دسته‌بندی نشده · مارس 9, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی به من نگاه کن | الهام فلاح | نشر ماه آوامعرفی کتاب صوتی به من نگاه کنروایتی متفاوت و جذاب از اختلال اوتیسم! الهام فلاح در کتاب صوتی به من نگاه کن داستان زن و شوهری را روایت می‌کند که بعد از آنکه متوجه می‌شوند فرزندشان اوتیسم دارد، با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و هر یک به نحوی به این وضعیت واکنش نشان می‌دهند.

درباره کتاب صوتی به من نگاه کن:

اختلال عصبی رشدی اوتیسم در این روزها به‌خصوص در جوامع درحال‌توسعه به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین تبدیل شده است. این اختلال زندگی کودک و والدینش را در سال‌های اولیهٔ زندگی به‌شدت تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد و ممکن است حتی ساختار زندگی کل خانواده به‌کلی متحول شود.

کتاب به من نگاه کن داستان زندگی غزاله و ابراهیم است. نگاه، دختر کوچک آن‌ها، دچار اختلال اوتیسم شده و این اتفاق زندگی آن‌ها را به‌کلی دگرگون می‌کند. الهام فلاح به‌خوبی زن‌وشوهری را توصیف کرده که هر یک به دنبال رفع نیازهای خود هستند و یکدیگر را بابت مشکلات پیش‌آمده مقصر می‌دانند.

غزاله که زنی مدرن و امروزی است، تصور می‌کند فرزندش مانع رسیدن او به موقعیت‌های دلخواهش می‌شود و نمی‌تواند جهان او را به‌خوبی درک کند. ابراهیم اما از سویی دیگر از در انکار وارد می‌شود و به‌کلی قضیهٔ اوتیسم نگاه را نادیده می‌گیرد و آن را رد می‌کند. ازهم‌پاشیدن رابطهٔ زناشویی این دو نیز نتیجهٔ تمام ناآگاهی‌ها است.

این داستان جذاب و پر از تعلیق با شخصیت‌پردازی قوی که دارد، به‌خوبی شما را با تمام شخصیت‌ها همراه می‌کند. با شنیدن رمان به من نگاه کن می‌توانید بخش کوچکی از زندگی خانواده‌هایی را که دچار مشکلات اوتیسم هستند مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از تأثیر این اختلال بر روابط خانوادگی آگاه شوید.

کتاب صوتی به من نگاه کن درواقع با یک روایت خطی ساده و روان و بدون هیچ برچسب و قضاوتی به توصیف کنش‌های شخصیت‌ها پرداخته است. نگاه جذابی که این رمان به مسئله اوتیسم دارد، باعث کشش بیشتر آن شده و علاوه‌برآن می‌تواند اطلاعات درستی به مخاطب دربارهٔ این اختلال بدهد.

کتاب صوتی به من نگاه کن مناسب چه کسانی است؟

اگر به رمان‌های اجتماعی ایرانی علاقه دارید، شنیدن این کتاب صوتی می‌تواند برایتان جذاب و لذت‌بخش باشد.

با الهام فلاح بیشتر آشنا شویم:

این نویسندهٔ معاصر ایرانی در سال 1362 در گیلان متولد شد ولی دوران کودکی خود را در بوشهر گذراند. او تحصیلات خود را در رشتهٔ مهندسی کامپیوتر ادامه داد و در همان رشته فعالیت کرد. الهام فلاح در تمام مدت تحصیلاتش نوشتن را نیز آغاز کرده بود و اولین اثر خود را در سال 1390 با نام «زمستان با طعم آلبالو» به چاپ رساند.

وی تاکنون با نشریه‌هایی همچون ایران، فرهیختگان، کرگدن، همشهری داستان و آرمان همکاری داشته است. فلاح برای نوشتن کتاب «خون‌مردگی» موفق به دریافت جایزه بهترین رمان بزرگ‌سال دوسالانه پروین اعتصامی شد و این اثر موردتوجه و تحسین زیاد منتقدین قرار گرفت. ازجمله آثار دیگر این نویسندهٔ توانا می‌توان به کتاب‌های «سامار»، «مجموعه داستان کشور چهاردهم»، «خون‌خواهی» و «همه دختران دریا» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی به من نگاه کن می‌شنویم:

ابراهیم خوابش برده بود. کنار تخت نگاه روی زمین. گوشی تلفن بغل سرش افتاده بود. بوق خالی شدن شارژ را که زد، ابراهیم از جا پرید. دوروبرش را نگاهی کرد. دست برد لای موهایش و از سر ناچاری پفی کرد. گوشی را برداشت و پاورچین از اتاق بیرون رفت. ساعت هشت و نیم بود. دست گل رز سفید روی میز آشپزخانه بود. پلاسیده از بی‌آبی.

گوشی را گذاشت روی پایه و موبایلش را برداشت. شمارهٔ مامان سیمین را گرفت. دوتا زنگ خورد. قطع کرد. نباید کسی باخبر می‌شد. مسلماً تا شب همه چیز حل شده بود. به خودش لعنت می‌فرستاد. تند رفته بود. غزاله بد قهر نبود. او هم نباید دست روی نقطه‌ضعفش می‌گذاشت. رفت سمت اتاق غزاله. خرده‌های طلایی‌رنگ تندیس هنوز کف اتاق بود.

کفری شد. زیر لب فحشی پراند. نگاه بیدار شده و گرسنه بود. ابراهیم رفت و نگاه را از توی تختش برداشت. زردی مدفوع بیرون‌زده از پوشک شلوارش را هم کثیف کرده بود. بردش توی دستشویی. هر کاری می‌کرد روی کاشی‌های سرد توالت سرپا نمی‌ایستاد.

معرفی و دانلود کتاب صوتی به من نگاه کن | الهام فلاح | نشر ماه آوا