دسته‌بندی نشده · می 24, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صمیمیت تجربه | روپرت اسپیرا | نشر ترنگ

[ad_1]

معرفی کتاب صمیمیت تجربهماهیت حقیقی تجربه چیست؟ کتاب صمیمیت تجربه مجموعه‌ای از مقالات روپرت اسپیرا است که در اغلب موارد با طرح یک پرسش آغاز می‌شوند و سعی بر بیان هرچه مستقیم‌تر قاعدۀ ماهیت تجربه در شرایطِ ارائه‌شده دارند. کتاب حاضر براساس مفاهیم فلسفه و عرفان شرقی نگاشته شده است.

درباره‌ی کتاب صمیمیت تجربه:

کتاب نخستین روپرت اسپیرا (Rupert Spira)، شفافیت اشیا، تلاشی است برای نشان دادن اینکه همۀ تجربۀ عینی مذکور – اعم از جسم، جهان، اشیا و دیگران – از ماده‌ای شفاف، گشوده، تهی، درخشان تشکیل شده است که خودآگاهی نیز در آن پدیدار می‌شود.

حال کسانی که با این مباحث آشنا هستند و منتظر مطالب تکمیلی‌ترند، کتاب صمیمیت تجربه (Presence Volume II: The Intimacy of All Experience) در این حوزه گامی فراتر نهاده است. اینجا هیچ «چیز» در ابتدا وجود ندارد که شفاف یا غیر شفاف باشد. آنچه هست، تنها حضورِ آگاه، همواره‌ حاضر، داننده، باشنده و دوست‌دارندۀ خویش است. حضوری که خود را دوست دارد و در هر اشارۀ لحظه‌ای از ذهن ظاهری، جسم و جهان هستی حاضر است.

در اثنای تلاش برای سهیم شدن یا انتقال این درک تجربی، داشتن آزادی، حساسیت و انعطاف‌پذیری بسته به دیدگاه سؤال، مُجاز و در اغلب موارد ضروری است. ماهیت تجربه را از آن جا کاوش کنید و فرضی را که در سؤال پنهان شده است به‌عنوان نقطۀ شروع در نظر بگیرید.

این انعطاف‌پذیری در کتاب صمیمیت تجربه، با ارائه‌ای روان‌تر و ‌ساختارمندتر نسبت به کتاب شفافیت اشیا منعکس شده است. با‌این‌حال دست یافتن به قاعدۀ ماهیت تجربه یک‌شبه محقق نمی‌شود و ممکن است شامل روندی آشکار در طول زمان باشد که در آن ما با حرکتی آهسته، صمیمانه و محتاطانه از مفروضات خود که می‌توانند به شکل باورها یا احساسات باشند، به تجربۀ مستقیم خود می‌رویم.

اینکه چه مدت زمانی طول می‌کشد و تا چه اندازه مستقیم حرکت کنیم، بستگی به ماهیت مقاومت ذهن دو‌گانه‌گر دارد که در این گفت‌وگو درگیر است. ممکن است در کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین حالت ممکن، مستقیماً به حقیقت تجربه دست یابیم یا به‌آهستگی پیش برویم و تفحص کامل را انجام ندهیم و آن را به شخص پرسش‌گر محوّل کنیم.

بنابراین حقیقت تجربۀ ما به تعداد پرسش‌هایی که وجود دارد تقسیم می‌شود که هیچ‌یک از آن‌ها کاملاً حقیقت ندارد؛ اما هرکدام با عشق و درک با پیش‌فرض‌هایی که در پرسش‌ها نهفته و بیان شده، تنظیم شده‌اند. بنابراین مکالمات ما مانند رقصی صمیمانه، پر عطوفت و عاشقانه است که ذهن را در تمام باورهای انتزاعی، درهم‌پیچیده و اشتباهش دنبال می‌کند. تا زمانی که می‌خواهد برقصد با آن می‌رقصیم، هرگز سعی نمی‌کنیم مفهومی را با مفهوم دیگر جایگزین کنیم که به‌نظر می‌رسد کاملاً درست باشد؛ اما همیشه از مفاهیمی برای حل کردن پوستۀ سخت تفکر انتزاعی استفاده می‌کنیم که تجربۀ ما در آن محبوس شده است؛ در نتیجه واقعیت خام تجربه، گویی برهنه و به‌خودی‌خود می‌درخشد.

نکوداشت‌های کتاب صمیمیت تجربه:

– مقالات حاضر هم بی‌زمان و هم معاصرند. از این نوشته‌های مؤثر و مکاشفه‌آمیز لذت ببرید و آماده باشید تا با آنچه واقعاً هستید، روبه‌رو شوید و حیات را همان‌طور که حقیقتاً هست، گشوده با حضورِ خود کشف کنید. (جان جی.پرندرگست، استاد و دکترای روانشناس)

– کتاب صمیمیت تجربه، یکی از هیجان‌انگیزترین و روشنگرترین کتاب‌ها در زمینۀ نادوگانگی‌ است که تا‌به‌حال دیده‌ام. دقت و قدرت بیان آن در نام‌گذاری عمقِ بی‌نام و بی‌همتا و تواناییِ انگیزه‌بخشی آن همواره مورد تحسین بوده است. این کتاب در بردن خواننده به فراتر از مفاهیم و به مرحلۀ تجربی موفق عمل کرده است. نکتۀ شیرین آن در این است که چنان در به‌کارگیری زبان، اندیشه و مفهوم‌سازی، پیشرفته و پیچیده عمل کرده است که بی‌وقفه به تجربه‌ای ناب رهنمون می‌شود. اثری برجسته و تابناک که قدرت و تسلطی عظیم را به رخ می‌کشد که آن را به مرجعی مسلّم از حقیقت تبدیل می‌کند. (ویکتوریا ریچی، مدیر سابق کتاب‌فروشی واتکینز و ویراستار آثار اکهارت تول)

کتاب صمیمیت تجربه مناسب چه کسانی است؟

این کتاب به علاقه‌مندان به مباحث عرفانی، فلسفه شرقی، معنویت و خودآگاهی پیشنهاد می‌شود.

روپرت اسپیرا را بیشتر بشناسیم:

روپرت اسپیرا از همان اوایل کودکی، عمیقاً به ماهیتِ حقیقت علاقه‌مند بود. او در هفده سالگی مراقبه را آموخت و دورۀ بیست‌و‌یک سالۀ مطالعه و ممارست بر سنت کهن آدوایتا ویدانتا را با راهنمایی دکتر فرانسیس رولز، شانتاناندا ساراسواتی و شانکاراچاریا از شمال هند، آغاز کرد.

در طول این مدت، خود را در آموزه‌های پروفسور اوسپنسکی، کریشنامورتی، مولانا، رامانا ماهاراشی، نیسارگاداتا و روبرت آدامز غوطه‌ور کرد تا زمانی که در سال 1997 با استادِ خود، فرانسیس لوسیل، دیدار داشت. فرانسیس به او آموزه‌های آتمانادا کریشنامنون و سنت تانترایی کشمیر شایویزم را (که از استاد خویش، جین کلین به میراث داشت) شناساند و از همه مهم‌تر مستقیماً او را به‌سوی ماهیتِ حقیقیِ تجربه راهنمایی کرد.

روپرت اکنون در انگلستان زندگی می‌کند و جلسات معمول خود را در خلوتگاه‌ها در اروپا و آمریکا برگزار می‌کند. از دیگر آثار او می‌توان به کتاب حضور، هنر صلح و خوشبختی اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صمیمیت تجربه می‌خوانیم:

خودآگاهی تجربۀ اولیه و همواره‌ حاضر ماست. ما پیش از شناخت هرچیز دیگر، «من هستم» را می‌شناسیم. آنچه از «من هستم» آگاه است، چیست؟ صرفاً آنچه هم حاضر است و هم آگاه، می‌تواند از هرچیز آگاه باشد. همین حضور آگاهی من هستم است که خویش را می‌شناسد؛ یعنی همان معمولی‌ترین و صمیمی‌ترین تجربه. آنکه هرگز شناخته نمی‌شود.

این نظریه که ذهن مستقل از فکر، جسم مستقل از حس و یا جهان مستقل از ادراک وجود دارد، صرفاً یک باور است. ذهن، فی‌نفسه محدود است؛ بنابراین هرگز نمی‌تواند تشخیص دهد که چنین باوری حقیقت دارد یا خیر. ذهن، جسم و جهان هرگز آن‌طور که اغلب درک می‌شوند، مورد تجربه قرار نمی‌گیرند. تنها تجربۀ ما از آن‌ها تفکر، احساس و ادراک است. فکر، احساس و ادراک حالات دانش یا تجربه است و تنها جوهر حاضر در دانش یا تجربه کردن، خویشتن آگاه ماست.

آگاهی به‌طور همزمان جوهر آن‌ها، دانش، وجود و شناخت آن‌هاست. نورِ نابِ خویشتن آگاه ما، شکل فکر را به خود می‌گیرد. به‌نظر می‌رسد ذهنی شده است که شکل احساس می‌گیرد و جسمی شده است که شکل ادراک به خود گرفته است؛ همچنین به‌نظر می‌رسد که یک شیء، دیگران و جهان هستی شده است.

این تنها احساس و ادراک نیست که جسم و جهانِ هستی را تشکیل داده است. این اندیشه است که «جسم» و «جهان هستی» را بر صمیمیت ناب احساس و ادراک تحمیل کرده است.
فهرست مطالب کتابصمیمیت تجربه
مقدمه
برتری حضور
آگاهی و عشق یگانه هستند
معصومیتِ تجربه
 «منِ» نابِ خودآگاهی
آگاهی و ابژه‌های ظاهر آن
کانون فرضیِ ادراک
تولد فرضی خویشتن و جهان
ما زاده نشده‌ایم
عشق: شالودۀ تجربه‌
همه‌چیز آمیخته به حضور است
تمام آنچه آرزویش را داشتیم
القاب بسیار خداوند
آیا جهان در درون است؟
سایۀ خویشتنِ مجزا
فقدانِ خود، بودنِ چیزهاست
واقعیت، رمزآلود نیست
آگاهی همواره خود را می‌شناسد
جهل حقیقی وجود ندارد
هیچ‌چیز هیچ‌گاه ناپدید نمی‌شود
آگاهی ناب و شفاف
ریسمان حریق‌زده
انقلابی حقیقی
تجسم خودآگاهی
حضور صرفاً خود را می‌یابد
تاروپود هویت
کاملاً صمیمانه
هرگز یار را از دست نخواهیم داد
حضوری آگاهانه
حضور از جهان نفس می‌کشد
سرسپردگی
بازیگر نقش اصلی
فراموشی ظاهریِ وجودِ خویش
حالت طبیعی گشودگی و شفافیت
امنیت واقعی ما
شناسایی وجود
چه کسی؟
آیا این ادراک نهایی است؟
نابودیِ فکر در جوهرِ خود
آیا زندگی هدف دارد؟
بذر جدایی
پیشکشِ همه‌چیز به حضور
عشق صرفاً خود را می‌شناسد
شخص، شاهد، جوهر، حضور
قادر به شناخت هیچ‌چیز نیستیم
تنها صمیمیت ناب وجود دارد
حقیقتِ همواره‌حاضرِ هستی
اعتیاد و نادوگانگی
هیچ‌کس هیچ‌چیز را ندارد یا انتخاب نمی‌کند
تجربۀ تجربه از خود

معرفی و دانلود کتاب صمیمیت تجربه | روپرت اسپیرا | نشر ترنگ