دسته‌بندی نشده · ژوئن 9, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب راهنمای خواندن نظریه‌ای در باب عدالت رالز | فرانک لاوت | انتشارات ترجمان علوم انسانیمعرفی کتاب راهنمای خواندن نظریه‌ای در باب عدالت رالزوقتی مهم‌ترین کتاب فلسفی جان رالز یعنی نظریه‌ای در باب عدالت منتشر شد، بحث‌های فراوانی را بین متفکران فلسفه‌ی سیاسی و اخلاق رقم زد. کتاب راهنمای خواندن نظریه‌ای در باب عدالت رالز نوشته‌ی فرانک لاوت یکی از بهترین کتاب‌های راهنما برای مطالعه‌ی این نظریه‌ی پیچیده‌ی جان رالز، فیلسوف مشهور آمریکایی، است.

درباره‌ی کتاب راهنمای خواندن نظریه‌ای در باب عدالت رالز:

جان رالز را یکی از مهمترین چهره‌های فلسفه‌ی سیاسی مدرن می‌دانند. نظریات او چنان تأثیری در این حیطه‌ی مطالعاتی گذاشته است که بسیاری از متفکران معتقدند امروز رشته‌ی فلسفه‌ی سیاسی بخش اعظم چارچوب و ویژگی‌هایش را به او مدیون است.

در یکی از آشفته‌ترین دوران‌های تاریخ آمریکا، در سال‌های جوش و خروش تظاهرات‌های سیاسی دهه‌ی شصت میلادی، جنبش‌های دانشجویی، درگیرهای مربوط به جنگ ویتنام، اعتراضات اقلیت‌های نژادی و متزلزل شدن ایده‌ی لیبرالیسم در سازوکار سیاسی؛ جان رالز در خلوت خودش، منفک از تمام این رویدادهای سیاسی، مهمترین تز نظری خودش یعنی نظریه‌ای در باب عدالت را تدوین می‌کرد. او که از شیفتگان فلسفه‌ی سیاسی و اخلاق است، برای صورتبندی نظریه‌اش به فلسفه‌ی اخلاق کانت، نظریه‌ی فایده‌گرایی بنتام و استوارت میل می‌پردازد، و با بازنگری در نظریه‌های سنتی قراداد اجتماعی، معنای دیگری از عدالت را مطرح می‌کند.

او برای ملموس‌تر ساختن ایده‌ی خودش از عدالت، آزمایشی را فرض می‌گیرد که در آن گروهی از افراد باید در وضعیتی ابتدایی، درباره‌ی ساختار سیاسی یک جامعه‌ تصمیم بگیرند. درحالی که آن‌ها به هیچ یک مولفه‌هایی که نقش‌شان را در جامعه تعیین می‌کند، آگاهی ندارند.

پیچیدگی‌های فلسفه‌ی جان رالز موجب می‌شود که به آسانی نتوانیم به درک صحیحی از نظریاتش برسیم. دکتر فرانک لاوت (Frank Lovett) که خودش سال‌ها نظریه‌های رالز را در دانشگاه تدریس کرده، در کتاب راهنمای خواندن “نظریه‌ای در باب عدالت” رالز (Rawls’s A Theory of Justice: A Reader’s Guide) با اشراف کامل بر حیطه‌ی مطالعاتی او، ما را قدم به قدم برای درک پیچیدگی‌های نظریات وی آماده می‌کند و با رفت و برگشت‌هایی که بین متن اصلی کتاب رالز و نظرگاه خودش برقرار می‌کند، تجربه‌ای آگاهی‌بخش برای ما به وجود می‌آورد.

این کتاب یکی از عناوین مجموعه‌ی کتاب‌های راهنمای انتشارات کانتینیوم است که انتشارات ترجمان آن را در قالب مجموعه راهنمای متون کلاسیک به فارسی برگردانده. به علاوه این مجموعه برای آشنایی مختصر خوانندگان با متون ادبی و فلسفی کلاسیک غرب تهیه شده است.

کتاب راهنمای خواندن نظریه‌ای در باب عدالت رالز برای چه کسانی مناسب است؟

علاقه‌مندان به فلسفه‌ی سیاسی و فلسفه‌ی اخلاق و به طور کلی دوست‌داران تاریخ فلسفه‌ی غرب از این کتاب لذت خواهند برد.

با فرانک لاوت بیشتر آشنا شویم:

فرانک لاوت یکی از متفکران و پژوهشگران معاصر در عرصه‌ی علوم سیاسی است. پژوهش‌های فلسفی او بیشتر در زمینه‌ی نظریه‌های عدالت، نقش قانون در اجتماع‌ و نظریه‌های مدرن سیاسی در زمینه‌ی حاکمیت است. او دانش‌آموخته‌ی دکترای علوم سیاسی از دانشگاه کلمبیا است. وی در حال حاضر در دانشگاه سنت لوییس در سمت مدرس و استادیار علوم سیاسی فعالیت می‌کند.

در بخشی از کتاب راهنمای خواندن نظریه‌ای در باب عدالت رالز می‌خوانیم:

رالز در سه بند ابتدایی نظریه‌ای در باب عدالت، به شکلی سهل‌الوصول، مرور گسترده‌ای را از روایت خودش دربارۀ عدالت اجتماعی در اختیار گذاشته است. در فرایند این کار، شماری از ایده‌های بنیادین خود را معرفی کرده است، ایده‌هایی که بستر عمومیِ راه فکری او را درباره‌ی پرسش‌هایش تشکیل می‌دهند. بنابراین توجه دقیق به این بندهای آغازین کمک بزرگی به فهم ما از متن به‌مثابۀ یک کل خواهد کرد.

در بند 1، رالز دو ادعای اساسی را به میان می‌کشد. ما می‌توانیم، بر اساس مجموعه‌ای از دلایل، نهادهای اجتماعی را بهتر یا بدتر ارزیابی کنیم: برای مثال، این نهادها ممکن است از نظر اقتصادی کارآمدتر یا ناکارآمدتر باشند، همینطور ممکن است کمتر یا بیشتر منعکس‌کنندۀ ارزش‌های سنتی اجتماع باشند. اما رالز ادعا می‌کند که عدالت نخستین فضیلت نهادهای اجتماعی است، چنان که صدق [درستی] نخستین فضیلت نظام‌های اندیشه است. یک نظریه را هرچند هم که پیراسته و صرفه‌جویانه باشد، باید کنار گذاشت یا بازنگری کرد اگر که شرط صدق را به جا نیاورد؛ به همین سان، قانون‌ها و نهادها نیز، فارغ از میزان کارایی و سامانمندی‌شان، باید اصلاح یا پرچیده شوند اگر که ناعادلانه باشند.

در فصل دوم، دربارۀ نهاد برده‌داری سخن گفتیم. فرض کنید که از قرار معلوم، برده‌داری از نظر اقتصادی راهی بسیار کارآمد برای انجام دادن صورتی از کارها در برخی جوامع باشد. رالز اینجا می‌گوید که این کارآمدی نباید اصلا اهمیتی داشته باشد: عدالت مهمتر از کارآمدی اقتصادی است. این اولین ادعای اوست.
فهرست مطالب کتابمعرفی و زمینه
نمای کلی
مطالعۀ متن
تفسیرها و تأثیرها

 

 

 

معرفی و دانلود کتاب راهنمای خواندن نظریه‌ای در باب عدالت رالز | فرانک لاوت | انتشارات ترجمان علوم انسانی