دسته‌بندی نشده · ژوئن 27, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی زنانگی از دست رفته | رابرت الکس جانسون | انتشارات بنیاد فرهنگ زندگیمعرفی کتاب صوتی زنانگی از دست رفتهرابرت الکس جانسون، از روان‌شناسان نام‌آشنای یونگی، در کتاب صوتی زنانگی از دست رفته با نگاهی غیرجنسیتی به سراغ مفهوم «زنانگی» رفته و به شما نشان می‌دهد که فارغ از مرد یا زن بودن، کنار گذاشتن هویت زنانه تا چه اندازه می‌تواند از احساس شادی، آرامش و رضایت ما کم کند. او با بهره‌گیری از ادبیات، اسطوره‌شناسی و روان‌شناسی گام‌هایی را پیش روی شما قرار می‌دهد که از طریق آن‌ها انرژی زنانه‌ی خود را بازیابید.

درباره کتاب صوتی زنانگی از دست رفته

همه‌ی ما انسان‌ها تصویری ایدئال از مرد یا زن بودن در ذهن خود می‌پرورانیم و چنان مقهور آن می‌شویم که هیچ توجه نداریم اینگونه از زندگی رضایت‌بخش فاصله می‌گیریم. در ذهن اغلب ما مرد محکم است و تکیه‌گاه، جسور و قاطع که از اطرافیانش محافظت می‌کند. زن نیز دلسوز و مراقبانه است و به ریزترین جزئیات اشیاء و وقایع توجه دارد. ایده‌ی اصلی کتابی که پیش‌رو دارید، چنین است: بسیاری از بیماری‌های روان‌شناختی ما به ارزش نهادن به احساسات و زنانگی درمان می‌پذیرند.

رابرت الکس جانسون (Robert A. Johnson) در کتاب زنانگی از دست رفته (Femininity lost and regained) به ما می‌گوید بخشی از سلامت روان در گروی پذیرش بخش‌های زنانه‌ی وجودمان است. روی صحبت او الزاماً زنان نیستند؛ بلکه مردی که زنانگی‌اش را از دست داده نیز نمی‌تواند زندگی رضایت‌بخشی را برای خود رقم بزند. «زنانگی» از جمله مولّفه‌هایی‌ست که نقشی اساسی در سلامت روان دارد.

رابرت الکس جانسون برای تألیف کتاب حاضر از اسطوره‌شناسی و ادبیات بهره گرفته است. به عقیده‌ی او شواهدی که در اسطوره‌شناسی وجود دارند، فقدان مداوم ارزش زنانگی در فرهنگ غرب را نشان می‌دهد. او بر این عقیده است که اسطوره‌هایی که امروزه به نظر عجیب می‌رسند، در تکامل‌بخشی به زندگی ما نقشی اساسی ایفا می‌کنند. نویسنده در خلال کتاب صوتی زنانگی از دست رفته به معرفی دو اسطوره شرقی نال و دامایانتی می‌پردازد. او تکنیک‌هایی را در این اثر مطرح می‌کند که با به‌کارگرفتن آن‌ها می‌توانید گام‌به‌گام مولفه‌های مطرود زنانگی را به جایگاه اصلی خود بازگردانید و به ارزش واقعی آن آگاه شوید.

گفتنی‌ست کتاب زنانگی از دست رفته اولین بار در ژانویه‌ی 1990 منتشر شد. ساره سرگلزایی کتاب حاضر را به فارسی برگردانده و مریم محبوب خوانش آن را برعهده داشته است. این اثر به همت انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی منتشر شده است.

کتاب صوتی زنانگی از دست رفته مناسب چه کسانی است؟

این کتاب صوتی را به همه‌ی کسانی که قصد دارند اثری جذاب و کاربردی در حوزه نقش زنان در جامعه مطالعه‌ کنند، پیشنهاد می‌کنیم.

