دسته‌بندی نشده · آوریل 13, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی هنرمند | آندرس اینیستا | آوانامه

[ad_1]

معرفی کتاب صوتی هنرمندنابغه‌ی بی‌تکرار مستطیل سبز، از زندگی پرفراز و نشیبی که داشته سخن می‌گوید… کتاب صوتی هنرمند اتوبیوگرافیِ شنیدنی و مهیجی از آندرس اینیستا، هافبک خلاق و پرطرفدار سال‌های نه چندان دور تیم فوتبال بارسلوناست. خوب است بدانید که اثر حاضر یکی از 50 کتاب برتر تلگراف (Telegraph) محسوب می‌شود.

درباره کتاب صوتی هنرمند:

در میان بزرگان دنیای فوتبال، به چهره‌های درخشانی برمی‌خوریم که علی‌رغم کارنامه‌ی درخشان و بی‌نظیرشان، چنانکه باید و شاید قدر ندیده و به آنچه لایقش بوده‌اند، نرسیده‌اند. یکی از این چهره‌ها بی‌شک آندرس اینیستا (Andrés Iniesta)، هافبک میانی سال‌های نه چندان دورِ بارسلونا و تیم ملی اسپانیاست. او البته فوتبالیستی بزرگ و بازیکنی به راستا بی‌همتا در چشم فوتبال‌دوستان به شمار می‌رود؛ پس، از این جهت، یعنی از حیث شهرت و محبوبیت، به آنچه استحقاقش را داشته رسیده؛ اما از جنبه‌ی افتخارات فردی، چه بسا که او دست‌کم لایق یک توپ طلا بوده باشد.

اما افسوس که اینیستا از آن جمله ستارگان بداقبالی بود که در عصر حکمرانی لیونل مسی و کریستیانو رونالدو بازی کردند؛ بزرگانی چون استیون جرارد، ژاوی هرناندز، لوئیس سوآرز و… که هر یک به تنهایی می‌توانستند چندین توپ طلا در کارنامه داشته باشند؛ اما شماره‌ی 10 بارسلونا و شماره‌ی 7 رئال مادرید و منچستر، ایشان را در این مسیر ناکام گذاشتند.

با این حال این واقعیت که آندرس اینیستا هرگز برنده‌ی توپ طلا نشد، ابداً مانع از آن نمی‌شود که به صراحت او را یکی از برترین بازیکنان تاریخ فوتبال بنامیم؛ هافبکی خلاق با توانایی بازی‌سازیِ کم‌نظیر، قدرت دریبلینگ بالا و البته، بازی‌خوانیِ فوق‌العاده.

آنان که دوران اوج اینیستا در لباس آبی‌اناری‌ها را به خاطر داشته باشند، یقیناً موافق خواهند بود که «هنرمند» نامیدن او به راستی گزافه نیست. او، در چشم آن دسته از افراد که فوتبال را به سبب زیبایی‌های آن می‌ستایند، آرتیستی یگانه و غیرقابل مقایسه با دیگران بود: صاحب جایگاهی نظیرِ جایگاه باخ در موسیقی کلاسیک؛ یا لوچانو پاواروتی در اپرا!

به رقص‌های او با توپ در میانه‌ی میدان فکر کنید؛ به پاس‌های قطری نبوغ‌آمیزش؛ به شوت دیوانه‌وارش که دروازه‌ی چلسی را در سال 2009 فرو ریخت و بارسلونای پپ را روانه‌ی فینال لیگ قهرمانان کرد؛ به ضربه‌ی روی پایش در فینال جام جهانی 2010 که قهرمانی جهان را برای اسپانیا به ارمغان آورد… آیا هنوز در هنرمند نامیدنش مرددید؟

در کتاب صوتی هنرمند: آندرس اینیستا (The Artist: Being Iniesta) به زندگی‌نامه‌ی خودنوشت این نابغه‌ی دنیای فوتبال گوش سپرده و روند پرفراز و نشیب زندگی او را از 1984 که سال تولدش بود، تا روزهای هنرنمایی‌اش در میانه‌ی مستطیل سبز به عنوان هافبکی خلاق و بی‌همتا، دنبال خواهید کرد. در پایان بد نیست بار دیگر اشاره کنیم که اثر حاضر پس از انتشار به عنوان یکی از 50 کتاب برتر تلگراف (Telegraph) برگزیده شد.

افتخارات تیمی آندرس اینیستا:

– قهرمانی در لالیگا در سال‌های 2017، 2016، 2012 و…
– قهرمانی در کوپا‌دل‌ری در سال‌های 2015، 2014 و…
– قهرمانی در جام جهانی با تیم ملی اسپانیا
– قهرمانی در UCL
و…

افتخارات فردی آندرس اینستا:

– حضور در تیم منتخب یورو
– برنده‌ی جایزه‌ی پای طلایی
– بهترین بازیکن سال اروپا در سال 2012
– بهترین بازی‌ساز سال جهان از نگاه فدراسیون بین‌المللی آمار فوتبال در سال 2012 و 2013
و …

نکوداشت‌های کتاب صوتی هنرمند:

– این اثر از ابهامِ پیرامون شخصیت اینیستا تا اندازه‌ای کاسته است. (Daily Telegraph)
– کتابی درباره‌ی اسطوره‌ی بارسلونا. (Amazon)

کتاب صوتی هنرمند مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به ورزش فوتبال طبعاً اصلی‌ترین مخاطبان اتوبیوگرافی آندرس اینیستا هستند.

در بخشی از کتاب صوتی هنرمند می‌شنویم:

بدترین لحظات همیشه بعد از بهترین‌ها می‌آیند. در روزهایی خوب، بدبینی هشدار می‌دهد که روزهای بد در راهند. آندرس تابستان باشکوهی در 2009 داشت. حتی اگر دستاوردهایش به قول خودش سخت، پرتنش و پرفشار بود. همه چیز خوب به پایان رسیده بود. با یک سه‌گانه‌ی حماسی و تاریخی. سال 2009، بارسلونا، قهرمان لیگ، کوپادل‌ری و لیگ قهرمانان اروپا شد. اما بعد؟

می‌گوید: «بعد ناگهان، بدون اینکه بدانم چرا، حس بدی بر من غلبه کرد. یک روز، حالم خوب نبود، و روز بعد. و روز بعد از آن… تمام آزمایشات را انجام دادند و همه چیز روبه‌راه بود. اما بدن و ذهنم به شکل عجیبی یکسان نبودند؛ انگار که هرکدام در مسیری جداگانه قرار گرفته‌اند. اگر نتوانید تعادل را پیدا کنید، اضطراب آغاز می‌شود.»

معرفی و دانلود کتاب صوتی هنرمند | آندرس اینیستا | آوانامه