دسته‌بندی نشده · آوریل 30, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی میدل مارچ | جورج الیوت | انتشارات کتاب نیستانمعرفی کتاب صوتی میدل مارچکتاب صوتی میدل مارچ،‌ یکی از برجسته‌ترین آثار کلاسیک به قلم جورج الیوت است. در رمان حاضر به شرح زندگی دختر جوان و خیال‌پردازی گوش می‌سپارید که دل در گرو کشیشی دارد، سی سال از خودش بزرگ‌تر…کتاب نام‌برده شرح شش ازدواج نافرجام است. گفتنی‌ست این اثر در فهرست برترین رمان‌های انگلیسی گاردین قرار گرفته است.

درباره کتاب صوتی میدل مارچ:

کتابی که در دست دارید، شاهکاری از جورج الیوت (George Eliot)، نویسنده‌ی برجسته‌ی انگلیسی‌ست. بسیاری از منتقدان بر این عقیده‌اند که میدل مارچ (Middlemarch) عظیم‌ترین و مهم‌ترین اثر اوست. الیوت در کتاب حاضر پرتره‌ای تأثیرگذار از انسان‌هایی به نمایش می‌گذارد که جملگی در راه رسیدن به آنچه که در سر می‌پرورانده‌اند،‌ شکست خورده‌اند. ازاین‌روی، بی‌راه نیست که برخی از صاحب‌نظران میدل مارچ را «یکی از بزرگ‌ترین داستان‌های تراژیک تاریخ» لقب داده‌اند.

میدل مارچ اثری شایان توجه به لحاظ پیچیدگی و حجم است. آن را از جمله رمان‌های بلند و دشوار معرفی می‌کنند. اما اگر کمی پیچیدگی آن را تاب آورید، چنان لذتی را تجربه خواهید کرد که با هیچ تجربه‌ی دیگری قابل مقایسه نیست. این اثر در چهارچوب سنت «واقع‌گرایی» قرار می‌گیرد و آن را در زمره‌ی بزرگ‌ترین آثار ادبی بریتانیا می‌دانند.

اثر حاضر در دو بخش روایت می‌شود. الیوت در بخش نخستِ میدل مارچ بر «دورتا بروک» تمرکز کرده و داستان آشنایی و ازدواج او با ادوارد کازابونِ کشیش را به نمایش می‌گذارد. کازابون سی سال از دوشیزه بروک بزرگ‌تر است و هر چه در روایت بیشتر پیش می‌رویم، سرنخ‌های تازه‌ای بر ما آشکار می‌شود. ورود پزشکی به نام ترتیوس لایدگیت به میدلندز که محل وقوع داستان است، و قصه‌ی عشق پرتب‌وتاب او با رزاموند وینچی،‌ ماجرا را پیچیده‌تر از پیش می‌سازد و از این طریق،‌ بخش دوم رمان میدل مارچ رقم می‌خورد.

آنچه که جورج الیوت در رمان پیش‌رو بر آن تمرکز کرده، داستان مشکلات روزمره و گرفتاری‌ مردمان عادی‌ست. از ازدواج‌های عموماً بدفرجام گرفته تا رابطه‌ی میان انسان‌ها. تجزیه‌ و تحلیل شخصیت‌ها،‌ به همراه طنز فرح‌بخش الیوت از ویژگی‌هایی‌‌ست که باعث می‌شود نتوانید از مطالعه‌ی این رمان شنیدنی دست بکشید. نگارنده‌ی کتاب میدل مارچ به مدد رمان به بررسی مهم‌ترین ابعاد زندگی می‌پردازد؛ از مذهب و سیاست گرفته تا هنر، جامعه و روابط انسانی.

بد نیست بدانید رمان حاضر اولین بار در سال 1871 منتشر شد و مورد توجه منتقدان و صاحب‌نظران قرار گرفت. لیدا طرزی میدل مارچ را به فارسی برگردانده و ترجمه‌ی او از برگردان‌های قابل‌توجه کتاب میدل مارچ است. او در باب این اثر چنین می‌گوید: «جورج الیوت با چیره‌دستی تمام مکنونات قلب آدمیان را می‌خواند، زیر پوست‌شان می‌خزد و جهان را از دریچه چشم آنان می‌بیند. او از همان نخستین آثارش در پی درک و همدلی بود. میدل مارچ با ریزبینی و ظرافت آمال و ایده‌آل‌های والای شخصیت‌های خود را در برابر واقعیت‌های پیچیده زندگی روستایی انگلیسی محک می‌زند.» همچنین، خوانش این کتاب صوتی بر عهده‌ی مریم محبوب بوده است.

