دسته‌بندی نشده · ژوئن 8, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب جاسوس‌ها | مایکل فرین | انتشارات چترنگمعرفی کتاب جاسوس‌هایکی دیگر از شاهکارهای مایکل فرین کتاب جاسوس‌ها است؛ داستان دو پسربچه در دوران جنگ جهانی دوم که متوجه می‌شوند یک جاسوس آلمانی در محله آن‌ها زندگی می‌کند و او را زیر نظر می‌گیرند، بی‌خبر از اینکه یک بازی کودکانه دنیای آن‌ها را برای همیشه تغییر می‌دهد. این اثر جایزه وایت برد را برای نویسنده به ارمغان آورد و مورد تحسین و استقبال خوانندگان قرار گرفت.

درباره کتاب جاسوس‌ها

داستانی مسحورکننده از معصومیت و گناه. استفن کودکی آلمانی است که زمان جنگ جهانی دوم، همراه خانواده‌اش به انگلیس مهاجرت می‌کند. اصالت آلمانی آن‌ها یک راز است که کسی از آن باخبر نیست، البته اگر کیث، ‌دوست جدید استفن را از این قاعده مستثنی کنیم. این دو پسر بچه که به دلایل مختلف دوست دیگری در محله ندارند، ‌خیلی زود با هم صمیمی می‌شوند. مدرسه، بازی، ورزش و درس خواندن کم کم به فعالیتی دونفره برای آن‌ها تبدیل می‌شود و شاید به همین دلیل کیث تصمیم می‌گیرد بزرگترین رازی را که کشف کرده با استفن در میان بگذارد: «مادر من جاسوس آلمان‌هاست». این جمله چهار کلمه‌ای، ماجرای باورنکردنی کتاب جاسوس‌ها (Spies) از مایکل فرین را رقم می‌زند، داستانی شوکه‌کننده که شما را تا آخرین صفحات دنبال خودش می‌کشاند.

اسفتن تصمیم می‌گیرد کیث را در کشف راز مادرش و اثبات جاسوس بودن او کمک کند. آن‌ها هر روز مادر کیث را تعقیب می‌کنند، کارهایش را زیر نظر می‌گیرند و به حرف‌های همسایه‌ها درباره او به دقت گوش می‌کنند. زمانی که این دو پسر بچه باور می‌کنند تمام دلایل لازم برای اثبات گناهکاری او را در اختیار دارند، ناگهان با واقعیت ماجرا مواجه می‌شوند. بازی کودکانه آن‌ها بعد از اتفاقی پیش‌بینی‌نشده با زندگی گناه‌آلود و پنهان‌کارانه بزرگترها گره می‌خورد. پیوندهای دوستی، ازدواج، خانواده و حتی سیاست همه معنی دیگری پیدا می‌کنند و استفن کم سن و سال را با هضم آنچه که کشف کرده تنها می‌گذارند…

جوایز و افتخارات کتاب جاسوس‌ها

– نامزد جایزه بوکر در سال 2002
– برنده جایزه وایت برد برای بهترین رمان 2002
– برنده جایزه Bollinger Everyman Wodehouse برای داستان‌های کمیک (2002)
– برنده جایزه نویسندگان مشترک‌المنافع برای بهترین کتاب در جنوب آسیا و اروپا (2003)
– کتاب پرفروش بین‌المللی

نکوداشت‌های کتاب جاسوس‌ها

– ترکیبی شگفت‌انگیز از احساسات و خرد عمیق انسانی! (The Baltimore Sun)
– استاد داستان‌های رازآلود بار دیگر ما را با مهارتش در فریب دادن ذهن غافلگیر می‌کند. (نیویورک‌تایمز)
– این کتاب هرگونه شکی را درباره جایگاه مایکل فرین در ادبیات برطرف می‌کند. (The Boston Globe)

کتاب جاسوس‌ها مناسب چه کسانی است؟

اگر در جستجوی داستانی معمایی هستید که در بستر جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد، این کتاب را حتما مطالعه کنید.

