دسته‌بندی نشده · ژوئن 16, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسید | آلن لایتمن | انتشارات جیحون

[ad_1]

معرفی کتاب صوتی رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسیدآلن لایتمن در کتاب صوتی رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسید مهم‌ترین سوالات بشر را زیر ذره‌بین قرار داده و تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از علم فیزیک و فلسفه به آن‌ها پاسخ دهد. کتاب حاضر مورد تحسین بسیاری از منتقدان و رسانه‌ها از جمله “Publishers Weekly” قرار گرفته است.

درباره کتاب صوتی رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسید

آلن لایتمن (Alan P. Lightman)،‌ نویسنده و فیزیکدان برجسته‌ی آمریکایی دست به قلم برده و با زبانی ساده و لحنی شیوا کتابی خلاقانه در زمینه‌ی کیهان‌شناسی برای عموم مردم تألیف کرده است. این کتاب که رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسید (The accidental universe) نام دارد، به بررسی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سوالات بشر می‌پردازد.

نویسنده به دنبال روایت‌های تازه‌ از از کائنات و انسان است و در این راه از علم، دین، فیزیک و فلسفه نیز بهره می‌گیرد. چرا ما انسان‌ها میل داریم تا ابد زندگی کنیم؟ سازوکار جهان چگونه است؟ کائنات نظامی‌ست قانون‌مند و یا این که خبری از سامان‌مندی در آن نیست؟ این سوالات گوشه‌ای از مباحثی‌ست که آلن لایتمن آن‌ها را بررسی می‌کند.

به عبارت روشن‌تر، نویسنده‌ی کتابِ رخدادی به نام جهان تئوری‌هایی را شرح می‌دهد که ممکن است حقیقی باشند و یا نباشند. تئوری‌هایی همچون متقارن بودن جهان و یا قانون‌مندی و اتفاقی بودن آن. فارغ از صادق یا کاذب بودن این نظریه‌ها آنچه که بیش از همه اهمیت دارد،‌ ذهنیتی‌ست که مطالعه‌ و آشنایی با آن‌ها به خواننده می‌بخشد.

از جمله مواردی که خوب است به آن اشاره کنیم، شفاف‌اندیشی و اعتقادورزی بدون تعصب آلن لایتمن است. او به خوبی می‌داند که نباید در نوشته‌هایش جزم‌اندیشی کند. ما به اندازه‌ای که فرصت فراهم بود،‌ آنچه را که باید گفتیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم دنیایی را که پیش‌تر تصور می‌کردید می‌شناسید کنار بگذارید و به رخدادی به نام جهان، نوشته‌ی یکی از فیزیک‌دانان برجسته‌ی آمریکایی گوش بسپارید.

نکوداشت‌های کتاب صوتی رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسید

– آلن لایتمن ذهن یک فیزیکدان و روح یک هنرمند را دارد… از طریق دیدگاه‌هایی که او ارائه می‌دهد می‌توانید شکافی را که میان علم و زندگی ایجاد شده است، از بین ببرید و بیشتر جهان هستی را درک کنید. (Shelf Awareness)

– آلن لایتمن جزو معدود فیزیکدانانی است که می‌تواند به طور ماهرانه شما را در بحث‌های فیزیک و فلسفه مدرن همراهی کند. او در این کتاب به شما این فرصت را می‌دهد تا به طور عمیق جهان هستی را وارسی کنید. (Publishers Weekly)

– آلن لایتمن در این کتاب در مورد کیهان‌شناسی نوشته است و شما این فرصت را دارید تا در این اثر با عمق قوانین و فرمول‌های ارائه شده آشنا شوید. (The New York Review)

کتاب صوتی رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسید مناسب چه کسانی است؟

بدون شک علاقه‌مندان به کیهان‌شناسی از کتاب صوتی رخدادی به نام جهان لذت و بهره می‌برند.

با آلن لایتمن بیشتر آشنا شویم

آلن لایتمن فیزیک‌دان و نویسنده‌ی اهل آمریکاست و در سال 1948 به دنیا آمده است. اگرچه مدرک تحصیلی‌اش را در رشته‌ی فیزیک به دست آورده، با این حال در رمان‌نویسی نیز یدی طولانی دارد. از آلن لایتمن به جز کتاب «در ستایش اتلاف وقت»، کتاب «رویاهای انیشتن» نیز به فارسی ترجمه شده است.

در بخشی از کتاب صوتی رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسید می‌شنویم

اما چرا ما مجذوب تقارن هستیم؟ چرا ما انسان‌ها با دیدن گردی بی‌نقص سیاره‌ها از پشت عدسی‌های تلسکوپ و دانه‌های برف شش‌پره در یک روز زمستانی لذت می‌بریم؟ پاسخ باید تا حدی مربوط به روان‌شناسی باشد. به‌نظر من تقارن نمایان‌گر نوعی نظم است و ما در این جهان غریبی که سر از آن درآورده‌ایم مشتاق یافتن نوعی نظم هستیم. جست‌وجوی تقارن و لذت احساسی‌ای که از یافتن آن می‌آید احتمالاً به ما کمک می‌کند از دنیای پیرامون خود درکی پیدا کنیم، درست همان‌طور که تکرار فصل‌ها و قابل اتکا بودن دوستی‌ها به ما حس رضایت می‌دهد. تقارن همچنین صرفه‌جویی است. تقارن سادگی است، آراستگی است.

به هر شکلی آن کیفیت مرموزی را که زیبایی می‌نامیم تعریف کنیم تقارن با زیبایی مرتبط است. داروین و فروید هر دو اظهار کرده‌اند حس زیبایی و میل به زیبایی در ما ریشه در رانه‌ی تولید مثل جنسی و هم‌ردیفی زیبایی با یک جفت سرزنده دارد. همان‌طور که داروین در کتاب تبار انسان می‌نویسد:

«حس زیبایی همیشه برای انسان مفهوم غریبی بوده است. اما وقتی پرندگان نر را می‌بینیم که ماهرانه پرها و رنگ‌های پرزرق‌وبرق خود را برای پرندگان ماده به نمایش می‌گذارند در حالی که پرندگان نه چندان پرآذین چنین نمایشی را اجرا نمی‌کنند نباید شک کنیم که پرندگان ماده زیبایی جفت نر را می‌ستایند. وقتی همه‌جا زنان پوشش خود را با چنین پرهایی می‌آرایند زیبایی چنین زینت‌هایی را نمی‌توان کتمان کرد».

معرفی و دانلود کتاب صوتی رخدادی به نام جهان: دنیایی که فکر می‌کردید می‌شناسید | آلن لایتمن | انتشارات جیحون