دسته‌بندی نشده · ژوئن 10, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن: هنر خویشتن داری در عصر افراط | سوند برینکمنمعرفی کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن: هنر خویشتن داری در عصر افراطشاید بهتر است در لحظه‌ای از زندگی به همه‌ی هشدارهایی که برای پیشرفت کردن در گوشمان می‌خوانند، پشت پا بزنیم و از تنش‌های زندگی روزمره فاصله بگیریم. کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن نوشته‌ی سوند برینکمن از لذت فاصله گرفتن و دمی آسوده نشستن می‌گوید.

درباره‌ی کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن

یکی از ویژگی‌های بارز عصری که ما در آن زندگی می‌کنیم سرعت و زودگذر بودن زمان است. ما از ترس اینکه در گرداب فراموشی زمان گیر بیفتیم، بیشتر ساعت‌های شبانه‌روز خود را در حال تلاش هستیم. تلاش برای بیشتر آموختن، تلاش برای پول بیشتر درآوردن، تلاش برای ساختن خانه‌ی بزرگ‌تر، تلاش برای بیشتر سفر کردن و… در نهایت اسم تمام این دویدن‌ها را می‌گذاریم موفقیت. مفهومی بسیار مبهم که در هر زمان و هر جامعه‌ای رنگی متفاوت به خود می‌گیرد و تنها نتیجه‌ای که به بار می‌آورد این است که آدم‌ها هر لحظه احساس عدم دستیابی به موفقیت می‌کنند و از این بابت آرامش درونی و رضایت خاطر خود را از دست می‌دهند.

سبک زندگی مدرن ما در جوامع امروزی باعث شده است که سخت بتوانیم میان ضرورت‌های واقعی و احساس نیاز کاذب، تفاوت قائل شویم. ما در ساعت‌های شبانه روز با موجی از تبلیغات گوناگون مواجه می‌شویم برای محصولاتی که عملاً هیچ نیازی بهشان نداریم، این محصولات می‌توانند از کوچکترین اشیاء بی‌اهمیت تا دوره‌های خودیاری و موفقیت را در بر بگیرند. جو حاکم بر جامعه‌ی پر سر و صدای امروزی از ما می‌خواهد که جا نمانیم، مهم نیست نیاز واقعی‌مان چه باشد.

سوند برینکمن (Svend Brinkmann) در کتاب فضیلت کناره گرفتن (The Joy of Missing Out) مسئله‌ای را مطرح می‌کند که در نقطه‌ی مقابل جو جامعه‌ی امروزی قرار دارد. او از ما می‌خواهد برای لحظاتی هم که شده از این گرداب سرعت و اضطراب فاصله بگیریم، و بی آنکه دست به هیچ کاری بزنیم، دمی بنشینیم تا با نگاهی جامع‌تر خودمان و نیازهایمان را ببینیم و متوجه شویم واقعا به کدام یکی از آن‌ها پاسخ داده‌ایم. برینکمن مانند کسی است که یک لحظه دست ما را می‌گیرد، از میان امواج نجات‌مان می‌دهد و می‌پرسد: واقعا زندگی کردن به چه معناست؟

نویسنده در این کتاب با آموزه‌ها و راهکارهای درخشانی که در این کتاب ارائه می‌دهد باعث می‌شود ما مفاهیمی را به یاد بیاوریم که در زندگی‌هایمان رنگ باخته‌اند. مفاهیمی مانند: قناعت، استدلال وجودی، استدلال اخلاقی و استدلال روانشناختی. او بر اساس بحث‌های روانشناختی و آموزه‌هایی برای زندگی در جهان امروزی به ما کمک می‌کند که چشم‌انداز وسیع‌تری از جایگاه خودمان به دست بیاوریم.

