإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَی اللَّهِ کَذِبًا» به‌نظر می‌رسد این اعتراف اشاره به تقلید و پیروی کورکورانه‌ای باشد که این گروه جن قبلاً از مشرکان داشتند و برای خدا شریک و شبیه و همسر و فرزند قائل بودند و الان فهمیده‌اند که چقدر در اشتباه بوده‌اند، لذا می‌گویند: اگر ما چنین انحرافی پیدا کردیم و مشرک شدیم، به‌خاطر خوش‌باوری و پیروی بی‌جا از دیگران بوده است، ما هرگز فکر نمی‌کردیم که انس و جن چنین جرأت و جسارتی داشته باشند که به خدا دروغ ببندند، اما حالا که حق و حقیقت را فهمیده‌ایم و به آن ایمان پیدا کرده‌ایم، به اشتباه‌ و غلطی که مرتکب شده‌ایم و به خطایی که از ما سرزده و انحرافی که جن به آن مبتلا شده‌اند، با صراحت اعتراف می‌کنیم.
مشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب تفسیر سوره مبارکه جن | حمیدرضا ارباب سلیمانی | انتشارات حکمت و عرفان