دسته‌بندی نشده · مارس 12, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی حمام‌ها و آدم‌ها | میخاییل زوشنکو | آوانامهمعرفی کتاب صوتی حمام‌ها و آدم‌هامیخاییل زوشنکو یکی از برجسته‌ترین طنزپردازان ادبیات معاصر جهان است. در کتاب صوتی حمام‌ها و آدم‌ها شنونده‌ی سی و پنج داستان کوتاه و داستانک از این نویسنده‌ی فقید روس خواهید بود. ترجمه‌ی اثر حاضر به قلم آبتین گلکار صورت گرفته، و خوانش آن بر عهده‌ی آرمان سلطان زاده و آرمان خدادادی بوده است.

درباره کتاب صوتی حمام‌ها و آدم‌ها:

طنز همیشه و همواره ابزاری مهارناپذیر و و خطرناک در دست توده‌های مردم بوده است. این ابزار، خصوصاً در جوامع بسته، درهم‌تنیدگی بنیادینی با سیاست و اجتماع دارد. در فضایی بسته که امکان سخن گفتن در باب بسیاری از مسائل وجود ندارد، جوک‌ها (لطیفه‌ها)، داستانک‌های بامزه‌ و چیستان‌های مطایبه‌آمیز بستری فراهم می‌سازند که در آن انرژی مردمِ تحت خفقان، در پوشش‌های گوناگون آزاد شود. بررسی تاریخ و ادبیات اتحاد جماهیر شوروی از این منظر بسیار جالب توجه خواهد بود. مردم این سرزمین پهناور در زمان حاکمیت حزب کمونیسم (خصوصاً در دوره‌ی رهبری استالین) علاوه بر تحمل دشواری‌های اقتصادی، مجبور بودند تحت شدیدترین ممنوعیت‌های فکری، فرهنگی و سیاسی زندگی کنند؛ به نحوی که اغلب ایشان حتی امکان اعتراض مستقیم را نیز برای خود متصور نبودند. در این شرایط بود که ایشان مقاومت خود را، طی فرایندی ناخودآگاه و طبیعی، در جوک‌های گوناگونی که علیه مقامات حاکم می‌ساختند، بیان می‌نمودند. جوک‌ها اما ابزار عامه‌ی مردم بود؛ نه ادبا و روشنفکران. نخبه‌های حساسِ این گروه اخیر به جای جوک‌ ساختن، به نوشتن قصه‌های طنزآمیز مبادرت ورزیدند؛ آثاری که ضمن شیوایی و شیرینی و سرگرم‌کنندگی، مظاهر زندگی سیاسی – اجتماعی را به طور جدی به پرسش می‌گرفتند.

پس از این مقدمه‌ی کوتاه، مایلیم که کتاب صوتی حمام‌ها و آدم‌ها (Scenes from the bathhouse) را خدمتتان معرفی کنیم؛ اثری مشتمل بر 35 داستان کوتاه از میخاییل زوشنکو، نویسنده و روزنامه‌نگار شهیر اهل روسیه.

نویسنده داستان‌های موجود در این کتاب را بین سال‌های 1921 تا 1945 به رشته‌ی تحریر درآورده بوده. پس طبیعی‌ست که مجموعه‌ی پیش رو علی‌رغم تعلق داشتن به یک نویسنده‌ی واحد، به لحاظ سبکی و درونمایه‌ای اثری متنوع و رنگارنگ باشد.

زبان ساده، نگاه نافذ و تیپ‌سازی درخشان، سه ویژگی اصلی میخاییل زوشنکو در مقام یک داستان‌نویس است. این هر سه ویژگی را به خوبی در قصه‌های گردآمده در کتاب حمام‌ها و آدم‌ها تشخیص خواهید داد.

در پایان بد نیست اشاره کنیم که کتاب پیش رو از اصل روسی به زبان فارسی برگردانده شده است. همچنین خوب است بدانید که گویندگی این کتاب بر عهده‌ی آرمان سلطان زاده، صداپیشه‌ی توانای کشورمان بوده است.

کتاب صوتی حمام‌ها و آدم‌ها مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به طنزهای سیاسی بی‌شک شیفته‌ی قلم میخاییل زوشنکو خواهند شد.

با میخاییل زوشنکو بیشتر آشنا شویم:

میخاییل زوشنکو یا میخائیل زوشینکا (Mikhail Zoshchenko) نویسنده‌ و طنزپرداز اهل روسیه بود. قلم پرتوان و گزنده‌ی وی، هم در زمان خود نویسنده طرفداران بسیاری داشت، و هم امروزه بسیاری را مفتون خود می‌کند. زوشنکو به سال 1894 در پترزبورگ متولد شد و در سال 1958 در همین شهر از دنیا رفت.

در بخشی از کتاب صوتی حمام‌ها و آدم‌ها می‌شنویم:

نگاه کردم. قیافه‌اش واقعاً واقعاً آشنا بود. یادم آمد. واقعاً دوست صمیمی‌ام بود. اسمش اوتین بود. شروع کردم به یاد کردن از خاطرات لشکرکشی‌ها و کلی خوشحال شدیم. در رفتارش غروری دیدم. دست مرا گرفت و گفت: «می‌خواهی بدانی چه کار می‌کنم؟ کمیسر شده‌ام و پست خیلی خوبی در دم و دستگاه شوروی گرفته‌ام.»

جواب دادم: «خوب، اوتین عزیز من، هر کس به چیزی که لایقش هست می‌رسد. هر کس به یک شکل به کشور خدمت می‌کند. تو هم آدم بااستعدادی بودی. هنوز ماجراهای به‌یادماندنی‌ات را یادم هست. پیپین کوتاهه را هم یادم هست. خیلی از تو متشکرم.»

یک‌دفعه او هم شروع کرد به تعریف از من…

معرفی و دانلود کتاب صوتی حمام‌ها و آدم‌ها | میخاییل زوشنکو | آوانامه