دسته‌بندی نشده · ژوئن 26, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب روی چرخ زندگی | جیمی سامنر | انتشارات پرتقالمعرفی کتاب روی چرخ زندگیالی دختر کوچکی است که با بچه‌های دیگر تفاوتی کوچک دارد. او به دلیل ناتوانی جسمی باید روی ویلچر بشیند. کتاب روی چرخ زندگی نوشته‌ی جیمی سامنر روایت رویاهای الی در زندگی‌ و چالش‌هایش هنگام نقل مکان به یک شهر جدید و آشنایی‌اش با دیگران است. این کتاب برنده‌ی جوایز ادبی زیادی شده است.

درباره‌ی کتاب روی چرخ زندگی:

الی دختر نوجوانی است با کلی آرزو و هدف‌های کوچک و بزرگ برای زندگی‌اش. تفاوت الی با بچه‌های دیگر در شرایط جسمی‌اش است. الی مجبور است که روی ویلچر بنشیند. اما خودش هیچ مشکلی با این وضعیت ندارد و ناتوانی جسمی‌اش به هیچ وجه او را محدود نمی‌کند و باعث نمی‌شود که او رویاهایش را رها کند.

الی عاشق شیرینی‌پزی است و تمام تلاشش را می‌کند روزی شیرینی‌پز خیلی بزرگی شود که دیگران عاشق دستور پخت غذاهایش شوند. الی هر هفته انواع گوناگونی از مافین و تارت و شیرینی‌های دیگر را درست می‌کند، بیننده‌ی پر و پا قرص برنامه‌های آشپزی تلویزیون است. او روز به روز دارد به بیشتر به طرف آرزویش قدم برمی‌دارد تا اینکه یک روز اوضاع تغییر می‌کند.

پدربزرگ الی بیمار می‌شود، او به همراه مادرش ناچارند که به شهر دیگری نقل مکان کنند تا بتوانند از پدربزرگ نگهداری کنند. شهر جدید و آشنایی با آدم‌های جدید برای هر کسی چالش‌های زیادی به وجود می‌آورد که نمی‌توان نادیده‌شان گرفت. اما الی با معلولیت جسمی‌اش به مراتب کار سخت‌تری در پیش دارد. او باید تلاش کند که با دیگران ارتباط برقرار کند و خودش را به عنوان همسایه‌ی جدید به آن‌ها معرفی کند، آن‌هم همسایه‌ی جدیدی که ظاهرش با دیگران متفاوت است. بنابراین پاک کردن قضاوت‌ها و پیش‌فرض‌های اشتباه دیگران درباره‌ی معلولان جسمی، بزرگترین دغدغه‌ی الی می‌شود. اما الی مطمئن است که از پس تمام این چالش‌ها برمی‌آید و باز هم با آرامش می‌رود دنبال رویایش.

جیمی سامنر (Jamie Sumner) در کتاب روی چرخ (Roll With It) زندگی به زیباترین و جذاب‌ترین شکل ما را با زندگی و درونیات بچه‌ای که معلول جسمی است، همراه می‌کند.

در نکوداشت کتاب روی چرخ زندگی:

– داستانی پر احساس. داستانی که به اندازه‌ی شیرین بودن لحنش، فوق‌العاده است. (R.J. Palacio)
– برداشتی صادقانه و غنی درباره‌ی ناتوانی، خانواده و رشد. (Kirkus Reviews)

جوایز و افتخارات کتاب روی چرخ زندگی:

– برنده‌ی جایزه‌ی ILA Teachers’ Choices
– نامزد جایزه‌ی ادبی Golden Sower Award
– نامزد جایزه‌ی ادبی Nene Award

کتاب روی چرخ زندگی برای چه کسانی مناسب است؟

نوجوانان، کودکانی که دچار معلولیت جسمی هستند و تمام طرفداران ادبیات کودک و نوجوان لذت فراوانی از خواندن این کتاب می‌برند.

با جیمی سامنر بیشتر آشنا شویم:

جیمی سامنر نویسنده‌ی رمان‌ در حوزه‌ی ادبیات نوجوان است. سه رمان از کتاب‌های او بیشتر از دیگر آثارش جای خودشان را نزد طرفداران ادبیات نوجوان باز کردند. استقامت، اعتماد به نفس و یادآوری زیبایی‌های کودکانی که از مشکلی رنج می‌برند، مضمون اصلی آثار سامنر را تشکیل می‌دهند.

در بخشی از کتاب روی چرخ زندگی می‌خوانیم:

بابای عزیزم!
این نامه را از جاده برایت می‌نویسم. نگران نشو من پشت فرمان نیستم. (ها‌ها!)
همان‌طور که خودت می‌دانی، داریم می‌‌رویم اوکلاهاما. مامان گفت باید برایت ایمیل بفرستم. کریسمس را تبریک بگویم.
کریسمس مبارک!
خب الآن مامان می‌گوید باید چیزهای دیگری هم برایت بنویسم.
دارم الکی دکمه‌ها را تق‌تق فشار می‌دهم، چون هیچ چیزی به فکرم نمی‌رسد.
خب هوا چطور است؟ شوخی کردم. تازه ده دقیقه است راه افتاده‌ایم.
از شوخی گذشته، حالم واقعا خوب است. حال صندلی‌ام هم خوب است. تابستان می‌بینمت.
الی.
بیشتر از سه ساعت است راه افتاده‌ایم و تازه داریم می‌رسیم به حوالی ممفیس. تنسی زیادی دراز است.
منظورم این نیست که از نشستن خسته شده‌ام. نه، خسته نشده‌ام. اما ماه گذشته، دستگاه پخش دی‌وی‌دی خراب شد و این پشت، هیچ کاری ندارم، به‌جز اینکه رودخانه را تماشا کنم که مدام پیدا و ناپیدا می‌شود. اگر تا به حال می‌سی‌سی‌پی را ندیده‌اید، چیز مهمی از دست نداده‌اید.
فهرست مطالب کتاب1: تقارن
2: تصادف
3: در جاده
4: زندگی در کانکس
5: کریسمس مبارک
6: چند قرار ملاقات
7: روز اول مدرسه
8: خالا و بسکتبال
9: تیرِ کوپیدو
10: سخنرانی و آمبولانس
11: مسابقه‌ی ملکه‌ی زیبایی و وکلای مدافع
12: تمرین آشپزی
13: شهرِ عروسکیِ برت
14: الهام
15: ماهی سرخ‌شده و پای
16: غوطه‌ در آب
قدردانی
درباره‌ی نویسنده
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب روی چرخ زندگی | جیمی سامنر | انتشارات پرتقال