دسته‌بندی نشده · ژوئن 11, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب تفکر طراحی در کسب و کار: جعبه ابزاری برای راه حل یابی خلاق | جین لیدکامعرفی کتاب تفکر طراحی در کسب و کار: جعبه ابزاری برای راه حل یابی خلاقشرکت‌های مشهور و بزرگ دریافته‌اند که برای رشد و پیشرفت باید طراحی‌های خلاق و جدید داشته باشند. کتاب تفکر طراحی در کسب و کار نوشته‌ی جین لیدکا و تیم اگیلوی، راز موفقیت شرکت‌های بزرگ و کسب‌وکارهای تحسین برانگیز را برایتان افشا خواهد کرد.

درباره کتاب تفکر طراحی در کسب و کار

یکی از داغ‌ترین موضوعات در تجارت امروز «تفکر طراحی» است؛ یعنی توانایی تبدیل ایده‌های دور از دسترس به روش‌های واقعی، مفید و کاربردی، به منظور بیشترین رشد در کسب‌وکار. کتاب تفکر طراحی در کسب و کار (Designing for Growth) به شما کمک می‌کند تا از این مفهوم برای رشد تجارتتان استفاده کنید؛ بدون آنکه نیاز به دانش آکادمیک هنر داشته باشید. این اثر در واقع به شما کمک می‌کند تا تمرکزتان را از ظاهرگرایی به انتخاب، تشخیص روش صحیح و حل مسئله منتقل کنید. به بیان دیگر «تفکر طراحی»، قدرت خلاقیت نیمکره راست مغز را جهت کشف بهترین راه‌حل به کار می‌گیرد.

به عبارتی «تفکر طراحی» همانند طراحان اندیشیدن است. این مفهوم اساساً رویکردی متفاوت نسبت به تفکرهای تحلیلی رایج در کسب‌وکارهای معمول دارد. مدت زمان زیادی از آغاز آموزش تفکر طراحی در جهان نمی‌گذرد و کتاب حاضر نخستین مرجع فارسی زبانی است که به طور اختصاصی و جز به جز به معرفی تفکر طراحی می‌پردازد. پیش از این کتاب‌های دیگر به طور کلی به معرفی این رویکرد پرداخته‌اند.

ضرورت استفاده از تفکر طراحی کارکرد رویکردهای مرسوم در کسب و کار را زیر سوال نمی‌برد. اما زمانی که شرایط قطعیت ندارد و دیدگاه‌ها و ابزارهای رایج دیگر چندان کارایی ندارند، به کار بردن تفکر طراحی بسیار کمک کننده است.

نویسندگان کتاب تفکر طراحی در کسب و کار باور دارند که بین رویکرد «مرسوم» در کسب‌وکار و رویکرد «طراحی» تفاوت‌های عمیقی وجود دارد، با وجود این، این دو رویکرد به‌صورت بالقوه آن‌قدر مکمّل یکدیگرند که می‌توانند پیوندی باهم داشته باشند.

حال جین لیدکا (Jeanne Liedtka) و تیم اگیلوی (Tim Ogilvie) در کتاب حاضر به بررسی چهارچوب ذهنی و فاکتورهای موردنیاز برای «تفکر طراحی» می‌پردازند و رابطه مهم طراحی و توسعه را تشریح می‌کنند. این روش به مدیران کمک شایانی در زمینه تبدیل مفاهیم انتزاعی به ابزارهای کاربردی می‌کند و قسمتی از مسیر موفقیت در کسب و کار را تشکیل می‌دهد که همزمان به افزایش رشد منجر می‌شود و ریسک خطر کردن در تصمیم‌گیری را نیز کاهش می‌دهد.

نکوداشت‌های کتاب تفکر طراحی در کسب و کار

– یک بررسی خوب از یک روند تجاری مهم… به شدت توصیه می‌شود. (The Midwest Book Review)
– هرکسی که بخواهد با آزمودن روش‌های مختلف تفکر طراحی را سرعت ببخشد، این کتاب برای او مفید است. (Matthew May ― AMEX OPEN Forum)
– کتاب تفکر طراحی در کسب و کار سرشار از اطلاعات است و اگر شما را مجذوب خود کند، نقطه شروع خوبی برایتان خواهد بود. (Harvey Schachter ― Globe & Mail)

کتاب تفکر طراحی در کسب و کار مناسب چه کسانی است؟

اگر صاحب کسب‌وکاری هستید و به دنبال کلیدهای موفقیت و خلاقیت بیشتر در کار خود می‌گردید، کتاب تفکر طراحی در کسب و کار را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جین لیدکا و تیم اگلیوی را بیشتر بشناسیم

جین لیدکا استاد دانشکده مدیریت بازرگانی دانشگاه ویرجینیا است که پس از صرف کردن بیشتر عمرش در حوزۀ استراتژی کسب‌وکار به‌عنوان مشاور و استاد استراتژی، روی رشد ارگانیک تمرکز کرده است.

