دسته‌بندی نشده · می 27, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب ربوده‌ شده | رابرت لوئیس استیونسون | انتشارات صبح امروزمعرفی کتاب ربوده‌ شدهکتاب ربوده‌ شده اثر رابرت لوئیس استیونسون ماجرای پسری را به تصویر می‌کشد که بعد از مرگ والدینش، اموال زیادی را به ارث می‌برد و این مساله آتش طمع عموی او را شعله‌ور می‌کند. دیوید که از نیت شوم عموی خود اطلاعی ندارد، به او پناه می‌برد غافل از اینکه عمویش می‌خواهد پس از تصاحب اموال، او را به دوردست‌ها بفرستد اما همین اتفاق دیوید را وارد ماجراهای شگفت‌انگیز دیگری می‌کند.

درباره کتاب ربوده‌ شده:

دیوید بالفور نوجوانی شانزده‌ساله‌ است که پس از مرگ والدینش به ثروت زیادی دست پیدا می‌کند. او تصمیم می‌گیرد زندگی‌اش را همان‌طور که دلخواهش است پیش ببرد و کاری را که می‌خواهد انجام دهد. دیوید تصمیم می‌گیرد برای ملاقات عمویش سفری به اسکاتلند داشته باشد. غافل از اینکه عموی او مردی بدذات و شرور است که علاقه‌ای به دیوید ندارد. او تصمیم دارد پسر برادرش را سر به نیست کند و اموال او را بالا بکشد اما در نهایت موفق نمی‌شود.

وقتی نقشه عموی دیوید برای کشتن او خراب می‌شود، دیوید را در کشتی بردگان اسیر می‌کند تا با آن‌ها به آمریکا برود. طی این سفر دریایی، دیوید با مرد شورشی مهاجری به نام الن برک آشنا می‌شود که روحیه‌ای لطیف و رمانتیک دارد، خوش‌ذوق است و از جهاتی به دیوید شباهت دارد.

دیوید با الن دوست می‌شود. یک دوستی عمیق که به این راحتی‌ها خراب‌شدنی نیست؛ مشکل اینجاست که مسیر این دو دوست پر از سختی و ناهمواری‌ست. برای اینکه ببینید رابرت لوئیس استیونسون (Robert Louis Stevenson) چه خوابی برای الن و دیوید دیده، کتاب ربوده‌ شده (Kidnapped) را حتما بخوانید.

اقتباس‌های سینمایی از کتاب ربوده‌ شده:

در سال 1960، 1971 و 1996 آثاری سینمایی به همین نام براساس کتاب ربوده‌ شده ساخته است.

کتاب ربوده‌ شده مناسب چه کسانی است؟

این اثر را به نوجوانان علاقه‌مند به داستان‌های معمایی و ماجراجویانه پیشنهاد می‌کنیم.

رابرت لوئیس استیونسون را بیشتر بشناسیم:

رابرت لوئیس استیونسون را به عنوان شاعر، رمان‌نویس، مقاله‌نویس و سفرنامه‌نویسی اسکاتلندی می‌شناسند. او بیشتر با آثاری مانند «جزیره گنج»، «پرونده عجیب دکتر جکیل و آقای هاید»، و «ربوده‌ شده» شناخته می‌شود. نویسندگان بسیاری از جمله خورخه لوئیس بورخس، ارنست همینگوی، جیمز ماتیو بری و رودیارد کیپلینگ، استیونسون را ستایش کرده‌اند. او در نگارش داستان‌های ماجرایی استاد بود و «جزیره‌ی گنج» او پس از «رابینسون کروزوئه»ی دنیل دفو، از برجسته‌ترین داستان‌های ماجرایی به شمار می‌رود.

در بخشی از کتاب ربوده‌ شده می‌خوانیم:

خیلی زود، صدای پشت سر­هم زنجیر­ها آمد که در نهایت منجر به باز­شدن درهایی شد که پشت سرم بسته شدند.

مرد گفت: «برو به آشپزخونه و به هیچی دست نزن!»

فرمانبردارانه به خالی‌­ترین آشپزخانه‌­ای رفتم که به عمرم دیده بودم. هیچ چیز در اجاق سنگی بزرگ خانه نبود و میزی در وسط آشپزخانه قرار داشت که انگار برای مرد فقیری چیده شده بود. درون قفسه­‌های نسبتاً خالیِ خانه، چند بشقاب قرار داشت و صندوقی قفل­‌شده به دیوار تکیه داده شده بود.

مرد به من پیوست. او انسانی اخمو و عصبانی بود. ظاهرش سنی بین شصت تا هفتاد سال را نشان می‌­داد. کلاه ­شب و ردای خواب ناهماهنگی پوشیده بود و صورتش را ماه‌­ها اصلاح نکرده بود.

گفت: «بده نامه رو ببینم».

در جوابش گفتم که این نامه برای آقای بلفور، رئیس فعلی خاندان شوز است.

– فکر کردی که من کیم؟ نامه الکساندر رو بده!

– شما پدرم رو می‌­شناسید؟

– البته، عجیب بود اگه نمی­‌شناختمش، هر چی باشه اون برادرمه و من عموتم، پسر جان. نامه رو بده به من. دیوید بشین و چیزی بخور».
فقط کمی فرنی باقی مانده بود. این خانه کوچک‌­ترین شباهتی به یک عمارت نداشت و عموی من هم به هیچ عنوان انسان ثروتمندی نبود. حسابی در ناامیدی غرق شده بودم؛ به­‌طوری­‌که هر لحظه امکان داشت، گریه کنم.
فهرست مطالب کتابدرباره نویسنده
شخصیت‌های داستان
فصل اول: آغاز سفر
فصل دوم: پایان سفر
فصل سوم: ملاقات عمو
فصل چهارم: کوه مشکلات
فصل پنجم: سفر به کویینزفری
فصل ششم: اتفاق در کویینزفری
فصل هفتم: سفر دریا
فصل هشتم: در کشتی عهد
فصل نهم: عرشه
فصل دهم: مردی با کمربندی از طلا
فصل یازدهم: محاصره عرشه فوقانی کشتی
فصل دوازدهم: قدرت از دست رفته ناخدا
فصل سیزدهم: صحبت از روباه قرمز
فصل چهاردهم: از دست رفتن کشتی
فصل پانزدهم: جزیره متروکه
فصل شانزدهم: جوانکی با دکمه نقره‌ای: گذر از جزیره مول
فصل هفدهم: گذر از مورون
فصل هجدهم: مرگ روباه سرخ
فصل نوزدهم: صحبت با آلن
فصل بیستم: خانه وحشت
فصل بیست و یکم: پرواز بر فراز هیدر: سنگ‌ها
فصل بیست و دوم: پرواز بر فراز هیدر: یک پیغام
فصل بیست و سوم: پرواز بر فراز هیدر: کمین
فصل بیست و چهارم: اردوگاه کلانی
فصل بیست و پنجم: پرواز بر فراز هیدر: مشاجره
فصل بیست و ششم: خانه‌ای در بالکوهیدر
فصل بیست و هفتم: پایان پرواز: گذر از فورث
فصل بیست و هشتم: ملاقات آقای رنکیلر
فصل بیست و نهم: پس گرفتن حقم
فصل سی ام: موفقیت
فصل سی و یکم: خداحافظی

معرفی و دانلود کتاب ربوده‌ شده | رابرت لوئیس استیونسون | انتشارات صبح امروز