دسته‌بندی نشده · آوریل 5, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی هنر جنگ | سون تزو | آوانامهمعرفی کتاب صوتی هنر جنگکتاب صوتی هنر جنگ یادگاری به جامانده از سده‌ها پیش است. سون تزو، نویسنده و استراتژیست نظامیِ اهل چین، در این اثر درخشان از راهکارهای پیروزی در نبردهای گوناگون و روش‌های بهره‌گیری از انواع تاکتیک‌های نظامی سخن گفته است. لازم به ذکر است که این کتاب در سال 2003 جایزه‌ی ناشر مستقل برای کتاب‌های غیرداستانی را دریافت کرد.

درباره کتاب صوتی هنر جنگ:

«برای به دام انداختن دشمن به آشوب و هرج‌ومرج در صفوف خود تظاهر کنید و سپس بر او بکوبید»؛ «وقتی نزدیک هستید چنان بنمایانید که دور هستید و اگر دور هستید بباورانید که نزدیک هستید»؛ «اگر فرمانده‌ی ارتش خصم سرسخت و متمایل به خشم باشد، او رادشنام دهید و چنان به غیظ و خروشش بیندازید که از فرط خشم، دیگر جایی را نبیند و جوشان و خروشان، بدون نقشه، بر شما بتازد.»…

نمونه‌ی این دستورات رندآمیز و محیلانه در کتاب هنر جنگ (The Art of War) فراوان است. این اثر به راستی یک گنجینه‌ی واقعی‌ست؛ شاهکاری از نبوغ نظامی که از پسِ قرن‌ها به دست ما رسیده است. نویسنده‌ی کتاب هنر جنگ سون تزو نام داشته. از زندگی او اطلاعات ضدونقیضی به جا مانده. اما در اینکه اشتغلات نظامی حرفه‌ی اصلی این فرمانده‌ و استراتژیست بزرگ بوده، شکی نداریم. کتاب هنر جنگ به واقع چکیده‌ی نظرات کاربردی او در باب بهترین شیوه‌ها برای پیروزی در نبردهای نظامی‌ست. اما همین واقعیت که هنر جنگ امروز نیز، پس از بیست قرن و اندی از زمان نگارشش، خوانده می‌شود و الهام‌بخش بسیاری از افراد قرار می‌گیرد، نشان‌دهنده‌ی آن است که دستورات سون تزو نه فقط مربوط به نبردهای نظامی، بلکه قابل اجرا در تمام نبردهای زندگی است. در هر نبردی ماییم و دشمن یا دشمنانی؛ هدفْ نیز جز غلبه بر خصم با صرف کم‌ترین هزینه‌ی ممکن نیست. و این درست همان چیزی‌ست که نویسنده‌ی کتاب هنر جنگ به شما می‌آموزد.

بد نیست بدانید که خارج از مرزهای چین، نخستین ملتی که قدر اثر ماندگار سون تزو را دریافته و با ترجمه‌اش آن را به شهرتی جهانی رساندند، فرانسوی‌ها بودند. همچنین مشهور است که ناپلئون، جهانگشای مشهور فرانسوی، استالین، دیکتاتور اتحاد جماهیر شوروی، و مائو، حاکم خونخوار چین، جملگی از شیفتگان کتاب هنر جنگ بوده‌اند.

خلاصه‌ی کلام اینکه هنر جنگ اثری در نوع خود بی‌همتاست و مطالعه‌ی برای هیچ‌کس (حتی افراد صلح‌طلبی که علاقه‌ای به جنگ و رزم ندارند!) خالی از فایده نخواهد بود.

(درباره‌ی ترجمه‌ی حاضر ذکر نکته‌ای ضروری‌ست، و آن اینکه در آن علاوه بر اصل متنِ سون تزو، ضمائمی کاربردی و همچنین مقدمه‌ای روشنگر آمده که شما را به فهم هرچه دقیق‌تر آموزه‌های کتاب رهنمون می‌گردد.)

آثار سینمایی الهام‌گرفته از کتاب صوتی هنر جنگ:

– فیلم سینمایی هنر جنگ، ساخته‌ی Christian Duguay
– مستند هنر جنگ (ساخته‌شده در سال 2009)
– سریال بینگ شنگ (اکران در سال 2009)

در نکوداشت کتاب صوتی هنر جنگ:

– قدیمی‌ترین رساله‌ی شناخته‌شده در مورد جنگ. (amazon)

کتاب صوتی هنر جنگ مناسب چه کسانی است؟

اگر به ادبیات نظامی علاقه‌مندید و خواهان آشنایی با اصول رهبریْ مطابق با اندیشه‌های متفکران باستانی هستید، کتاب هنر جنگ اولین اثری است که باید مطالعه کنید.

با سون تزو بیشتر آشنا شویم:

سون تزو (Sun Tzu)، فرمانده‌ی نظامی بزرگ اهل چین بود. او به سال 544 پیش از میلاد متولد شد؛ در دوران پادشاهی وو زیست و بنا به روایات، هم‌عصر کنفوسیوس، حکیم مشهور دوران باستان، بود. کتاب هنر جنگ که با نام هنر رزم نیز شناخته می‌شود، اثری مشهور از سون تزو و از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین کتاب‌ها در تاریخ ادبیات چین است.

جملات برگزیده کتاب صوتی هنر جنگ:

– تمامی هنر جنگ بر پایه‌ی فریب استوار است.
– برای به دام انداختن دشمن او را تطمیع کنید…
– اگر لشکریان افراد دشمن را قتل عام می‌کنند به دلیل آن است که به ستوه آمده‌اند.

در بخشی از کتاب صوتی هنر جنگ می‌شنویم:

… نُه: هیچ فرمانده‌ای وجود ندارد که چیزی درباره‌ی این پنج اصل نشنیده باشد. کسانی که این پنج اصل را با چیرگی به کار بندند پیروز می‌شوند و آن‌ها که در به کار بستن آن کوتاهی کنند، شکست می‌خورند.

ده: وقتی نقشه‌هایی تنظیم می‌کنید، عناصر زیر را با هم مقایسه و در نهایت دقت و ممارست ارزشیابی کنید.

یازده: پادشاهی که صاحب بزرگ‌ترین نفوذ اخلاقی باشد؛ کارآمدترین فرمانده را در اختیار داشته باشد؛ ارتش او از امتیاز شرایط جوی و سرزمینی برخوردار باشد؛ و در آن مقررات را به بهترین صورت محترم شمرند و دستورها را به وجه حسن به اجرا بگذارند و ارتشی باشد که لشکریان آن قوی‌ترین سپاهیان باشند.

معرفی و دانلود کتاب صوتی هنر جنگ | سون تزو | آوانامه