دسته‌بندی نشده · می 28, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی عقل در برابر جنون: نقشه‌ی عقل برای خوشبختی | آدام فیلیپس | انتشارات جیحونمعرفی کتاب صوتی عقل در برابر جنون: نقشه‌ی عقل برای خوشبختیآدام فیلیپس در کتاب صوتی عقل در برابر جنون به ارائه‌ی تحلیلی فلسفی – روانشناختی از دو مفهوم پردامنه‌ی جنون و سلامت عقل پرداخته و ضمن این کار، دستورالعملی نیز برای زندگیِ مبتنی بر خرد تدوین نموده است.

درباره کتاب صوتی عقل در برابر جنون:

آیا می‌توان تعریفی جامع و مانع از جنون و عقلانیت به دست داد؟ پرسش از رابطه‌ی این دو مفهوم با یکدیگر، ما را به مسیر چه نوع پژوهش‌هایی هدایت می‌کند؟ جنون و عقلانیت، بیشتر موضوعاتی درخور تحقیقِ روانشناختی‌اند، یا مباحثی ذاتاً فلسفی؟ در بررسی این دو مفهومِ خطیر، نگاه عینیِ علم راهگشا خواهد بود، یا نظرگاه سوبژکتیوِ ادبی – فلسفی؟ این‌ها و بسیاری از پرسش‌های اساسیِ مشابه، موضوع پژوهش آدام فیلیپس در کتاب عقل در برابر جنون (Going Sane: Maps of Happiness) بوده است.

نویسنده در اثر نامبرده توأمان به سه حیطه‌ی تاریخ، فلسفه و روانشناسی نظر داشته است. جنبه‌ی تاریخی کتاب فیلیپس آنجایی پدیدار می‌شود که او در پی ارائه‌ی تعریفی قابل قبول از عقل و دیوانگی، به واکاوی مهم‌ترین متون در فرهنگ غرب، از دیرباز تا امروز، می‌پردازد. امّا سویه‌ی فلسفی اثر، در کوشش مؤلف برای تبیین مفهومیِ جنون و قطب مخالف آن، یعنی عقل، نمودار می‌شود. و سرانجام، خصلت روانشناختی کتاب، آنجایی رخ می‌نماید که نویسنده مصرانه تلاش می‌کند تا از دل نظرورزی‌ها و استدلال‌های جذاب خود، نتیجه‌ای عملی و کارآمد در عرصه‌ی زندگی روزمره استخراج کند.

باید خاطرنشان کرد که موضوع کتاب عقل در برابر جنون چندان بکر و بدیع نیست. چنانکه می‌دانید، پیش از این بسیاری از نامدارترین متفکران غربی (از جمله اشخاصی چون میشل فوکو، زیگموند فروید و فردریش نیچه) بخش عمده‌ای از تلاش‌های فکری خود را صرف ارائه‌ی انگاره‌های جنون و عقلانیت در جوامع بشری نموده‌اند. بنابراین، آنچه کتاب عقل در برابر جنون را مهم و تأمل‌برانگیز می‌کند، نه موضوع آن به خودیِ خود، بلکه نگرش خاص نویسنده نسبت به این موضوع است؛ نگرشی که بنابر گفته‌های پیشین، از خصلتی میان‌رشته‌ای برخوردار بوده و به همین جهت، برای طیف وسیعی از مخاطبین جالب توجه می‌نماید.

نکوداشت‌های کتاب صوتی عقل در برابر جنون:

– استدلال‌های آدام فیلیپس در کتاب عقل در برابر جنون توأمان تأمل‌برانگیز و تحریک‌کننده‌اند. (Publishers Weekly)
– فراخوانی به پرورش عقلانیت. (Booklist)

کتاب صوتی عقل در برابر جنون مناسب چه کسانی است؟

مطالب موجود در اثر حاضر هم برای علاقه‌مندان به مباحث فلسفی مناسب است، هم برای دوست‌دارای بحث‌های روانشناختی.

با آدام فیلیپس بیشتر آشنا شویم:

آدام فیلیپس (Adam Phillips) روان‌درمانگر، ویراستار و مقاله‌نویس اهل بریتانیاست. وی از سال 2003 ویراستار ترجمه‌ی انگلیسی مجموعه آثار زیگموند فروید (متعلق به انتشارات پنگوئن) بوده است. او همچنین سابقه‌ی همکاری با نشریات معتبری چون London Review of Books را در کارنامه دارد.

جملات برگزیده کتاب صوتی عقل در برابر جنون:

– ذهن را تا آنجا عاقل می‌نامیم که اعضای بدن را به تناسب کنترل کند.
– سلامت عقل وابسته به این است که امیدهای زندگی‌ را به چه بسته‌ باشیم‌.
– اگر سلامت عقل وابسته به ناتوانی یا عدم تمایل‌ به فهمیدن باشد، پس داشتن درکی واقع‌بینانه از رویدادها، دیوانگی‌ست.

در بخشی از کتاب صوتی عقل در برابر جنون می‌شنویم:

می‌توانیم بگوییم‌ که کودک مدرن بیش از حد می‌خواهد؛ یعنی یا زیاده‌خواه است‌ یا چیزی را می‌خواهد که در حقیقت وجود ندارد. کودک، به‌عنوان یک خیال‌پرداز شیطانی، باید با تصدیق واقعیت به رستگاری برسد و نام این تصدیق عاقل بودن است. اگر کودک بیش از اندازه به‌گونه‌ای‌ مخرب‌ تهاجمی باشد یا زیادی خودخواه، حسود یا بدخواه، باید با بدل‌ شدن به آدمی مهربان‌تر رستگار شود. نام این مهربانی هم باز، عاقل بودن است.

شاید هم کودک باید با هر آنچه طبیعت اتفاقی‌ به او داده است، بسازد. سلامت عقل باز به کلمه‌ای بدل‌ می‌شود برای فدا نکردن امیال خود؛ برای قربانی نکردن هر آنچه‌ زندگی را قابل زیستن می‌کند؛ برای ادامه دادن و متحول کردن و گسترش‌ امیال کودکی. در این اسطوره‌ی ضدرستگاری از روند رشد که در آن کودکی به ‌پای بزرگسالی قربانی نمی‌شود -که در آن قربانی کردن استعاره‌ی مرکزی نیست- فرد باید رشد کند تا خودش بشود. نام این سرسختی و کوتاه نیامدن هم باز، عاقل بودن است. در هر یک‌ از این سناریوها یا داستان‌های اخلاقی، آن روش زندگی که چیزهای خوبش را نابود یا فاسد می‌کند، دیوانگی است.

شاید کل ایده‌ی عاقل بودن تلاشی است برای اینکه به اخلاق، چهره‌ای‌ پزشک‌وارانه بدهد و از خیر و خوبی با زبان سلامت حرف بزند: تا ما را در تمنایمان دقیق‌تر و علمی‌تر کند، اما درست به همین دلایل به نوعی اخاذی اخلاقی بدل‌ می‌شود…

معرفی و دانلود کتاب صوتی عقل در برابر جنون: نقشه‌ی عقل برای خوشبختی | آدام فیلیپس | انتشارات جیحون