دسته‌بندی نشده · می 26, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه؟: تصور حال در قالب گذشته | چاک کلاسترمنمعرفی کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه؟: تصور حال در قالب گذشتهکتابی هوشمندانه، درخشان و نو که زندگی‌تان را دگرگون خواهد کرد… ایده‌ی اساسی کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه؟ چنین است: به احتمال فراوان اغلب باورهایی که آن‌ها را صحیح می‌پنداریم، اشتباه هستند. اما راه حل چیست؟ چاک کلاسترمن اینگونه پاسخ می‌دهد: باید به دنیای امروز به شیوه‌ای بنگریم که گویی به سال‌هایی بسیار دور تعلق دارد. گفتنی‌ست این اثر در فهرست پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز قرار دارد.

درباره کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه:

بگذارید قبل از این که به معرفی کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه (?But What If We’re Wrong) بپردازیم، مبنای صحبت با یکدیگر را صراحت و صداقت قرار دهیم. حقیقت این است که بدون شک نسل‌های آینده بسیاری از باورهای امروز ما را که خود آن‌ها را متقن می‌پنداریم، مضحک خواهند دانست. همانطور که ما نیز نسبت به بسیاری از عقاید اجداد عزیزمان چنین نظری داریم. (تنها کافی‌ست باورهای مردم در قرون وسطی را در خاطر بیاورید.)

می‌توان ایده‌ی اصلی چاک کلاسترمن (Chuck Klosterman) در کتاب اگر اشتباه کرده باشیم را در یک جمله خلاصه کرد: «بیشتر عقایدی که امروزه آن‌ها را درست می‌پنداریم، در واقع اشتباه هستند.» اما راه حل چیست و چگونه می‌توان از این اشتباه تکراری جلوگیری کرد؟ نگارنده‌ی این کتاب کاربردی راهکاری را به ما ارائه می‌کند که با به‌کارگرفتن آن‌ها می‌توانیم از نو به عقایدی که درونمان نهادینه شده، بیندیشیم. این راهکار چنین است: «به گونه‌ای به زمان حال بیندیش که گویی گذشته‌ای دور است.»

چاک کلاسترمن در این کتاب نیز همانند باقی آثارش از نثری شوخ‌طبعانه بهره گرفته و این موضوع دو چندان به تأثیرگذاری سخنش افزوده است. او معتقد است تا لحظه‌ای که نتوانیم چشم‌اندازی تخیلی اتخاذ کنیم که از طریق آن جهان امروز را همچون گذشته بنگریم،‌ درک دنیای حال غیرممکن خواهد بود. کلاسترمن با وسواس و دقت فراوان به ایده‌ها و عقایدی پرداخته که آنچنان مورد پذیرش همه قرار گرفته‌اند که به نظر می‌رسد دیگر شهامتش را نداریم آن‌ها را مورد مناقشه و بحث قرار دهیم.

جاذبه را در نظر بیاورید. روزگاری ارسطو بر این عقیده بود که اشیاء به این دلیل که در «مکان طبیعی» خود قرار دارند، بر سر جایشان باقی می‌مانند. پس از آن نیوتون دو هزار سال بعد عقیده‌ی ما را تغییر داد. سپس، انیشتین حرف تازه‌ای در باب گرانش مطرح کرد. توجه به این مثال کافی‌ست تا ایده‌ی نویسنده ما را به فکر فرو برد. واقعاً «اگر اشتباه کرده باشیم چه؟» گفتنی‌ست کلاسترمن در هر فصل یک موضوع متفاوت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه:

– در فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز
– نامزد جایزه‌ی بهترین کتاب غیرداستانی گودریدز

نکوداشت‌های کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه:

– این کتاب به شیوه‌ای هوشمندانه و زیرکانه باورهای ما را به چالش می‌کشاند. (kirkusreviews)
– شوخ‌طبعی و کنجکاوی منحصربه‌فرد کلاسترمن خواننده را به سمت کتاب سوق می‌دهد. (publisher weekly)
– تمرینی جذاب و سرگرم‌کننده برای ذهن (Library Journal)

کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه مناسب چه کسانی است؟

اگر به کتاب‌های حوزه‌ی فلسفه و جامعه‌شناسی علاقه‌مند هستید، کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم به شما پیشنهاد می‌شود.

با چاک کلاسترمن بیشتر آشنا شویم:

چاک کلاسترمن در اغلب آثارش بر فرهنگ عامیانه‌ی مردم آمریکا متمرکز می‌شود و نوشته‌هایش را در بسیاری از مجلات معتبر جهان از جمله نیویورک‌تایمز، اسکوائر و… به چاپ می‌رساند. این مقاله‌نویس مشهور آمریکایی تاکنون دو رمان در کنار باقی آثار غیر داستانی‌اش به چاپ رسانده‌ است. بسیاری از کتاب‌های او در فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفته‌اند.

در بخشی از کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه می‌شنویم:

باید نتیجه‌گیری معقولی از حقایق موجود باشد؛ اما این را هم به یاد داشته باشید که آینده همچون نوجوانی است کج خلق که هر طرفی قدم می‌گذارد شر به راه می‌اندازد و گند می‌زند. در هر بار صحبتی که از نمود و تجلی می‌شود، واقعیتی وجود دارد بس عذاب‌آور و همه جا حاضر که می‌گوید زیر فرهنگ‌هایی که کمتر نمود پیدا می‌کند همان‌هایی است که حتی آن قدر بدانها اهمیت داده نمی‌شود تا لحظه‌ای وارد میدان بحث و گفت‌وگو شود. بیان کمیت آن‌ها – همان طور که از تعریفشان پیداست – محال است.

آن‌ها هم اکنون گروه‌هایی از مردم‌اند در زمان حال و در این برهه‌ی زمانی همچنان پذیرفتنی است اگر به هر دلیلی دوست نداشته شده، مورد تحقیر و یا بی‌اعتنایی واقع شوند. گروه‌هایی هستند که گویی به نظر نمی‌آید نیاز به حمایت و یا مراقبت داشته باشند و همین است که آن‌ها را در مقابل مسخره کردن‌ها و یا حملات آسیب‌پذیر می‌کند. این‌ها چه کسانی هستند؟ همان طور که پیش تر در همین پاراگراف گفته شد، من در هیچ موضع اظهار نظری قرار ندارم و اگر هم تلاش داشته باشم چیزی را بیان کنم به طور حتم آن چیز اشتباه خواهد بود. در حقیقت، هر استدلالی که به نفع آن‌هاست می‌تواند در نقطه‌ی مقابل فرضیات من قرار داشته باشد.

معرفی و دانلود کتاب صوتی اگر اشتباه کرده باشیم چه؟: تصور حال در قالب گذشته | چاک کلاسترمن