دسته‌بندی نشده · می 19, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب روح تروریسم | ژان بودریار | انتشارات چترنگمعرفی کتاب روح تروریسمپیش از واقعه‌ی 11 سپتامبر، ما هیچ رویداد نمادینی در مقیاس جهانی نداشتیم که خود نشانی از پسرفت جهانی‌سازی باشد. ژان بودریار در کتاب روح تروریسم به مسئله‌ی تروریسم می‌پردازد و واقعه‌ی یازده سپتامبر را در مرکز بررسی خود قرار می‌دهد. این کتاب مجموعه‌ای از چهار مقاله در زمینه‌ی فلسفه‌ی سیاسی است.

درباره‌ی کتاب روح تروریسم:

از آغاز قرن بیست‌ویکم و پیش از آن، ما شاهد رخدادهای بسیاری بوده‌ایم؛ جنگ‌ها و حملات بسیاری را با چشم خود دیده‌ایم، با بحران‌های زیادی دست‌به‌گریبان بوده‌ایم، و تحولات عمیقی را در سیاست و اقتصاد تجربه کرده‌ایم. اما کدام ویژگی واقعه‌ی 11 سپتامبر است که آن را به حادثه‌ای چنین یگانه بدل می‌کند؟ کتاب روح تروریسم (The Spirit of Terrorism) کتابی درباره‌ی مفهوم تروریسم است و تمرکز خود را بر این واقعه‌ی تکان‌دهنده قرار داده است.

ژان بودریار (Jean Baudrillard)، فیلسوف فرانسوی، در کتاب حاضر تفاوت واقعه‌ی 11 سپتامبر با حوادث پیش از خود را در ویژگی نمادین آن می‌داند. به‌زعم بودریار، تا پیش از این واقعه هیچ رویدادی نبوده که تمام توجه جهانی را به خود معطوف کند و درعین‌حال گواهی بر شکست جهانی‌سازی باشد. این فیلسوف فرانسوی واقعه‌ی حمله به برج‌های تجارت جهانی را رخدادی می‌داند که «مادر» تمام رخدادهای دیگر است.

بودریار با بررسی واقعه‌ی 11 سپتامبر قصد دارد به تحلیلی از مفهوم «تروریسم» دست پیدا کند. به اعتقاد او، قدرت تروریست‌ها در نماد کشتار آن‌ها نهفته است، اما این بدان معنی نیست که صرفاً واقعیت مرگ است که اثری تعیین‌کننده دارد، بلکه «فداکاری» نهفته در مفهوم ترور است که به آن شکلی نمادین می‌بخشد.

کتاب روح تروریسم شامل 4 مقاله است که 2 مقاله‌ی «فرضیاتی درباره‌ی تروریسم» و «خشونت امر جهانی» در ویراست جدید کتاب در سال 2003 به آن افزوده شده‌اند. این کتاب مجلدی از مجموعه‌ی «متفکران رادیکال» است که انتشارات ورسو (verso) آن را منتشر می‌کند.

نکوداشت‌های کتاب روح تروریسم:

– کمال فلسفی. کتاب روح تروریسم تفسیری قوی و خواندنی ارائه می‌کند و گفت‌وگویی را شکل می‌دهد که بسیاری از قدم گذاشتن در آن می‌ترسند. (مجله‌ی XLR8R)

– ژان بودریار تفسیری روشن از محاسبات وحشتناک غرب را نمایان می‌سازد که ما را به این نقطه رسانده است و به نظر می‌رسد هیچ راه جایگزینی به‌جز «جنگ با تروریسم» به ما نشان نمی‌دهد. (نیو استیتسمن)

– جایزه‌ی اول خونسردی فکری به فیلسوف فرانسوی، ژان بودریار، می‌رسد. (مرور کتاب نیویورک تایمز)

کتاب روح تروریسم برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به فلسفه‌ی سیاسی علاقه دارید و دوست دارید با نظریات یکی از فیلسوفان فرانسوی معاصر درباره‌ی تروریسم آشنا شوید، کتاب حاضر انتخاب مناسبی برای شماست.

