دسته‌بندی نشده · ژوئن 4, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب تمرین پنج انگشت | پیتر شفر | انتشارات چترنگمعرفی کتاب تمرین پنج انگشتکتاب تمرین پنج انگشت درباره گِلِه‌ها و حرف‌های نگفته‌ی یک خانواده است که با ورود یک معلم سرخانه، فرصتی برای به زبان آمدن و آشکار شدن پیدا می‌کنند… این اثر توانست در سال 1960 میلادی جایزه بهترین نمایشنامه خارجی حلقه منتقدان درام نیویورک را برای پیتر شفر به ارمغان آورد.

درباره کتاب تمرین پنج انگشت:

نمایشی صمیمی از روابط پیچیده خانوادگی…

کتاب تمرین پنج انگشت، داستان یک خانواده مرفه انگلیسی است که تصمیم می‌گیرند برای بهبود تحصیلات دخترشان شخصی به نام والتر را برای تدریس خصوصی استخدام کنند. ورود این معلم سرخانه که از قضا پیانیست ماهری نیز هست، قواعد بسیاری را در خانه هرینگتون‌ها بهم می‌ریزد و موقعیت‌های عجیبی خلق می‌کند. آقا و خانم هرینگتون که روزهایی کسل‌کننده را کنار هم می‌گذرانند، با ورود این جوان آلمانی درگیر شک، تردید و امیدهای متفاوتی می‌شوند. پاملا، دختر چهارده ساله آن‌ها به معلم خود دل می‌بندد و از طرف دیگر کلایو، برادر بزرگ‌تر او نفرت و بیزاری عمیقی نسبت به والتر احساس می‌کند. با اتفاقاتی که در طول نمایش رخ می‌دهد، رابطه این پنج نفر خیلی زود بهم گره می‌خورد و آن‌ها متوجه می‌شوند درحالی که به دیگری آسیب می‌زنند، قدرت دوری از همدیگر را ندارند. شاید پیتر شفر به همین دلیل نام پنج انگشت را برای این نمایش انتخاب کرده است، کنایه‌ای به انگشتان یک دست، متفاوت اما متصل که هیچکدام نمی‌توانند نبود دیگری را جبران کنند…

کتاب تمرین پنج انگشت مناسب چه کسانی است؟

تمامی افرادی که از مطالعه نمایشنامه‌ها لذت می‌برند مخاطب این اثر ارزشمند هستند.

با پیتر شفر بیشتر آشنا شویم:

پیتر شفر نامی آشنا برای علاقه‌مندان سینما و تئاتر است. او در طول دوران کاری خود بیشتر از هجده اثر نمایشی را منتشر کرد که بسیاری از آن‌ها مورد اقتباس‌های سینمایی قرار گرفته یا به روی صحنه رفته‌اند. اثر معروف او در ایران آمادئوس است که به زندگی ولفگانگ موتسارت می‌پردازد و علاقه‌مندان بسیاری در سراسر جهان دارد.

در بخشی از کتاب تمرین پنج انگشت می‌خوانیم:

یک صندلی پای پنجره داخل دیوار ساخته شده است. این صندلی آن‌قدر از زمین ارتفاع داشته که خانم هرینگتون از آن به عنوان بوفه استفاده می‌کند. روی این بوفه، یک لامپ و یک کاسه تزئینی‌ قرار دارد که پر از انگور و برگ‌های تاک مصنوعی است. درِ ورودیِ باغ، جلوی صندلی پای پنجره قرار دارد. سمت چپ پنجره، در همان دیواری که شومینه در دل آن ساخته شده، درِ آشپزخانه قرار گرفته است. ‌ در مرکز صحنه، در مقابل دیوار پشتی، گنجه‌ای کشویی قرار دارد. یک شمعدان کریستال چندشاخه، یک سینی که درون آن تُنگ نوشیدنی گذاشته‌اند، یک پارچ آب، تعدادی لیوان و گیلاس و یک چراغ تزئینی درون این گنجه کشویی قرار داده شده است. زیر راه‌پله‌ها، سمت چپ گنجه، یک جاچتری چینی به چشم می‌خورد که از برگ‌های سبز تزئینی انباشته شده است.

راهرو خانه را می‌توان از پشت کاناپه دید. راهرویی بسیار کوچک که لوازم و وسایلی را که در راهرو‌ یک عمارت ییلاقی معمولاً یافت می‌شود، همانند آینه‌ای روی دیوار و یک جالباسی که چند کت و کلاه روی آن آویزان شده‌اند، در آن می‌توان دید. درِ روبه‌رویی، در سمت چپ به راهرو باز می‌شود. راه‌پله این خانه ییلاقی سمت راست خروجی راهرو قرار دارد و به پاگرد منتهی می‌شود.

فضای پاگرد قسمت بسیار کوچکی از فضای مرکزی بسیار مهم انتهای صحنه را به خود اختصاص داده و بالای اتاق نشیمن قرار گرفته است.

درِ اتاق‌خواب والتر در سمت راست صحنه قرار گرفته و به سمت فضای پاگرد باز می‌شود. در باید کمی ‌پس‌نشستگی داشته باشد و عقب‌تر از دیوار ساخته شود و خیلی هم به چشم نیاید. در سمت چپ این در، راهرویی است که به دو اتاق‌خواب (اتاق‌خواب کلایو و اتاق‌خواب والدینش) و حمام ختم می‌شود؛ هیچ‌کدام از این‌ها را نمی‌توان دید. با این ‌همه، بر روی دیوار عقب صحنه یک پنجره می‌بینیم. در منتها‌الیه سمت چپ نیز‌ چند پله دیگر می‌بینیم که به درگاه اتاق درس ختم می‌شود.
مشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب تمرین پنج انگشت | پیتر شفر | انتشارات چترنگ