دسته‌بندی نشده · می 28, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب حمایت از هیچ | هارتموت لانگه | نشر چشمهمعرفی کتاب حمایت از هیچهارتموت لانگه در کتاب حمایت از هیچ از انسان‌هایی سخن می‌گوید که در تلاش‌اند تا از پوچی درونی‌شان بگریزند. این کتاب از سه داستان تشکیل شده است که جملگی از اتفاقاتی به‌ظاهر ساده آغاز می‌شوند و کم‌کم شکلی دیگر به خود می‌گیرند.

درباره‌ی کتاب حمایت از هیچ:

از کنار ورودی پارک ملی می‌گذرد و ستونی برای نصب آگهی و اعلان توجهش را به خود جلب می‌کند. روی این ستون، پلاکاردهای رنگارنگ از همه‌چیز خبر می‌دهند و در این میان، پلاکارد چهارگوش سفیدی از اسامی افراد مفقودالاثر خبر می‌دهد. هنینگر خودنویسش را درمی‌آورد و اسمش را به فهرست اضافه می‌کند، و سپس وارد پارک می‌شود.

از خواب بیدار می‌شود و از اینکه به‌سختی می‌تواند جلوِ لرزش دستانش را بگیرد تعجب می‌کند. فنجان قهوه را هم به‌زحمت بلند می‌کند اما به روی خودش نمی‌آورد. طبق معمول، سوار موتورسیکلتش می‌شود و پا به خیابان می‌گذارد. اما برخلاف همیشه که به‌راحتی موتور را کنترل می‌کند، این بار مستقیم می‌رود و محکم به دیوار می‌خورد.

اتاق‌خوابش کنار راه‌پله است. باز مستأجر جدید درِ خانه‌اش را محکم به‌هم می‌زند و بیرون می‌رود. عادت همیشگی‌اش است؛ کمی بعد از نیمه‌شب با سروصدا در را می‌کوبد و از خانه بیرون می‌زند و هیچ معلوم نیست که به کجا می‌رود. این رفتارها و دیگر کارهای مستأجر او را به ستوه آورده است.

این سه ماجرا داستان‌های کتاب حمایت از هیچ را تشکیل می‌دهند. هارتموت لانگه (Hartmut Lange) در کتاب حاضر که برگرفته از نوول‌های ایتالیایی (Italien is che novellen) است از شخصیت‌هایی می‌گوید که می‌کوشند تا خود را از خلائی که درونشان احساس می‌کنند نجات دهند. داستان‌های کتاب حمایت از هیچ از اتفاقاتی آغاز می‌شوند که در نگاه اول ساده و بی‌اهمیت‌اند، اما رفته رفته نقش پررنگی در زندگی شخصیت‌های داستان ایفا می‌کنند و زندگی آن‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهند.

«پلاکارد»، «حمایت از هیچ» و «مستأجر جدید» داستان‌های این مجموعه‌اند.

کتاب حمایت از هیچ برای چه کسانی مناسب است؟

اگر از علاقه‌مندان به داستان‌های کوتاه هستید، کتاب پیش رو مناسب شماست.

با هارتموت لانگه بیشتر آشنا شویم:

نویسنده‌ی آلمانی کتاب حاضر در سال 1937 در برلین متولد شد و با ظهور نازیسم، در همان کودکی مجبور به مهاجرت به لهستان شد. هارتموت لانگه بعدها دوباره به برلین بازگشت و در رشته‌ی دراماتورژی تحصیل کرد.

لانگه تاکنون چندین کتاب نوشته و موفق شده جوایز بسیاری را از جمله جایزه‌ی گرهارد هاوپتمان، جایزه‌ی بنیاد آدناوئر و جایزه‌ی ایتالو سووو را از آن خود کند.

علاوه بر سه داستان کتاب «حمایت از هیچ»، کتاب «فرجام نیچه» از لانگه به فارسی برگردانده شده است.

در بخشی از کتاب حمایت از هیچ می‌خوانیم:

بعدازظهر دوباره سرِ خانم لمان به کار گرم شد. یکی از آپارتمان‌های زیرِ همکف خالی می‌شد. خانم لمان کمک می‌کرد اسباب‌اثاثیه‌ی دورریختنی، جمع‌وجور شود؛ یعنی مراقب بود کارتن‌ها و چوب‌رختی‌ها و چندتا صندلی و چهارپایه هم که میان آن‌ها بود حسابی خرد شوند و تروتمیز در محل تخلیه‌ی زباله‌ها گذاشته شوند.

بعد به بازدید آپارتمانِ تخلیه‌شده رفت و یک وقت به خودش آمد که داشت سعی می‌کرد از پنجره، خورشیدِ در حال غروب را تماشا کند.

خورشید؟ چه‌طور؟! چه‌طور ممکن است از پنجره‌ی یک آپارتمان زیر همکف که پنجره‌اش به حیاط‌خلوت باز می‌شود، خورشید را دید؟ نه، این‌جاها که پنجره‌ها همه نرده‌کشی شده هیچ‌وقت نور به اندازه‌ی کافی نیست.

وقتی داشت از پله‌ها می‌رفت بالا فکر کرد؛ «ولی از آپارتمان من در طبقه‌ی آخر، حتا با وجود آن درخت بلوط، خورشید دیده می‌شود. تازه آپارتمان آن مستأجر جدید، اسمش چی بود؟ همان که در آپارتمان روبه‌رویی زندگی می‌کند… آپارتمان او که صبح تا غروب پُر از آفتاب است.»
فهرست مطالب کتابمقدمه‌ی مترجم
پلاکارد
حمایت از هیچ
مستأجر جدید

معرفی و دانلود کتاب حمایت از هیچ | هارتموت لانگه | نشر چشمه