دسته‌بندی نشده · می 15, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب روابط عمومی چیست؟ | احمد یحیایی ایله ای | انتشارات سیمای شرقمعرفی کتاب روابط عمومی چیست؟آیا روابط عمومی چیزی بیشتر از یک مهارت است؟ کتاب روابط عمومی چیست؟ پاسخ احمد یحیایی ایله ای به این سوال پرتکرار است. این اثر شما را با چیستی و هدف این علم آشنا می‌کند و توضیح می‌دهد که چه انتظاری باید از آن داشته باشید.

درباره کتاب روابط عمومی چیست:

وقتی از علم روابط‌ عمومی سخن می‌گوییم، به معنای آن است که روابط‌ عمومی از مجموعه‌ای از نظریه‌ها و الگوهای علمی تابعیت می‌کند و اجرای فعالیت‌های آن بایستی بر مبنای اصول حرفه‌ای و علمی باشد، چون نظریه یکی از مؤلفه‌های اصلی علم است. به بیانی دیگر، افرادی که برای روابط عمومی جایگاه علم قائل نیستند، آشنایی کافی با اطلاعات و دانش تولید شده در این حوزه ندارند و به همین دلیل معمولا سلیقه‌ را عامل اصلی تفاوت فعالیت‌های روابط عمومی می دانند. اگر شما هم درباره ماهیت علمی این رشته شک دارید، پس وقت آن رسیده تا کتاب روابط‌ عمومی چیست؟ از احمد یحیایی ایله‌ای را مطالعه کنید.

یحیایی ایله‌ای که سال‌ها در حوزه روابط عمومی فعالیت کرده است، برای تالیف این کتاب مجموعه یادداشت‌های خود را که در سمینارها، همایش‌ها و جشنواره‌های ملی و بین‌الملی منتشر شده‌اند گردهم آورده و توضیح می‌دهد که علم روابط‌ عمومی، چگونه برای تدوین تئوری‌های زیربنایی خود از جامعه‌شناسی، ارتباطات، مدیریت، علوم سیاسی، روان‌شناسی و… کمک گرفته است. این علم میان رشته‌ای، مبناهای نظریه‌ای خود را به طور خاص از علوم ارتباطات اجتماعی اتخاذ کرده و در عمل نیز به طور گسترده‌ای چندرشته‌ای عمل می کند. به همین دلیل برای شناخت دقیق و ادعای تسلط بر این علم، لازم است با هر کدام از رشته‌های مذکور آشنایی پیدا کنیم و از پویایی و تحول دائم این دانش آگاه باشیم.

کتاب روابط‌ عمومی چیست مناسب چه کسانی است؟

اگر تصمیم دارید به حوزه روابط عمومی وارد شوید یا علاقه‌مندید اطلاعات خود را در این زمینه گسترش دهید، مطالعه کتاب روابط عمومی چیست؟ به شما پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب روابط‌ عمومی چیست می‌خوانیم:

روابط‌ عمومی توسعه‌بخش (خوش‌بینانه): بیشتر صاحب‌نظران و اندیشمندان روابط‌عمومی بر این باورند که روابط‌عمومی کارکردی اخلاقی و به طور جدی‌تر همان مسئولیت اجتماعی سازمان است و نگاهی خوش‌بینانه به تأثیر روابط‌عمومی بر سازمان‌ها دارند و حتی بر این باورند که با توسعه روابط‌عمومی‌ها و بهره‌وری از آن، توسعه و به‌خصوص توسعه اقتصادی رونق و سرعت خواهد گرفت. درواقع، در این دیدگاه، روابط‌عمومی نقش تسهیل‌گر ارتباطی و تقویت‌کننده سرمایة اجتماعی سازمان را بر عهده دارد و بخشی استراتژیک از سازمان محسوب می‌شود.

روابط‌ عمومی سلطه‌بخش (بدبینانه) عده دیگری از صاحب‌نظران نیز اعتقاد دارند که روابط‌عمومی ذاتاً مشکلی ندارد، اما در طول حیات و هنگام ممات خود هرچه بیشتر رشد کرده است، بیشتر به ابزاری قوی‌تر برای فریب مشتریان و مردم تبدیل شده است، به طوری که امروزه روابط‌عمومی به ماشین فریب‌کاری، پنهان‌کاری و بزرگ‌نمایی تبدیل شده است.

«یورگن هابرماس»، فیلسوف و جامعه‌شناس آلمانی امریکایی، با دیدی انتقادی روابط‌عمومی را بررسی کرده است و می‌گوید: «کارشناسان روابط‌عمومی فرایند آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی را به سمت دست‌کاری پیام و دست‌کاری افکارعمومی برده‌اند». همچنین، ادوارد برنیز گفته است: «متخصصان روابط‌عمومی می‌توانند با استفاده از توانایی‌های خود، مردم را به هر سمتی که می‌خواهند، سوق دهند».

این دیدگاه جای بحث و بررسی بیشتری دارد. اما، واقعیت غیرقابل انکار این است که روابط‌عمومی‌ها در کشور ما نقش توسعه‌بخشی خود را از دست داده‌اند یا این نقش به قدری کمرنگ است که قابل دفاع نیست، به طوری که همواره شاهد دفاع همه‌جانبه روابط‌عمومی‌ها از سازمان و البته بیشتر از آن دفاع از رؤسای سازمان هستیم و کمتر دیده‌ایم که روابط‌عمومی‌ در برابر اشتباهات یا خدمات ضعیف و بی‌کیفیت سازمان از مردم و مشتریان دفاع کرده باشد.
فهرست مطالب کتابپیشگفتار: به یاد استاد
فصل اول: روابط‌ عمومی علم است
فصل دوم: فلسفه روابط‌ عمومی
فصل سوم: روابط‌ عمومی و اخلاق
فصل چهارم: مطالعات اجتماعی
فصل پنجم: برنامه‌ریزی روابط‌ عمومی
فصل ششم: روابط‌ عمومی و تبلیغات
فصل هفتم: روابط‌ عمومی و تشریفات
فصل هشتم: روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی
فصل نهم: روابط‌ عمومی در عمل
فصل دهم: روابط‌ عمومی ایرانی
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب روابط عمومی چیست؟ | احمد یحیایی ایله ای | انتشارات سیمای شرق