دسته‌بندی نشده · آوریل 27, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی دلبستگی‌ها | رودریگو اسبون | رادیو گوشهمعرفی کتاب صوتی دلبستگی‌هااثری دلهره‌آور از فروپاشی روانی یک خانواده… رودریگو اسبون در کتاب صوتی دلبستگی‌ها به روایت زندگی خانواده‌ی ارتل می‌پردازد؛ خانواده‌ای که از جنگ جان سالم به در برده‌ و زندگی تازه‌ای را در بولیوی آغاز کرده‌اند. اما این شروع دوباره نیز نمی‌تواند مرهمی بر زخم‌های آن‌ها باشد. گفتنی‌ست اثر حاضر به دوازده زبان ترجمه شده و نویسنده آن را با الهام از داستانی واقعی به رشته‌ی تحریر درآورده است.

درباره کتاب صوتی دلبستگی‌ها:

کتاب صوتی دلبستگی‌ها (Affections) اثری کم‌نظیر به قلم رودریگو اسبون (Rodrigo Hasbún)، نویسنده‌ی برجسته‌ی بولیویایی‌ست. در این رمان تاریخی به روایت زندگی خانواده‌ی ارتل گوش خواهید سپرد. این داستان از رویدادها و وقایع تاریخی الهام گرفته‌ شده اما اثری تخیلی‌ست. بنابراین نه تصویری عین‌به‌عین از اعضای خانواده‌ی ارتل و اطرافیانشان ترسیم می‌کند و نه تلاشی در این جهت دارد. نویسنده با الهام از زندگی هانس ارتل،‌ فیلم‌ساز آلمانی،‌ داستانی خیالی خلق کرده که نظیر آن را در کمتر رمانی می‌توان مشاهده کرد.

داستان از جایی آغاز می‌شود که پس از به پایان رسیدن جنگ جهانی دوم، بعضی از خانواده‌ها اروپا را ترک گفتند و به قاره‌ی آمریکا مهاجرت کردند. حال که دیگر آتش جنگ فروخفته و در پی آن وحشت و ترس نیز کمتر شده بود، بسیاری به دنبال شروعی دوباره بودند؛ برخی دیگر نیز تلاش می‌کردند تا از گذشته بگریزند. چرا که جنگ برای هاضمه‌ی روانشان بیش از حد بزرگ و سخت بوده. هانس ارتل، از مهم‌ترین فیلم‌برداران حزب نازی بود؛ زمانی که جنگ جهانی دوم به پایان رسید، ارتل دیگر در زادگاه خویش، آلمان، جایی نداشت. این‌گونه شد که تصمیم گرفت به جایی دور سفر کند. حالا هانس و همسرش به همراه دو دخترشان تصمیم دارند تا در بولیوی زندگی تازه‌ای را شروع کنند. غافل از این که هانس ارتل خودرأی این مرتبه نیز اجازه نمی‌دهد که خانواده‌اش خوشبختی و آرامش گم‌شده‌شان را یک بار دیگر بازیابند. او حالا قصد دارد مستند تازه‌ای درباره‌ی یکی از شهرهای بولیوی بسازد و هیچ نمی‌بیند که در این راه خانواده‌ی خویش را از دست خواهد داد.

یکی از نشانه‌های کتاب خوب، اندوهی‌ست که هنگام به پایان رسیدن آن درون خود احساس می‌کنید؛ دلبستگی‌ها نیز از آن دست رمان‌هایی خواهد بود که اندوه ناشی از به پایان رسیدنش تا چندین روز رهایتان نخواهد کرد. اثر حاضر دومین رمان رودریگو اسبون است که در سال 2016 به انتشار رسید و خیلی زود توجه منتقدان و مخاطبان را به خود جلب کرد. رامین ناصر نصیر اثر نامبرده را به فارسی برگردانده و خود خوانش آن را نیز بر عهده گرفته است. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، کتاب دلبستگی‌ها تاکنون به بیش از دوازده زبان دنیا منتشر شده است.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی دلبستگی‌ها:

– نامزد جایزه‌ی بهترین کتاب ترجمه‌شده (BTBA )
– نامزد جایزه ترجمه PEN

نکوداشت‌های کتاب صوتی دلبستگی‌ها:

– اثری چشمگیر… (نیویورک‌تایمز)
– تاریک و خیره‌کننده… (Lynne Tillman، نویسنده)
– مختصر، اما وحشیانه، دلهره‌آور و در عین حال سرشار از زندگی. (Idra Novey، نویسنده)

کتاب صوتی دلبستگی‌ها مناسب چه کسانی است؟

اگر به رمان‌های تاریخی علاقه‌مند هستید،‌کتاب صوتی دلبستگی‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

با رودریگو اسبون بیشتر آشنا شویم:

رودریگو اسبون رمان‌نویس برجسته‌ی بولیویایی‌ست. سال 2007 بود که او به عنوان یکی از بهترین نویسندگان زیر سی‌ونه‌ سال انتخاب شد و در سال 2010 عنوان بهترین رمان‌نویس جوان اسپانیایی زبان را از آن خود کرد. از اسبون تاکنون یک مجموعه‌ داستان کوتاه و دو رمان منتشر شده است.

در بخشی از کتاب صوتی دلبستگی‌ها می‌شنویم:

مونیکا نمی‌فهمید هدف آن‌ها چیست که اجازه می‌دهند میگل این چیزها را بگوید. قصد دارند وحشیگری تندروها را نشان دهند؟ دخترک ونزوئلایی بود و در آر.دی‌.ای آموزش دیده بود و میگل اروگوئه‌ای.

جنازه خوآن هم دو روز بعد پیدا شد. می‌گفتند خودکشی کرده. مانیکا نمی‌خواست به بلاهایی که قبل از کشتن خوآن بر سرش آورده بودند فکر کند یا به حرف‌هایی که از زبان او و می‌گل کشیده بودند. حتماً بینشان خبرچینی بوده. فقط در این صورت می‌توانستند گیرشان بیندازد. یازده ماه پیش هم اینکی را همینجوری گیر انداخته بودند. بعضی وقت‌ها دشمن از چیزی که فکر می‌کنی به تو نزدیک‌تر است.
فهرست مطالب کتاب صوتیادامه فهرستمشخصات کتاب صوتیقیمت نسخه صوتی

معرفی و دانلود کتاب صوتی دلبستگی‌ها | رودریگو اسبون | رادیو گوشه