دسته‌بندی نشده · آوریل 24, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی داستان خانوادگی | واسکو پراتولینی | رادیو گوشهمعرفی کتاب صوتی داستان خانوادگیکتاب صوتی داستان خانوادگی رمانی دلنشین به قلم واسکو پراتولینی، نویسنده‌ی فقید اهل ایتالیاست. راوی این اثر مرد دلشکسته‌ای‌ست که در خطابه‌ای طولانی به گفتگو با برادر کوچک خود می‌پردازد و ضمن دردِ دل گفتن با او، ماجرای متأثرکننده‌ای را که بر خانواده‌شان رفته روایت می‌کند. بد نیست بدانید که نویسنده، داستان پیش رو را بر اساس وقایع زندگی شخصی خویش نگاشته است.

درباره کتاب صوتی داستان خانوادگی:

واسکو پراتولینی (Vasco Pratolini) یکی از نویسندگان بی‌بدیل ایتالیا در قرن بیستم بود. حساسیت بیش از اندازه‌ی این نویسنده به واقعیت‌های تلخ اجتماعی در کنار موضع‌گیری‌های سنجیده‌اش در واکنش به تحولات سیاسی، سبب می‌شوند که وی را نه صرفاً داستان‌نویسی برجسته، بلکه روشنفکری تمام‌عیار بنامیم. در این باره البته گفتنی بسیار است. ما تنها به ذکر همین نکته بسنده می‌کنیم که مطالعه‌ی آثار نویسندگان متعهد و دغدغه‌مندی چون پراتولینی پتانسیل‌های نهفته در ادبیات واقع‌گرا را به طور کامل به ما نشان می‌دهد.

حال، وقت آن است که چند خطی در باب یکی از بهترین نوشته‌های ادبی پراتولینی بگوییم:

کتاب داستان خانوادگی (Two Brothers) رمانی کوتاه است که نخستین بار در سال 1947 به انتشار رسید؛ در این اثر، شنونده‌ی روایتی آرام و کم‌فرازوفرود خواهید بود که موضوع آن رابطه‌ی دو برادر است. برادر بزرگ (که بسیاری او را خود واسکو پراتولینی می‌دانند) راوی ماجراهاست. او از ابتدا تا انتهای اثر، کلاف روایت را در دست دارد و آن را بسته به حس و حال خودش در لحظه‌ی نقل ماجراها، گاه باز و گاه بسته می‌کند.

ما از خلال روایتی که برادر بزرگ برایمان باز می‌گوید، درمی‌یابیم که به دنیا آمدن فروچو، برادر کوچک‌تر، مرگ مادر را در پی داشته است. این واقعه‌ی تراژیک، برخلاف آنچه انتظار می‌رود، سبب نزدیکی بیشتر اعضای خانواده به یکدیگر نمی‌شود؛ بلکه برعکس، جدایی عظیمی را میان آن‌ها، خصوصاً میان دو برادر، سبب می‌گردد. این جدایی آنجا تشدید می‌شود که فروچو به سبب زیبایی ظاهری‌اش دل از خانواده‌ای ثروتمند می‌برد و از همان کودکی تحت سرپرستی آن‌ها قرار می‌گیرد. پس از این، دیدن هرروزه‌ی فروچو برای برادر بزرگ بدل به آرزو می‌شود. فروچو دیگر مثل او نیست… نه! او تحت تربیت خانواده‌ای اصیل و ثروتمند قرار گرفته، و طبعاً هر روز و هر روز از برادر بیچاره‌ی خود دورتر می‌شود…

اقتباس سینمایی از کتاب داستان خانوادگی:

رمان داستان خانوادگی در سال 1962 بدل به فیلمی درام با همین عنوان شد که والریو زورلینی آن را کارگردانی کرد.

کتاب صوتی داستان خانوادگی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به ادبیات ایتالیا، دوست‌داران قصه‌های اجتماعی و علاقه‌مندان به رمان‌های رئالیستی، سه گروه از مخاطبین اصلی این کتابند.

با واسکو پراتولینی بیشتر آشنا شویم:

این نویسنده‌ی خوشنام ایتالیایی به سال 1913 دیده به جهان گشود و در سال 1991 از دنیا رفت. پراتولینی هم رمان‌نویس بود و هم داستان‌کوتاه‌نویس. او در کنار فعالیت‌های ادبی، در زمینه‌ی سیاست نیز پرشور و فعال بود. پراتولینی ضدفاشیستی سرسخت بود و ابایی از سر دادن فریاد نفرت از رژیم حاکم نداشت. از میان آثار وی می‌توان به عناوینی چون «قهرمان زمان ما» و «خیابان‌های برهنه» اشاره کرد. گفتنی است که آثار ادبی واسکو پراتولینی جوایزی چند را نیز برایش به ارمغان آوردند.

در بخشی از کتاب صوتی داستان خانوادگی می‌شنویم:

شمع را در سر بطری مشروب خالی فرو کرده بودم. داشت تمام می‌شد، ولی باز نور می‌داد. تنها صندلی اتاق را به تو تعارف کردم و خودم قوزکرده روی لبه‌ی میز نشستم. کیف چرمی را که در دست داشتی، پشت سرت روی تخت گذاشتی و کلاهت را روی زانوانت نگاه داشتی. باز با همان لحن پرسیدم: «چه کمکی از دستم بر می‌آید؟»

«باید چند وقت اینجا مرا پیش خودت نگه داری. فردا هم تختم را می‌آورند. البته اگر ناراحت نمی‌شوی.»

جواب دادم: «ناراحت شوم؟»

از اینکه این‌چنین با مهربانی و به خصوص با لحنی دوستانه با من صحبت می‌کردی متعجب شده بودم. با خود گفتم دارد مثل یک دوست با من رفتار می‌کند!

معرفی و دانلود کتاب صوتی داستان خانوادگی | واسکو پراتولینی | رادیو گوشه