دسته‌بندی نشده · ژوئن 14, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده | جیمز نستور | انتشارات نقش و نگارمعرفی کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشدهدم، بازدم، دم، بازدم! جیمز نستور در کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده از پدیده‌ی بسیار مهم اما فراموش‌شده‌ی تنفس سخن می‌گوید و به ما آموزش‌هایی در این‌باره ارائه می‌کند. کتاب حاضر موفق شده در صدر پرفروش‌های نیویورک تایمز بنشیند و بهترین کتاب علمی سال 2020 به انتخاب بسیاری از فهرست‌های معتبر شود.

درباره‌ی کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده

می‌گویند انسان سالم در هر دقیقه 12 بار نفس می‌کشد، اما آیا تابه‌حال شده که به نحوه‌ی تنفس خود توجه کنید؟ عجیب است اما به نظر می‌رسد پاسخ بسیاری از ما به این پرسش «خیر» باشد. ما هر روز بارها و بارها کاری را به‌صورت ناخودآگاه انجام می‌دهیم که گرچه حیاتمان به آن وابسته است، از آن هیچ آگاه نیستیم. با این حال، کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده (Breath: The New Science of a Lost Art) بنا دارد به ما از این هنر فراموش‌شده و بسیار مهم سخن بگوید.

جیمز نستور (James Nestor) کتاب خود را با مقدمه‌ای درباره‌ی آشنایی‌اش با معجزه‌ی تنفس آغاز می‌کند. او، تحت فشار روانی فراوان و با وجود سابقه‌ی ذات‌الریه، وارد اتاقی به سبک دوره‌ی ویکتوریایی می‌شود، تحت آموزشی مربی تنفس، چند دقیقه‌ای نفس می‌کشد، و با وجود خنکی هوا، خیسِ عرق می‌شود! همین اتفاق توجه نستور را به این پدیده‌ی مغفول جلب می‌کند و او را وامی‌دارد که کاوشی را درباره‌ی تنفس آغاز کند.

کتاب تنفس شامل 10 فصل است و نستور با تکیه بر متون پزشکی در زمینه‌ی ریه‌شناسی، روان‌شناسی، زیست‌شیمی و فیوزیولوژی به کتاب اعتباری علمی می‌بخشد. این کتاب با زبانی بسیاری ساده و صمیمانه نوشته شده و هرچند آمار و ارقام و منابع و مراجع در آن فراوان است، شیرینی خواندن آن همچون لذت خواندن کتابی داستانی است.

جوایز و افتخارات کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده

– پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز
– کتاب غیرداستانی برتر واشینگتن پست در سال 2020
– بهترین کتاب سال 2020 به انتخاب ان‌پی‌آر
– بهترین کتاب علمی سال 2020 به انتخاب آمازون
– نامزد دریافت جایزه‌ی کتاب علمی انجمن سلطنتی در سال 2021
– نامزد دریافت جایزه‌ی گودریدز در بخش کتاب علمی و تکنولوژیکی در سال 2020
و…

نکوداشت‌های کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده

– بهترین کتابی که تابه‌حال خوانده‌ام! رها کردنش ناممکن است. (جان دویلارد)
– اگر قصد دارید کتابی درباره‌ی قدرت تنفس بخوانید، جای درستی آمده‌اید! (پاتریک مک‌کئون)
– گرچه همگی ما نفس می‌کشیم، تنفس صحیح هم هنر و هم دانش است. (لایبرری جورنال)
– راهنمایی پذیرا و نیروبخش برای دستگاه تنفسی. (کیرکاس ریویو)
– خواندن کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده را به‌شدت توصیه می‌کنم. (ویم هف)

کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده برای چه کسانی مناسب است؟

همگی ما نفس می‌کشیم، پس به نظر می‌رسد همه‌مان باید شیوه‌ی تنفس صحیح را بیاموزیم، و کتاب حاضر راهنمای مناسبی برای این کار است.

با جیمز نستور بیشتر آشنا شویم

نویسنده‌ی کتاب حاضر در آمریکا زندگی می‌کند و نفس می‌کشد! جیمز نستور نویسنده و روزنامه‌نگاری است که سابقه‌ی فعالیت در نشریات معتبری همچون نیویورک تایمز، اوت‌ساید، آتلانتیک و… را داشته است. او تابه‌حال چندین کتاب نوشته که اولین کتابش نامزد دریافت جایزه‌ی پن در سال 2014 شد و کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده او افتخارات بسیاری را نصیبش کرد و به 35 زبان ترجمه شد.

اثر حاضر نخستین کتاب نستور است که به فارسی برگردانده می‌شود و موفق شده ظرف مدت کوتاهی، توجه بسیاری را به خود جلب کند.

در بخشی از کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده می‌خوانیم

کارل استو نیم سده به دانشجویان خود آموخت که چگونه به‌منظور ورود هوای بیشتر به بدن خود، بتوانند تمام هوا را از بدن خود خارج کنند. وی به مراجعان خود یاد داد تا بازدم طولانی‌تری داشته باشند و از این طریق کاری را انجام دهند که از نظر زیستی غیرممکن بود. مبتلایان به آمفیزم ریه بهبودی نسبتاً کامل خود از شرایط صعب‌العلاج‌شان را اعلام کردند، صدای خوانندگان اپرا طنین و آهنگ بیشتری پیدا کرد، بیماران آسم دیگر دچار حمله نمی‌شدند، و دوندگان دوی سرعت المپیک تا کسب مدال طلا پیش رفتند.

به‌رغم اهمیت این موضوع، بازدم کامل خیلی‌کم صورت می‌گیرد. اکثر ما با واداشتن خود به تنفس‌های بیشتر و دریافت هوای کم‌تر فقط سهم کوچکی از کل ظرفیت ریه‌مان را در هر نفس درگیر می‌کنیم. اولین قدم در تنفس صحیح این است که این نفس‌ها را طولانی‌تر کنیم، دیافراگم را کمی بیشتر بالاوپایین ببریم، و پیش از این که نفس جدیدی بکشیم، همه‌ی هوا را کامل خارج کنیم.
فهرست مطالب کتابتنفس، دانشی نوین از هنری گمشده
مقدمه
بخش 1: تجربه
یک: جاندارانی که خیلی بد نفس می‌کشند
دو: تنفس دهانی
بخش 2: هنر و علمِ فراموش‌شده‌ی تنفس
سه: بینی
چهار: بازدم
پنج: آهسته نفس بکشید
شش: کم‌تر نفس بکشید
هفت: جویدن
بخش 3: تنفس
هشت: گاهی ‌بیشتر نفس بکشید
نه: نفستان را نگه‌دارید
ده: تند نفس بکشید، کند نفس بکشید و اصلاً نفس نکشید
سخن آخر: آخرین نفس
تقدیر و تشکر
ضمائم: شیوه‌های تنفس
یادداشت

معرفی و دانلود کتاب تنفس: دانشی نوین از هنری گمشده | جیمز نستور | انتشارات نقش و نگار