نکوداشت‌های کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن

– حتما پیش از آنکه شغل‌تان را تغییر دهید، دوست جدیدی پیدا کنید یا بروید خرید، این کتاب را بخوانید. (Barry Schwartz)
– اثری متقاعدکننده. (Moya Sarner)
– این کتاب کوچک، بیانیه‌ای برای رشد دوباره‌ی شخصی است. (Steven Poole, The Guardian)
– این کتاب برای رهایی زندگی مدرن ما از تفکرات قدیمی به سمت یک جریان رو به رشد و به روز است. (Financial Times)

کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن مناسب چه کسانی است؟

کسانی که علاقه‌مند به توسعه‌ی فردی و مباحث روانشناسی و خودسازی هستند، از شنیدن این کتاب صوتی لذت فراوانی خواهند برد.

با سوند برینکن بیشتر آشنا شویم

سوند برینکمن دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی روانشناسی و استاد این رشته‌ی تحصیلی در دانشگاه آلبوی دانمارک است. پژوهش‌ها و مطالعات بریکمن بیشتر در حوزه‌ی مطالعات بینارشته‌ای دسته‌بندی می‌شود. تسلط او به مباحثی در فلسفه و اخلاق موجب شده که او بتواند در آثارش نظرورزی‌های جامع‌تری داشته باشد. برینکمن کتاب‌های بسیاری منتشر کرده که مهم‌ترین‌ آثارش، کتاب‌های ایستگاه‌ها، محکم بایست و فضیلت کناره‌گرفتن است.

جملات برگزیده کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن

– نیک‌بختی راستین از میانه‌روی سرچشمه می‌گیرد.
– همه ما موجوداتی هستیم که بیشتر و بیشتر و بیشتر می‌خواهیم و فقط دست به کارهایی می‌زنیم که به نفعمان باشد.
– زندگی ما از داستان‌هایی تشکیل شده است که باید بگوییم و تفسیر کنیم تا هستیِ خودمان را در یک چهارچوب نگه داریم.
– بعضی می‌گویند واقعیت چیزی از جنس شعر است و برخی هم ممکن است بگویند چقدر بد! که این یعنی این‌ها آدم‌هایی هستند که تاب تحمل شعر را ندارند!

در بخشی از کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن می‌شنویم

این روزها، موعظه‌ای که غالباً به گوشمان می‌خوانند نه توصیه پیت هاین به اینکه همه‌چیز را نخواهیم، بلکه نقطه عکس آن است. مثال افراطی‌اش می‌شود تونی رابینز، مربی آمریکایی‌ای که در همه دنیا معروف است و جملات قصار انگیزه‌بخشی که می‌سازد برای من بی‌نهایت جالب است. تعریف او از موفقیت این است: «اینکه بتوانی هر کاری می‌خواهی بکنی، هروقت که می‌خواهی، هرجا که می‌خواهی، با هرکس که می‌خواهی و هرچقدر که می‌خواهی». این تعریف از این جهت که بر اهمیتِ خواستنِ چیزی تأکید می‌کند شبیه «پاکی قلب» به نظر می‌رسد، اما درواقع دقیقاً برعکس آن است، چون بی‌شکل، بی‌حدومرز و بی‌پایان است («هرچقدر که می‌خواهی»). اما اگر آنچه می‌خواهی نیک نباشد چطور؟

اگر چیزی باشد که ارزشِ طلبیدن نداشته باشد چطور؟ خب، به‌هرحال، تو تا وقتی‌که هر کاری دلت می‌خواهد انجام بدهی آدم موفقی محسوب می‌شوی. اما اگر آنچه می‌خواهی دائماً تغییر کند چطور؟ خب، در این حالت هم باید دوان‌دوان از خواسته‌ای به خواسته دیگری بروی تا گزینه‌های بهتر را از دست ندهی. ملاحظه کیرکگور درباره اینکه خواستنِ یک چیز «باید» پیوندی با نیکی داشته باشد (چراکه تنها نیکی است که چیز واحدی است) اینجا کاملاً موضوعیت پیدا می‌کند. بدون داشتن چهارچوبی اخلاقی، خواسته‌های ما باری‌به‌هرجهت خواهد شد و افسار آن فقط به دست امیال و ترجیحاتِ کمابیش زودگذر فردی ما خواهد افتاد.

معرفی و دانلود کتاب صوتی فضیلت کناره گرفتن: هنر خویشتن داری در عصر افراط | سوند برینکمن