با ژان بودریار بیشتر آشنا شویم:

این فیلسوف فرانسوی از نظریه‌پردازان پست‌مدرن و پساساختارگرایی است و خود را تحت تأثیر کارل مارکس، میشل فوکو و رولان بارت می‌داند. ژان بودریار یکی از مشهورترین نظریه‌پردازان معاصر است که فرهنگ مصرفی را در مرکز ایده‌های خود جای داده و بر بسیاری از متفکران کنونی از جمله اسلاوی ژیژک تأثیرگذار بوده است.

از این نویسنده‌ی فرانسوی تا کنون کتاب‌ها و مقالات بسیاری منتشر شده است. «آمریکا»، «جامعه مصرفی»، «شفافیت شیطانی» و… از جمله‌ی این آثار است که به فارسی برگردانده شده است.

ژان بودریار در سال 2007 در پاریس درگذشته است.

در بخشی از کتاب روح تروریسم می‌خوانیم:

تروریسم، غیراخلاقی است. رخداد مرکز تجارت جهانی، آن چالش نمادین، نیز غیراخلاقی است و پاسخی بوده به جهانی‌سازی که خود، غیراخلاقی است. […] بنابراین، اگر می‌خواهیم از این همه چیزی دستگیرمان شود، بیایید نگاهی فراسوی خیر و شر بیندازیم، آن هم حالا که برای یک بار هم که شده رخدادی داریم که نه‌تنها اخلاق بل هر شکل از تفسیر را به چالش می‌کشد.

نکته‌ی تعیین‌کننده درست همین‌جا نهفته است؛ در درک سراسر نادرست فلسفه‌ی غرب و روشنگری از ارتباط میان خیر و شر. ما گمان می‌کنیم پیش‌رَوی خیر، پیش‌رفتش در تمامی شاخه‌ها (علوم، تکنولوژی، دموکراسی، حقوق بشر) متناظر با شکست شر است. […] اما امروزه چرخ اوضاع به‌گونه‌ای دیگر می‌چرخد. در دنیای قدیم، تعادلی دیالکتیکی میان خیر و شر برقرار بود که تنش و موازنه‌ی جهان اخلاقی و جهان «هرچه پیش آید خوش آید» را تداوم می‌بخشید؛ مانند شیوه‌ی مواجهه‌ی دو اَبَرقدرت جنگ سرد که تعادل ترور را حفظ کرده بودند. در آن زمان، هیچ یک بر دیگری تفوق نداشت. همین‌که ورق به سود خیر برگشت (برتری هژمونی مثبت بر هر گونه شکل منفی، طرد مرگ و هر نیروی ناسازگار و بالقوه، پیروزی تمام‌وکمال ارزش‌های خیر) تعادل به‌هم ریخت. از این نقطه به بعد توازن از میان رفت؛ توگویی شر به استقلالی نامرئی دست یافته است و از این پس، خود را به‌شکلی فزاینده می‌پروراند.

چنین وضعیتی در عرصه‌ی نظم سیاسی کمابیش با افول کمونیسم و پیروزی جهانی قدرت لیبرال مصادف بود. […] این همان عدم تقارنی است که قدرت مطلق جهان را کاملاً خلع سلاح کرده است. این قدرت در تضاد با خویش تنها می‌تواند بیش از پیش در منطق روابط قدرتش فرو رود؛ اما نمی‌تواند در حوزه‌ی نبرد نمادین و مرگ، حوزه‌ای که دیگر هیچ انگاشتی از آن ندارد، عملکردی داشته باشد، چراکه آن‌ها را از فرهنگ خود زدوده است.
فهرست مطالب کتابپیشگفتار مترجم
1: روح تروریسم
2: مرثیه ای برای دو برج
3: فرضیاتی درباره‌ی تروریسم
4: خشونت امر جهانی

معرفی و دانلود کتاب روح تروریسم | ژان بودریار | انتشارات چترنگ