سریال اقتباس شده از کتاب صوتی میدل مارچ:

در سال 1994 مینی‌سریالی به همین نام و با اقتباس از کتاب میدل مارچ به نمایش درآمد. این سریال تلویزیونی تعداد نسخه‌های فروخته‌شده از میدل مارچ را به بیش از یکصد هزار جلد در آن سال رساند.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی میدل مارچ:

– جزو لیست برترین رمان‌های انگلیسی گاردین.
– جزو فهرست 1001 رمانی که باید پیش از مرگ بخوانید.
– بهترین رمان بریتانیایی به انتخاب منتقدان.
– کتاب برگزیده‌ی booklist.

نکوداشت‌های کتاب صوتی میدل مارچ:

– یکی از معدود رمان‌های انگلیسی که برای افراد بالغ نوشته شده است. (ویرجینیا وولف)
– گسترده و پرمایه، غنی از کنایه و تعلیق. (گودریدز)
– چشم‌اندازی وسیع از زندگی در شهری انگلیسی. (Barnes & Noble)

کتاب صوتی میدل مارچ مناسب چه کسانی است؟

اگر به رمان‌های کلاسیک علاقه‌مند هستید،‌ کتاب صوتی میدل مارچ به شما پیشنهاد می‌شود.

با جورج الیوت بیشتر آشنا شویم:

ماری آن ایوانس ملقب به جورج الیوت (George Eliot) در 22 نوامبر سال 1819 در چیلور کتون در ایالت ورکشایر انگلیس زاده شد. او که یکی از مهم‌ترین نویسندگان دوره ویکتوریایی به شمار می‌رود، پایه‌گذار روش آنالیز شخصیت رمان‌های مدرن نیز بوده است.

ماری آن ایوانس به این دلیل نام مستعار مردانه جورج الیوت را بر خود گذاشت تا اطمینان یابد به آثار و نوشته‌هایش توجه جدی می‌شود، در حالی که در آن دوره زنان با آزادی می‌توانستند نامشان را بر روی کتاب‌هایش درج کنند. کتاب‌های او با توجه به سبک قلم و همین طور دیدگاه‌های رئالیستی و روان‌شناختی و مطرح کردن واقعیت‌ها و مشکلات جامعه توانست توجه بسیاری از دوستداران ادبیات را به خود جلب کند. آدام بید، افسانه جوبال، فلیکس هالت افراطی، سیلاس مارنر، میدل مارچ و دانیل دروندا از جمله آثار او هستند.

به عقیده برخی از منتقدان، ایوانس تنها نویسنده‌ای است که پس از جین آستین به صراحت به بیان انتقادهای سیاسی و مشکلات اجتماعی زمانه‌اش در آثار خود پرداخته. همچنین بسیاری از ناقدان او را به دلیل مهارت و ژرف‌بینی‌ منحصربه‌فردش بزرگ‌ترین رمان‌نویس انگلیسی قرن نوزدهم می‌شمارند. الیوت سرانجام در 22 دسامبر سال 1880 در لندن درگذشت.

در بخشی از کتاب صوتی میدل مارچ می‌شنویم:

دوروتیا انگشتر زمرد و دستبند را به دستش انداخت و دستش را مقابل چشمانش گرفت. سعی می‌کرد ذوق زدگی‌اش را در شعف مذهبی‌اش غرق کند. سلیا که از نقطه ضعف خواهرش تعجب کرده بود گفت: «حالا که از آن‌ها خوشت آمده برشان دار.» دوروتیا هم جواب داد: «آره، این دوتا را برمی دارم.» بعد دستش را گذاشت روی میز و با لحن دیگری ادامه داد: «ولی ببینی چه آدم‌های بیچاره‌ای در معدن جان کنده‌اند تا این سنگ‌ها را پیدا کنند و بفروشند.»

سلیا فکر می‌کرد دوروتیا از حرفش پشیمان می‌شود و انگشتر و دستبند را برنمی‌دارد، ولی دوروتیا درآمد که: «آره، خواهرکم، این‌ها را برمی‌دارم، ولی بقیه‌اش را بردار و ببر. جعبه‌شان را هم ببر.»

سلیا پرسید: «با هم می‌اندازی‌شان؟»

دوروتیا سریع نگاهش کرد و گفت: «شاید. بستگی دارد چقدر تنزل کنم.»

معرفی و دانلود کتاب صوتی میدل مارچ | جورج الیوت | انتشارات کتاب نیستان