با مایکل فرین بیشتر آشنا شویم

این نویسنده انگلیسی، در سال 1933 در لندن به دنیا آمد و کار خود را به عنوان روزنامه‌نگار در گاردین و آبزرور آغاز کرد. از رمان‌های او می‌توان به «به‌سوی آخر صبح»، «ترفند آن» و «فرود بر خورشید» اشاره کرد. فرین یکی از نویسنده‌های پرکار انگلستان بود که رمان، نمایش‌نامه و آثار غیرداستانی متعددی منتشر کرد. قدرت او در خلق تعلیق و غافلگیری خواننده، توسط منتقدان بسیاری تحسین شده و باعث شده با گذشت سه دهه از مرگ مایکل فرین (Michael Frayn) نوشته‌هایش همچنان با استقبال خوانندگان روبه‌رو شود. گفتنی است مایکل فرین در دوران فعالیت حرفه‌ای، بیشتر از بیست جایزه بین‌المللی را به دست آورد که وایت‌برد، جایزه لارنس الیویه و Emmy Awards تنها تعدادی از آن‌ها هستند.

در بخشی از کتاب جاسوس‌ها می‌خوانیم:

ما کارها و پروژه‌های بسیاری در دست داشتیم و در تمام آن‌ها هم کیث رهبر بود و من دنباله‌رو. حالا که فکرش را می‌کنم می‌بینم کیث اولین نفر از آدم‌های مقتدری بود که من در طول زندگی‌ام حواری‌شان شده بودم. به‌واسطۀ برتری عقلی و قدرت تخیل بهتر کیث، اقتدار او بر من به‌طور کامل تضمین شده بود. این کیث بود، و نه من، که با روش ابداعی‌اش قصد داشت به‌وسیلۀ یک سیم که از بالای خیابان رد می‌شد خانه‌هایمان را به هم وصل کند. ما می‌توانستیم به همان شیوه‌ای که در سوپرمارکت محله‌مان اسکناس و پول خرد جابه‌جا می‌شد، به‌وسیلۀ کشیدن آن سیم پیغام‌هایمان را با هم ردوبدل کنیم.

و باز این کیث بود که سیستم راه‌آهن زیرزمینی محشرمان را طراحی کرده بود. کیث این قطار را هم که با کمک فشار باد کار می‌کرد، بر اساس سیستم پرداخت پولی که در یکی از سفرهای تحقیقی‌مان به فروشگاهی زنجیره‌ای در نزدیکی محله‌مان دیده بودیم، طراحی کرده بود. ما می‌توانستیم خیلی راحت و آسان به‌وسیلۀ آن قطار زیرزمینی بدون اینکه کسی از اهل محل ما را ببیند، رفت‌وآمد کنیم. به هر حال به‌محض عملی کردن طرح‌هایمان می‌توانستیم برای انتقال پیام‌ها و حتی خودمان از سیستم ارتباطی سیمی و قطار زیرزمینی استفاده کنیم.

این کیث بود که کشف کرد ساکنان تریونیک، خانۀ مشکوک مجاور خانه‌شان که همیشۀ خدا پرده‌های ضدنورش کشیده شده بود، اعضای جوس بودند و این جوس تشکیلاتی جنایت‌کارانه بود که در تمامی نقشه‌های شوم و کلاهبرداری‌ها دست داشت. این کیث بود که یک یکشنبه بعدازظهر، پشت خانه‌ها، از بالای خاکریز خط‌آهن تونل مخفی‌ای را که اعضای باند جوس از آن رفت‌وآمد می‌کردند، کشف کرد. یا شاید فقط یکی‌دو دقیقه مانده بود که کشف کند چون آن روز پدرش دستور داده بود کیث سر وقت به خانه برگردد تا کفش‌های کریکتش را با سنگِ گِل مخصوص بسابد و برای روز بعد و مدرسه آماده شود.

بدین ترتیب حالا کیث و استفن وسط سرسرا، میان تاریکی قاب‌ها و برق نقره‌ای و صدای تیک‌تاک ظریف ساعت‌ها ایستاده‌اند و تصمیم می‌گیرند بعدازظهر چه‌کار کنند. یا شاید بهتر باشد بگوییم استفن منتظر است تا کیث تصمیم بگیرد. ممکن است پدر دستور داده باشد کیث چند تا از کارهای مربوط به خانه را انجام بدهد که در آن صورت استفن هم اجازه داشت به او کمک کند. کارهایی مثل روغن‌کاری و تعمیر دوچرخه‌اش یا جارو کردن اطراف میز کار پدر در گاراژ خانه.

معرفی و دانلود کتاب جاسوس‌ها | مایکل فرین | انتشارات چترنگ