تیم اگیلوی مهندس، مشاور، مدرس، نویسنده، کارآفرین و مدیرعامل شرکت خلاقیت Peer Insight است که در حوزه‌ی تولید خلاق و مدل‌های تجاری به فعالیت می‌پردازد. موسسات معتبری همچون AARP، Bank of America، Diebold، GE، Hallmark، Hewlett-Packard، Starwood Hotels و… بخشی از مشتریان وی در این زمینه هستند. همچنین پروژه‌های او به دنبال رشد تجاری با استفاده از مفهوم تفکر طراحی هستند. اگیلوی به عنوان مشاور با پنج دولت همکاری کرده و بر سیاست‌های نوآورانه ایالات متحده و اتحادیه اروپا و حتی کشور تایوان تأثیر گذاشته است. او همچنین در دانشکده بازرگانی Darden در دانشگاه ویرجینیا نیز تدریس می‌کند.

در بخشی از کتاب تفکر طراحی در کسب و کار می‌خوانیم

بین خلق چیزهای جدید و حفظ بهترین‌های حال حاضر، بین ایجاد کسب‌وکارهای جدید و حفظ کسب‌وکارهای سالمِ موجود، تنشی اجتناب‌ناپذیر اما سالم وجود دارد. شما به‌عنوان مدیر نیاز دارید چگونگی مدیریت این تنش را بیاموزید، نه اینکه مجموعۀ کاملاً جدیدی از تکنیک‌ها را بپذیرید و همۀ قبلی‌ها را کنار بگذارید. مسئلۀ این روزهای بسیاری از سازمان‌های تثبیت‌شده، بد بودن رویکردهای تحلیلی ما نیست، بلکه محدود ماندن به این رویکردها است، و درنتیجه، به‌مانند پسر جوانی که چکشی دارد، همه‌چیز به چشم ما به‌مانند سر میخ می‌آید.

آینده به ابزارهای مختلفی در جعبه‌ابزار مدیریتی نیاز دارد – یک مجموعۀ طراحیِ ویژه متناسب با راه‌اندازی و رشد دادن کسب‌وکارها در دنیایی ناپایدار، و یک مجموعۀ تحلیلی متناسب با پیش بردن کسب‌وکارهای تثبیت‌شده در جهانی پایدارتر – نه اینکه دو مجموعۀ متضاد در دستان گروه‌هایی از افراد که نمی‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند. برای برخی مدیران، رویکرد طراحی، طبیعی به نظر می‌رسد. اما برای بیشتر آن‌ها این‌طور نیست؛ بخشی از آن، به چگونگی آموزش دیدن مدیران مربوط می‌شود که یاد می‌گیرند هنگام روبه‌رو شدن با عدم‌قطعیتی که مانع رشد می‌شود، کارهای اشتباه انجام دهند.

به آن‌ها گفته شده است «بزرگ فکر کنند» و وقتشان را برای مسائل کوچک هدر ندهند، ارزش ایده‌های جدید را با استفاده از داده‌های تخمینی قبلی «اثبات کنند»، در اتاق‌های همایش بنشینند و به‌جای یافتن مشتری در دنیای واقعی و مشارکت با او در آزمایشی کوچک، پاورپوینت ارائه دهند. چرا؟ به این دلیل که باز، نگرش‌ها و مجموعه مهارت‌هایی را آموخته‌ایم که با سروکار داشتن با پیش‌بینی‌پذیری و کنترل، سازگار بوده‌اند. جای تعجب نیست که این شیوه‌های تفکر و رفتار هنگامی‌که محیط، غیرقابل‌پیش‌بینی و ناپایدار شود، مانع راه شوند – شرایطی که کانون مسلّم رشد و نوآوری به‌شمار می‌آید.
فهرست مطالب کتابسخن ناشر
مقدمۀ نویسندگان برای انتشار ترجمۀ فارسی
مقدمۀ مترجم
مقدمۀ کنش‌یار ترجمۀ کتاب
چرایی و چگونگی تفکر طراحی
فصل 1: چرا طراحی؟
فصل 2: چهار پرسش، ده ابزار
چه وضعیتی هست؟
فصل 3: بصری‌سازی
فصل 4: ترسیم مسیر تجربۀ مشتری
فصل 5: تحلیل زنجیرۀ ارزش
فصل 6: ترسیم نقشۀ ذهنی
چه می‌شود اگر؟
فصل 7: بارش فکری
فصل 8: توسعۀ مدل مفهومی
چه چیزی شگفت‌آور است؟
فصل 9: آزمون پیش‌فرض
فصل 10: نمونه‌سازی سریع
چه چیزی جواب می‌دهد؟
فصل 11: هم‌آفرینی با مشتریان
فصل 12: عرضۀ اولیه به‌منظور یادگیری
هدایت رشد و نوآوری در سازمان شما
پیوست
ابزارهای مدیریت پروژه
فهرست نیازهای جهانی بشر
وژه‌نامۀ توصیفی

معرفی و دانلود کتاب تفکر طراحی در کسب و کار: جعبه ابزاری برای راه حل یابی خلاق | جین لیدکا