دسته‌بندی نشده · ژوئن 24, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند | آرش جواهری | آوانامهمعرفی کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اندکتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند مجموعه‌ای از سروده‌های آرش جواهری است. او در این کتاب از دریچه‌ای تازه به موضوع «مرگ» پرداخته و تجربه‌ی خود را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارد.

درباره کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند

ما می‌میریم. کسانی که به آن‌ها مهر می‌ورزیم هم همینطور. آن‌ها که مورد نفرتمان قرار گرفتند هم می‌میرند. این اتفاق رخ می‌دهد، دیر یا زود. این حقیقت به ظاهر ساده گاه‌وبی‌گاه در میان شلوغی روزمره‌مان گم می‌شود و بعضی وقت‌ها هم در خاطرمان می‌ماند و تا مدت‌ها از پا می‌اندازتمان و نمی‌دانیم با آن چه کنیم. آگاهی از مرگ خیلی وقت‌ها انسان را سبک می‌کند و گاهی هم باری می‌شود بر شانه‌هایش، تحمل‌ناپذیر می‌شود و او را به وحشت می‌اندازد. به‌گونه‌ای که حتی از انجام ساده‌ترین فعالیت‌های روزانه‌اش باز می‌ماند.

همه‌ی ما به نحوی در برابر مرگ شکننده‌ایم.حتی زمانی که سکوت، طمأنینه و شاید پذیرش در برابر آن را یاد می‌گیریم. مرگ، این مواجهه‌ی غریب، هر چقدر هم که تلاش کنیم یادش را لابه‌لای زندگی روزمره غرق کنیم، بالاخره فرا می‌رسد. چه کسی از آن نمی‌ترسد و احساس تنهایی نمی‌کند؟ چه کسی همیشه آرام می‌خوابد و کابوس‌ها و وحشت‌هایش در هم نمی‌آمیزند و کیست آن که هر از گاهی مرگ را در آستانه نمی‌بیند؟

آرش جواهری کتابی تألیف کرده «برای آنان که هنوز نمرده‌اند»… اثر حاضر اشعاری با موضوع مرگ و مرگ‌آگاهی را در بر می‌گیرد و شاعر تمام تلاشش را به کار گرفته تا به‌شیوه‌ای دقیق تجربه‌اش از مرگ را با مخاطبان به اشتراک بگذارد. آرش جواهری به خوبی می‌داند چگونه زمانی که می‌خواهد از مفهومی چنین وحشت‌آفرین (و هم‌زمان آرامش‌بخش) بنویسد، واژه‌هایش را با دقت برگزیند. اشعار او به عمق جان شما می‌نشینند و تا مدت‌ها پس از آن که شنیدن این کتاب صوتی را به پایان‌ بردید، همراهتان خواهند بود. یکی از ویژگی‌هایی که دو چندان بر جذابیت این اثر افزوده، استفاده‌ی به جا از واژگان و تعبیرهای جدید است.

انسان اندکی پس از تولد، زمختی واقعیت را می‌چشد و ناکام به دنبال راهی برای تاب آوردن است. او ناگزیر از مواجهه با مرگ مدام از خود چنین می‌پرسد: «حالا چه باید کرد؟» کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند را می‌توان نوعی تاب‌آوری و شاید هم نوعی پاسخ هوشمندانه‌ی آرش جواهری در مقابل مرگ دانست. این احتمالاً بهترین نوع مواجهه با مرگ است. زمانی که نمی‌شود با قطعیت از چیزی سخن گفت و هیچ چیز روشنی برای فهمیدن وجود ندارد، باید به سراغ شعر رفت و به مدد آن، گام‌هایی رهاتر به سوی مرگ برداشت.

خیام مرگ و جهان پس از آن را ناگشودنی می‌دانست. (از جملهٔ رفتگان این راه دراز / باز آمده کیست تا به ما گوید راز) کس چه می‌داند. احتمالاً حق با خیام است. به‌هرروی چشم‌اندازی که آرش جواهری از آن به مرگ می‌نگرد، بس بدیل و تازه است.

گفتنی‌ست آرمان سلطان زاده، از راویان نام‌آشنای کشورمان خوانش کتاب برای آنان که هنوز نمرده‌اند را برعهده داشته است. انتشارات مشکی و نشر آوانامه به ترتیب نسخه‌ی متنی و صوتی این اثر را به چاپ رسانده‌اند.

کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به شعر معاصر از گوش سپردن به کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند لذت خواهند برد.

در بخشی از کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند می‌شنویم

چون مردم
نه به خاک
نه به آتش
نه به آب
مرا به بادبسپارید
چون مردم
با آنان که گرد گورم می‌گریند بگویید
مهربانان
از این پس
وعده‌ی دیدار ما
مگر به خلوت رویاهای شما
چون مردم
چه کنم؟ به درک
فهرست مطالب کتاب صوتی۱۶ دقیقهبرای آنان که هنوز نمرده‌اندادامه فهرستمشخصات کتاب صوتیقیمت نسخه صوتی

معرفی و دانلود کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند | آرش جواهری | آوانامه