معرفی و دانلود کتاب صوتی زنبق دره | انوره دوبالزاک | نشر ماه آوامعرفی کتاب صوتی زنبق درهرمانی کم‌نظیر از انوره دوبالزاک، خالق مجموعه‌ی کمدی انسانی… در کتاب صوتی زنبق دره به عشق نامعمول فلیکس و هنریت گوش خواهید سپرد؛ داستان زن دلباخته‌ای که به اختیار خویش به مذبح عشق رفته و چنین می‌نماید که پشیمان است…

درباره کتاب صوتی زنبق دره:

کتاب پیش‌رو،‌ داستان بانویی زیبا به نام هنریت است که با دیده‌ی ترحم به فلیکس می‌نگرد: پسری نوجوان که هیچ شناختی از نوازش‌های مادرانه و مهر پدرانه ندارد و نگارنده‌ی رمان او را کودک و نازیبا توصیف می‌کند. آشنایی هنریت و فلیکس در یکی از مهمانی‌های نجیب‌زادگان، یک دوستی طولانی و نامعمول را رقم می‌زند؛ ارتباطی که سرنوشت هر دوی آن‌ها را دگرگون می‌سازد.

انوره دوبالزاک (Honoré de Balzac) در رمان زنبق دره (The Lily of the Valley) ماجرای زنی را به نمایش می‌گذارد که رسالت زندگی خویش را در مراقبت از فلیکس می‌بیند؛ منجی پاک‌باخته‌ای که تمام توان خود را صرف نجات قربانی‌اش کرده است. اما این ارتباط مادرانه تا کجا ادامه خواهد داشت؟ نویسنده در این رمان کم‌نظیر تصویری بی‌پرده از نجابت و اصالت و عشقی ناپذیرفته را به نمایش می‌گذارد. حالا دیگر با گذشت سال‌ها، فلیکس مردی بالغ شده که از هجوم هیجانات درونی رهایی ندارد. او آرزو دارد تا به همسری هانریت درآید. درمقابل، هانریت زنی‌ست نجیب که به خود اجازه‌ی کوچک‌ترین لغزشی را نمی‌دهد.

کتاب زنبق دره از دو بخش تشکیل شده و در قالب دو نامه به رشته‌ی تحریر درآمده است. نامه‌ی اول، اعترافات کنت فلیکس دو واندنس است که برای کنتس ناتالی دو مانرویل نوشته است. بخش دوم رمان، نامه‌ی چهار، پنج صفحه‌ایِ کنتس را دربرمی‌گیرد.

بالزاک در این رمان تلاش کرده تا به اعماق روان شخصیت‌ها راه جوید. درعین‌حال از عوامل اجتماعی و تأثیر آن‌ها بر فکر و حیات آدمی غفلت نمی‌ورزد. به عبارت دقیق‌تر، منشاء رفتارهای هنریت و دیگر شخصیت‌های رمان زنبق دره را باید بیش از هر چیز، در شرایط اجتماعی و احوال درونی آن‌ها جست. همچنین بی‌راه نیست اگر بگوییم شخصیت بالزاک را می‌توان در شخصیت‌هایش مشاهده کرد.

در داستان بالزاک بیش از آن که از تاریخ فرانسه و جامعه‌ی طبقاتی آن سخن به میان آمده باشد،‌ احساسات عاشقانه و تمایلات افسونگری‌ست که رمان را تحت‌الشعاع قرار داده است. این رمان اولین بار در سال 1835 منتشر شد و مورد توجه مخاطبان و صاحب‌نظران قرار گرفت. جالب است بدانید بالزاک کتاب زنبق دره را رمان موردعلاقه‌ی خویش می‌خواند و شخصیت هنریت را از دوست نزدیک خود، لور آنتوانت دو برنی، وام گرفته است. م. ا. به آذین، از مترجمان نام‌آشنای کشورمان اثر حاضر را به فارسی برگردانده و راضیه هاشمی و رضا عمرانی خوانش آن را برعهده داشته‌اند.

در نکوداشت کتاب صوتی زنبق دره:

– عاشقانه‌ای به روش بالزاک. (Library Journal)

کتاب صوتی زنبق دره مناسب چه کسانی است؟

گوش سپردن به کتاب صوتی زنبق دره به همه‌ی دوست‌داران ادبیات کلاسیک پیشنهاد می‌شود.

با انوره دوبالزاک بیشتر آشنا شویم:

قطعا نام بالزاک را شنیده‌اید. او یکی از مهم‌ترین نویسندگان و نمایشنامه‌نویسان فرانسوی در قرن نوزدهم بود که آثارش بخشی از پایه و اساس سنت رئالیستی در ادبیات اروپا را شکل می‌دهند. کتاب‌های انوره دوبالزاک (Honoré de Balzac) در فهرست مهم‌ترین آثار ادبی جای می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند. از آثار شناخته شده او در ایران می‌توان به «چرم ساغری، اوژنی گرانده، باباگوریو، دهقانان، زن سی ساله و آرزوهای برباد رفته» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی زنبق دره می‌شنویم:

مگر در قلب تو اسراری هست که نیازمند دانستن اسرار من است تا بخشوده شود؟ باری، ناتالی، خود حدس زده‌ای، و شاید بهتر از آن باشد که همه چیز را بدانی!

آری شبحی بر زندگی من چیره است که به کمترین سخنی که آن را برانگیزد به طور مبهم سر بر می‌آورد و غالباً هم به خودی خود بالای سرم به حرکت در می‌آید. مانند آن محصولات دریایی که در هوای آرام به چشم می‌آید و امواج و طوفان تکه‌هایی از آن را به ساحل می‌افکند، خاطرات سنگین و پرشکوهی در اعماق روح من نهفته است. گرچه زحمتی که لازم است تا اندیشه در بیان آید از شدت این هیجان‌های دیرینه می‌کاهد، با این همه اگر پاره‌هایی از آن موجب آزار تو گردد، به خاطر بیاور که تو خود مرا در صورت سرپیچی از فرمان خویش به چه تهدید کرده‌ای! پس مرا برای آنکه از تو اطاعت نموده‌ام تنبیه مکن. آرزومندم رازی که با تو در میان می‌نهم محبت تو را دو چندان کند. به امید دیدار امشب.

معرفی و دانلود کتاب صوتی زنبق دره | انوره دوبالزاک | نشر ماه آوا