دسته‌بندی نشده · فوریه 23, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی آلیس پای آتش | یون فوسه | رادیو گوشهمعرفی کتاب صوتی آلیس پای آتشکتاب صوتی آلیس پای آتش اثری تحسین‌شده از یون فوسه، نویسنده‌ی بزرگ و معاصر ادبیات نروژ است. این رمان کوچک که برنده جایزه ادبی Nynorsk شده و با صدای هنرمند کشورمان شیوا ابراهیمی خوانده شده است، روایتی‌‌ست خاص از عشق و جنون و فقدان. لازم به ذکر است که اثر حاضر ذیل مجموعه‌ی «برج بابل» نشر چشمه به انتشار می‌رسد.

درباره کتاب صوتی آلیس پای آتش:

تردیدی نیست که یون فوسه (Jon Fosse) بزرگ‌ترین نویسنده‌ی زنده‌ی ادبیات نروژ، و چه بسا یکی از برترین نویسندگان حال حاضر جهان است. او آثار فراوانی نوشته و منتشر ساخته: از جمله چند نمایشنامه‌ی درخشان که بعضی‌شان به فارسی نیز ترجمه شده‌اند. با این حال به زعم اغلب منتقدین، هیچ‌یک از آثار این نویسنده به پای شاهکار کوچکی که هم‌اکنون در دست دارید نمی‌رسد.

رمان آلیس پای آتش (Aliss at the Fire) اثری تکان‌دهنده و فراموش‌نشدنی‌ست که علی‌رغم حجم اندک خود، تا مدت‌ها در ذهن مخاطبْ زنده باقی می‌ماند. فوسه داستانی نوشته که مواجهه با آن نوع خاص از لذت ادبی را سبب می‌گردد؛ لذتی که با وام‌گیری از آثار رولان بارت، می‌توانیم «عیش‌آمیز» توصیفش کنیم. با این ملاحظه که در «عیش» رنگی از جنون هست که در لذت متعارف به آن برنمی‌خوریم. این جنون در کتاب آلیس پای آتش، نه از مجرای قصه، بکه از طریق زبان شاعرانه و نثر آهنگین راویِ اثر برساخته می‌شود. البته که بخش عمده‌ای از این شاعرانگی و آهنگین بودن کلام، در فرایند ترجمه از کف می‌رود، اما حق آن است که بگوییم حسام امامی به خوبی از عهده‌ی برگردان متن دشوار یون فوسه به فارسی برآمده، و جلوه‌‌های هنری زبان داستان را تا آنجا که مقدور بوده در ترجمه‌ی خود منعکس ساخته است.

چنانکه گفتیم، قصه یا پیرنگ در این رمان کوتاه به خودی خود جذابیتی ندارد؛ بلکه «نوعِ روایت» است که اهمیت داشته و اثر را به کاری درخور بدل نموده است. با این حال بد نمی‌بینیم که برای مخاطبینی که احیاناً درباره‌ی موضوع داستان کنجکاوی‌هایی دارند، در چند سطر، خلاصه‌ای از طرح کلی کتاب ارائه دهیم:

داستان آلیس پای آتش از زبان شخصیتی رؤیاباف به نام زیگنی روایت می‌شود؛ او اغلب اوقات روز را نشسته بر نیمکتی در حوالی خانه‌ی قدیمی‌اش، صرف گشت‌وگذار در خاطرات خود می‌کند، و از این طریق ماجرایی اسفناک را درباره‌ی شوهر خود بازگو می‌کند. اینگونه است که به مرور به جزییات سانحه‌ای تلخ پی می‌بریم که روزگار روشن زیگنی را به شب‌های تیره‌ی هذیان و جنون بدل نموده است…

درباره مجموعه برج بابل:

سری کتاب‌هایی که ذیل مجموعه‌ی برج بابل به انتشار می‌رسند، همگی داستان بلند یا رمان کوتاه (همان گونه‌ای که در غرب به آن نوولا می‌گویند) به شمار می‌روند. به گفته‌ی ناشر در مقدمه‌ی کتاب‌های مجموعه‌ی برج بابل، «این کتاب‌ها را می‌توان در مجال یک سفر کوتاه، یک اتراق، یک تعطیلات آخر هفته خواند، و به تاریخ و ذهن و زبان مردمان سرزمین‌های دیگر راه برد.»

نکوداشت‌های کتاب صوتی آلیس پای آتش:

– آنچه فوسه نوشته توأمان ساده و عمیق است. (Bergens Tidende)
– ترکیبی از ایبسن و بکت… (The New York Times)

کتاب صوتی آلیس پای آتش مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به ادبیات مدرنیستی و دوست‌داران رمان‌های شخصیت‌محور، بی‌تردید کتاب آلیس پای آتش را اثری قابل توجه خواهند یافت.

با یون فوسه بیشتر آشنا شویم:

یون فوسه یکی از برجسته‌ترین نویسندگان اروپایی معاصر است. او در سال 1959 متولد شده، و این روزها هفتمین دهه از زندگی خود را پشت سر می‌گذارد. نام فوسه چند سال پیش به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه‌ی نوبل ادبی اعلام شد؛ هرچند این افتخار تا این لحظه نصیب وی نشده است. یون فوسه داستان‌نویس، شاعر و نمایشنامه‌نویس است، و در هر سه عرصه به یک اندازه تبحر دارد.

از افتخارات او می‌توان به دریافت جوایزی چون Brage، Nynorsk، و Dobloug اشاره کرد. همچنین از میان کتاب‌های ترجمه‌شده از وی به فارسی نیز می‌توان آثاری چون «کسی می‌آید» و «زیبا و رؤیای پاییز» را برشمرد.

در بخشی از کتاب صوتی آلیس پای آتش می‌شنویم:

و او جواب نمی‌دهد و با خودش می‌گوید او امروز دوباره پاروزنان می‌زند به دل فیورد، ولی باد حسابی‌ای می‌وزد و احتمالاً خیلی طول نمی‌کشد که باران بگیرد ولی او عین خیالش نیست. با خودش می‌گوید هوا هرطور باشد او با قایق کوچکش می‌زند بیرون، یک قایق پارویی کوچک، یک قایق چوبی، و کجای پارو زدن توی فیورد، سوارِ یک قایق کوچک آنطوری این‌قدر خوب است؟ حتماً زمهریر است، و آن فیورد، با آبش، با موج‌هایش، شاید تابستان یک صفایی داشته باشد، پارو زدن توی فیورد وقتی فیورد به رنگ آبی پُرتلألؤ است، وقتی آبیِ آبی می‌درخشد، آن موقع شاید وسوسه‌کننده باشد، وقتی خورشید روی فیورد می‌تابد و آب آرام است، همه چیز آبی در آبی است ولی الان، پایییز ظلمات، که فیورد خاکستری است و سیاه و بی‌رنگ و سر است…

معرفی و دانلود کتاب صوتی آلیس پای آتش | یون فوسه | رادیو گوشه