دسته‌بندی نشده · آوریل 23, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی خورشید نیمه شب | یو نسبو | واوخوانمعرفی کتاب صوتی خورشید نیمه شبفرار و فرار و فرار؛ این است تنها راه نجات یون از دست فیشرمن خبیث. اما مگر آدمی تا کی می‌تواند به فرار ادامه دهد؟… کتاب صوتی خورشید نیمه شب تریلری تحسین‌شده از یو نسبو، نویسنده‌ی مطرح و پرفروش اهل نروژ است. این اثر جذاب از جهاتی ادامه‌ی رمان خون بر برف به شمار می‌رود؛ اگرچه نهایتاً باید آن را داستانی مستقل محسوب نمود.

درباره کتاب صوتی خورشید نیمه شب:

آرتور کانن دویل، خالق سری داستان‌های مشهور شرلوک هولمز، در یکی از آثار خود جمله‌ای با این مضمون گفته: «ابهام تخیل را برمی‌انگیزد و تخیل، وحشت را.» پس بدون ابهام و معما تخیلی در میان نیست، و بی‌تخیل، وحشتی.

اصل فوق نه فقط پایه‌ی کار نویسنده‌ی سری کتاب‌های شرلوک هولمز، بلکه اساس تمام آثار جنایی دست اول است؛ از جمله آثار یو نسبو، نویسنده‌ی اهل نروژ، که اتفاقاً نوشته‌هایش از بسیاری جهات داستان‌های کانن دویل بزرگ را به خاطر می‌آورد.

در مطلب حاضر قصد معرفی کتاب خورشید نیمه شب (Midnight Sun) را داریم؛ رمانی که نخستین بار در سال 2005 منتشر شد و خیلی زود مورد اقبال جنایی‌خوانان در سراسر دنیا قرار گرفت. از جمله مهم‌ترین دلایل محبوبیت کتاب حاضر، سوای مهارت نویسنده‌ در ساخت اتمسفرِ سرد و تاریکِ خاص آثار جنایی، پیچش‌های داستانی شگفت‌انگیز در پیرنگ کار است؛ پیچش‌هایی که مواجهه با آن تیزهوش‌ترین مخاطبین را نیز به شگفتی و تحسین وا می‌دارد.

باید اشاره داشت که این رمان از جهاتی ادامه‌ی دیگر اثر مشهور نویسنده، یعنی کتاب خون بر برف است. اما در تحلیل نهایی، هر دو این عناوین داستان‌هایی مستقل به شمار می‌روند.

خلاصه‌ی داستانِ خورشید نیمه شب از این قرار است: یون، شخصیت اصلی داستان، طی حوادثی ناگوار با فیشرمن، بزرگ‌ترین جنایتکار شهر اسلو، درگیر می‌شود. این واقعه یون را ناچار به متواری شدن می‌کند. اما مگر می‌توان از دست فیشرمن گریخت؟ او و دارودسته‌ی رذلش رد سوزن را در انبار کاه پیدا می‌کنند، یون که جای خود! اما چه اهمیتی دارد؟ یون باور دارد که آدم باید تا آنجا که می‌تواند در حفظ زندگی خود بکوشد؛ حتی اگر شانس اندکی برای موفقیت داشته باشد. به همین خاطر به فرار ادامه می‌دهد، و در این مسیر، گذارش به محیطی کوهستانی در نزدیکی‌های قطب می‌افتد…

نکوداشت‌های کتاب صوتی خورشید نیمه شب:

– اثری سرگرم‌کننده با شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی. (Los Angeles Times)
– نسبو مثل یک فرشته می‌نویسد! (The Philadelphia Inquirer)
– یک تریلر مملو از هیجان‌. (Booklist)

کتاب صوتی خورشید نیمه شب مناسب چه کسانی است؟

از تمام دوست‌داران ادبیات جنایی دعوت می‌کنیم شنونده‌ی رمان صوتی خورشید نیمه شب از یو نسبو باشند.

با یو نسبو بیشتر آشنا شویم:

یو نسبو (Jo Nesbo) جنایی‌نویسِ مشهورِ اهل نروژ است. او که در سال 1960 به دنیا آمده، این روزها 62 سالگی را پشت سر می‌گذارد. آثار نسبو تاکنون برنده‌ی جوایزی گوناگون (از جمله جایزه‌ی ادگار) شده و فروشی خیره‌کننده در سراسر جهان داشته‌اند. از میان کارهایی که از وی به فارسی ترجمه شده، ما مطالعه‌ی عناوین پیش رو را به شما توصیه می‌کنیم: «خوب بر برف»، «شبح» و «خورشید نیمه شب».

در بخشی از کتاب صوتی خورشید نیمه شب می‌شنویم:

همان جا خیره به سقف دراز کشیدم. بعد از کفن و دفن که دیگر خوابم نمی‌برد، والیوم خوردنم شروع شده بود. نمی‌دانم معتادش شده بودم یا نه، اما بدون آن خوابم نمی‌برد. تنها چیزی که می‌توانست مرا به خواب ببرد خستگی بیش از حد بود.

دوباره ردا را روی سرم کشیدم و چشم‌هایم را بستم. هفتاد ساعت فرار؛ هزاروهشتصد کیلومتر؛ فقط چند ساعت خواب در قطارها و اتوبوس‌ها… باید به اندازه‌ی کافی خسته می‌بودم.

خب، به چیزهای خوب فکر کن! سعی کردم به قبل‌تر فکر کنم. خیلی قبل‌تر. فایده نداشت. یک‌دفعه چیزهای دیگری یادم می‌آمد. مرد سفیدپوش. بوی ماهی. لوله‌ی سیاه کلت. خرد شدن شیشه . سقوط! تمام این افکار را پس زدم و دستم را دراز کردم و نام آن زن را زمزمه کردم.

و بالاخره آن زن آمد…

معرفی و دانلود کتاب صوتی خورشید نیمه شب | یو نسبو | واوخوان