با رابرت الکس جانسون بیشتر آشنا شویم

روانشناس مشهور و موفق آمریکایی تبار، رابرت الکس جانسون، سال 1921 دیده به جهان گشود. وی که دانش‌آموخته دانشگاه استنفورد است، مطالعات خود در زمینه‌ی روانکاوی به سبک یونگ در سال 1948 ادامه داد و تحت نظارت اِما یونگ (همسر کارل گوستاو یونگ) در موسسه یونگ سوئیس فارغ‌التحصیل شد. رابرت جانسون سال 2002 و پس از مطالعات گسترده در زمینه‌های گوناگون روان‌شناختی، موفق به کسب دکترای افتخاری از سوی موسسه pacefica در رشته علوم انسانی شد. از جمله آثار ماندگاری که از این روانکاو فقید به یادگار مانده است، می‌توان به کتاب‌های «راهبری زندگی با شهود درونی» و «مرد ایده آل» اشاره کرد. شوربختانه رابرت الکس جانسون در سال 2018 دیده از جهان فروبست.

جملات برگزیده‌ی کتاب صوتی زنانگی از دست رفته

– در سفر درونی، مسئولیت‌پذیری یعنی بهای خودآگاهی جدیدمان را خودمان پرداخت کنیم و مراقب باشیم که زنانگی را مجبور به پرداخت بهای این رشد نکنیم.

– تا زمانی که صرفاً ارزش‌های مردانه بر سر قدرت هستند، هیچ عشقی وجود نخواهد داشت. غالباً قدرت، به بهای نابودی عشق به دست می‌آید و بنابراین عشق از بین می‌رود.

– در دنیای مدرن که هر روز بیشتر به سمت صنعتی شدن قدم می‌گذارد باید برای محافظت از ارزش‌های انسانی (ارزش‌های زنانه و ارزش‌های مردانه) بیش از پیش تلاش کرد و نسبت به اهمیت این ارزش‌ها همواره آگاه بود.

در بخشی از کتاب صوتی زنانگی از دست رفته می‌شنویم

رومئو در پاسخ به مرکوتیو می‌گوید: «تو مردی هستی که فقط دوست داری صدای خودت را بشنوی، آن‌قدر که تو در یک دقیقه حرف می‌زنی، دیگران در یک ماه صحبت نمی‌کنند». پرستار ژولیت، همان استدلال‌های مرکوتیو را با صدایی مسن‌تر و زنانه به زبان می‌آورد. او ژولیت جوان را نصیحت می‌کند که به برنامه‌ای که والدینش برای او دارند عمل کند و به نفعش است که با پاریس – که ژولیت از او بیزار است – ازدواج کند. پرستار به ژولیت می‌گوید عاقلانه است که با همان کسی که پدر و مادرش تعیین کرده‌اند، ازدواج کند و رومئوی محبوبش را در خفا ببیند و با او خوش بگذراند.

«خب، تو در انتخاب همسر آیندۀ خود مرتکب اشتباه شده‌ای؛ تو نمی‌دانی که چگونه یک مرد را انتخاب کنی. رومئو! نه، او نه. درست است که هیچ مردی به اندازه او زیبا نیست و هیچ مردی به بلندقامتی او نیست و هیچ مردی دست، پا و بدنی مانند او ندارد، درست است که او قابل مقایسه با هیچ مرد دیگری نیست، اما این‌ها اهمیتی ندارد. او هیچ کم و کاستی ندارد، اما من به تا حد ممکن با آرامش و نرمش به او اخطار خواهم داد. دخترک، به کلیسا برو و اعتراف کن».

ژولیت باید به ازدواجی سیاسی رضایت دهد و احساساتش را به فراموشی بسپارد. پرستار به او توصیه می‌کند: «به کلیسا برو و اعتراف کن». او به عشق ژولیت نسبت به رومئو توهین می‌کند: «دست و پا و بدن زیبای او ارزش ندارد که به خاطرش بخواهی چنین کاری انجام دهی». پرستار می‌گوید: «عشق تو، یک نجیب‌زادۀ درستکار، مؤدب، مهربان و خوش‌تیپ است و من اطمینان دارم که او شرافتمند نیز هست». تصوری که پرستار ژولیت از دلبستگی دارد، فقط تصوری جسمانی است (یک پا، یک دست و یک بدن)، در حالی که از نظر او مصلحت‌اندیشی و سودجویی از همه چیز مهم‌تر است. این عبارات سخیف پرستار، کُشتن همه مؤلفه‌های زنانه است.

معرفی و دانلود کتاب صوتی زنانگی از دست رفته | رابرت الکس جانسون | انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی