دسته‌بندی نشده · می 28, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی خیابان ولیعصر تهران: روایت‌های غیرداستانی | گروه نویسندگان | رادیو گوشهمعرفی کتاب صوتی خیابان ولیعصر تهران: روایت‌های غیرداستانیکتاب صوتی خیابان ولیعصر تهران: روایت‌های غیرداستانی اثری متشکل از سیزده نوشتار بلند به قلم گروهی از نویسندگان است. موضوع این نوشتارها که جملگی در قالب جستار و مقاله عرضه شده‌اند، شهرنشینی‌ و مسائل گوناگون پیرامون آن است. شایان ذکر است که انتخاب آثار حاضر در این کتاب بر عهده‌ی کاوه فولادی نسب بوده است.

درباره کتاب صوتی خیابان ولیعصر تهران: روایت‌های غیرداستانی:

جستار گونه‌ی نوشتاری خاصی‌ست که تعریف دقیق آن اندکی دشوار می‌نماید. به طور کلی، آنچه انواع جستارها -اعم از ادبی و غیرادبی- در آن مشترکند، ناداستانی بودنشان است. در جستارْ تکیه بر واقعیت است. به عبارتی، جستارنویس، برخلاف داستان‌نویس، واقعیت را هم به مثابه‌ی هدف و هم به مثابه‌ی وسیله برمی‌گزیند. حال آنکه نویسنده‌ی داستان کوتاه یا رمان، بال‌های تخیل خویش را آزادانه می‌گشاید و نه در انتخاب هدف و نه در گزینش وسیله، خود را ملزم به هیچ نوع وفاداری به واقعیت نمی‌داند. با توجه به نکات بیان‌شده، می‌توان آثار گردآمده در کتاب صوتی خیابان ولیعصر تهران: روایت‌های غیرداستانی را جستارهایی با موضوعی واحد قلمداد کرد. این موضوع واحد، چنانکه عنوان اثر گواهی می‌دهد، شهر تهران و خیابان ولیعصر است.

کتاب پیش رو از سیزده روایت غیرداستانی تشکیل شده. عنوان برخی از این روایت‌ها از این قرار است:

قدم زدن در خیابان ولیعصر و سیاست امر معمولی
این خیابان همیشه سبز
ناروایت بزرگ و خیابانی که محو می‌شود
ولی تو باور نکن
صورتی در زیر دارد آنچه در بالاستی
و…

محمدرضا زمانی، مونا ترابی‌نژاد، عالیه عطایی و عشرت رحمان‌پور، تنی از چند نویسندگانی‌اند که در کتاب خیابان ولی عصر تهران: روایت‌های غیرداستانی به اثری از آن‌ها گوش خواهید داد.

لازم به ذکر است که کتاب حاضر متعلق به مجموعه‌ای‌ست با عنوان خیابان ولی عصر تهران، که جلد دیگر آن دربردارنده‌ی روایت‌های داستانی‌ست. دبیری مجموعه‌ی یادشده بر عهده‌ی کاوه فولادی نسب بوده است.

کتاب صوتی خیابان ولیعصر تهران: روایت‌های غیرداستانی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به آثار واقع‌گرایانه‌ی ادبی و دوست‌داران فرمِ جستار و مقاله، دو گروه از مخاطبین اصلی این کتاب صوتی‌اند.

با کاوه فولادی نسب بیشتر آشنا شویم:

وی نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار و مدرس داستان‌نویسی است. فولادی نسب نویسندگی را از سال 1380 و با شرکت در کارگاه‌های داستان‌نویسی جمال میرصادقی شروع کرد. از تألیفات او می‌توان به عناوین پیش رو اشاره داشت: «مسجد امام تهران»، «مزار در همین حوالی» و «برلینی‌ها».

در بخشی از کتاب صوتی خیابان ولیعصر تهران: روایت‌های غیرداستانی می‌شنویم:

وقتی توی شهر خود، جایی که روی خشت افتاده‌ای، جایی که از در و دیوارش خاطره داری، غریبه باشی، چه حسی پیدا می‌کنی؟ وقتی شهرت هم با تو غریبه است. شهری که کودکی و نوجوانی و بخشی از جوانی‌ات را در خودش حفظ کرده، اما حالا تو را پس می‌زند. نه تو او را می‌شناسی، نه او تو را. حالا که بعد از سال‌ها به شهر و دیار خود برگشته‌ام تا باقیمانده‌ی عمر را همین‌جا بگذرانم، آنقدر احساس غربت می‌کنم که در غربت چنین حسی نداشتم.

امروز توی شهر خودم، توی خیابان‌ها و کوچه‌های کودکی‌ام، کمتر نشانی از گذشته و یادگارهای قدیم می‌بینم. تمام روز را در خیابان ولیعصر -پهلوی سابق- قدم زدم و هر گوشه‌اش سرک کشیدم تا ببینم چه چیزی بین من و شهر فاصله انداخته…
فهرست مطالب کتاب صوتی۳۲ دقیقهخیابان، بستر رؤیای شهر۱۱ دقیقهما روایتگران شهر۳۲ دقیقهقدم زدن در خیابان ولیعصر و سیاست امر معمولی۱۴ دقیقهاین خیابان همیشه سبز۲۵ دقیقهناروایت بزرگ و خیابانی که محو می‌شود۲۴ دقیقهولی تو باور نکن۲۲ دقیقهصورتی در زیر دارد آنچه در بالاستی۱۴ دقیقهدر جستجوی خیابان از دست‌رفته۱۹ دقیقهچرخاندن گردن به سمت بعدازظهرادامه فهرستمشخصات کتاب صوتیقیمت نسخه صوتی

معرفی و دانلود کتاب صوتی خیابان ولیعصر تهران: روایت‌های غیرداستانی | گروه نویسندگان | رادیو گوشه