دسته‌بندی نشده · ژوئن 21, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی جنون کتاب: داستان واقعی یک دزد، یک کارآگاه و دنیای وسوسه‌های ادبی | آلیسون هوور بارتلتمعرفی کتاب صوتی جنون کتاب: داستان واقعی یک دزد، یک کارآگاه و دنیای وسوسه‌های ادبیداستان واقعی یک دزد، یک کارآگاه و دنیای وسوسه‌های ادبی!… آلیسون هوور بارتلت در کتاب صوتی جنون کتاب داستان زندگی مردی را روایت کرده که به شغل شریف سرقت آثار نفیس ادبی اشتغال داشته! جالب است بدانید که این کتابِ پرفروش ملی، بر اساس ماجرایی واقعی به رشته‌ی تحریر درآمده.

درباره کتاب صوتی جنون کتاب

عشق به کتاب، مثل هر نوع عشق دیگری، برای خود مراتبی دارد. این عشق نزد برخی علاقه‌ای عمیق است. افرادی که شب‌ها بی‌مطالعه‌ی چند صفحه کتاب به سختی سر بر بالشت می‌گذارند، به خوبی از جنس این علاقه‌ی عمیق باخبرند. برخی دیگر امّا کمی پیش می‌روند و اصطلاحاً آش را شورتر می‌کنند. اینان مدام در فکر کتاب‌ها به سر می‌برند؛ همواره در باب آن‌ها سخن می‌گویند؛ و اغلب، برنامه‌ی زندگی‌، دوستی‌ها و تفریحاتشان را بر اساس کتاب‌ها پایه‌ریزی می‌کنند.

کار امّا به همینجا ختم نمی‌شود. گروه معدودی نیز هستند که عشقشان به کتاب‌ها از دسته‌ی اخیر هم افراطی‌تر است. این افراد را بی‌هیچ حرف و حدیثی می‌توان با صفت «دیوانه» وصف کرد. دیوانگانی که جنون کتاب دارند و در برابر هر شکلی از کلام مکتوب، عنان اختیار از کف می‌دهند…

در کتاب صوتی جنون کتاب (The Man Who Loved Books Too Much) به داستی واقعیِ یکی از همین مجانین گوش خواهید سپرد: جان چارلز گیلکی که کارش از فرط عشق به کتاب به سرقت و بدنامی کشید! مردی عجیب و غریب که برخلاف اغلب سارقان دنیا، انگیزه‌اش نه پول و سرمایه، بلکه ادبیات و فلسفه بود!

عجیب به نظر می‌رسد؟ شاید بله، شاید هم نه! آخر، تمام عاشقان کتاب (که بی‌شک تعدادشان در میان خوانندگان این سطور فراوان است) با وسوسه‌های شومی که از عشقشان برمی‌خیزد مواجه بوده‌اند. البته باید انصاف را رعایت کرد و اذعان داشت که کار اکثر آدم‌های عاشق کتاب، برخلاف سوژه‌ی داستانِ جنون کتاب، به سرقت و دزدی نمی‌کشد! (البته اگر کتاب قرض گرفتن و پس ندادن را دزدی محسوب نکنیم!)

باری، در کتاب حاضر شنونده‌ی قصه‌ای جذاب و مستند خواهید بود؛ روایتی پرکشش درباره‌ی مردی که با نقشه‌های نبوغ‌آمیز خود کتاب‌های نفیس و کمیاب را به غارت می‌برد و احتمالاً هنگام خواندن آن‌ها حسابی به ریش صاحبانشان می‌خندید. آلیسون هوور بارتلت (Allison Hoover Bartlett) در روایت این کتاب تمام تلاش خود را به کار گرفته تا نتیجه‌ی کارش ضمن وفاداری به واقعیت، هیجان‌انگیز و پرکشش از آب درآید. به زعم ما خانم نویسنده در این کار موفق بوده. ولی خب، ما هم مثل شما فقط یک مجنون کتابیم و بس. پس قضاوت نهایی با خودتان!

نکوداشت‌های کتاب صوتی جنون کتاب

– داستان بارتلت عشق به کتاب را در شما زنده می‌کند. (Julia Scheeres)
– عاشق مردِ مجنونِ این اثر خواهید شد! (Julia Flynn Siler)
– سفری جذاب به دنیایی عجیب. (Simon Worrall)

کتاب صوتی جنون کتاب مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به روایت‌های واقعی شیفته‌ی کتاب پیش رو خواهند شد.

با آلیسون هوور بارتلت بیشتر آشنا شویم

آلیسون هوور بارتلت روزنامه‌نگار مجربِ آمریکایی است که سابقه‌ی همکاری با نشریاتی چون نیویورک تایمز و واشنگتن پست را در کارنامه دارد. اصلی‌ترین دلیل شهرت وی نگارش اثری داستانی – مستند با عنوان جنون کتاب بوده است.

گفتنی‌ است که بارتلت در سال 2010 موفق به دریافت جایزه‌ی کتابخانه‌ی سانفرانسیسکو شد.

در بخشی از کتاب صوتی جنون کتاب می‌شنویم

حالا خود من در نمایشگاه نیویورک، با فکر این موضوعات توی سرم، گام برمی‌داشتم. مترصد دیدار برنامه‌ریزی‌شده‌ام با ساندرز در غرفه‌اش، و حین تماشای دور و اطراف با خودم می‌گفتم شاید یکی از همین آدم‌ها گیلکی باشد. نکند آن مرد مسن باشد که چند متر آن‌طرف‌تر دم پیشخانی چشمانش از کتابی جلدچرمی به رنگ سرخ آتشی به کتابی دیگر، کمابیش با همان شکل و شمایل، در رفت‌وآمد است؟

یا یکی از آن دو مرد کت‌وشلوارپوش که توی نخ یک کتاب معماری فرانسوی مربوط به قرن نوزدهم رفته‌اند و درِ گوشی با هم حرف می‌زنند؟ برایم سخت بود که بدون ظن و تردید به افراد نگاه کنم، اما با کوشش فراوان راه بر تخیلاتم بستم و به اولین غرفه‌ی مدنظرم نزدیک شدم. غرفه‌ی کتابفروشی الف-بت بوکس پیش رویم بود.

معرفی و دانلود کتاب صوتی جنون کتاب: داستان واقعی یک دزد، یک کارآگاه و دنیای وسوسه‌های ادبی | آلیسون هوور بارتلت