دسته‌بندی نشده · جولای 5, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی هوش هیجانی | دانیل گلمن | آوانامهمعرفی کتاب صوتی هوش هیجانیدانیل گلمن، نویسنده‌ی مطرح حوزه‌ی روانشناسی عمومی، در کتاب صوتی هوش هیجانی به بحث در باب انواع هوش پرداخته و ضمن این کار، شیوه‌های تقویت هوش عاطفی را نیز برشمرده است. اثر پیش رو، یکی از پرفروش‌ترین عناوین غیرداستانی در نیویورک تایمز محسوب می‌شود.

درباره کتاب صوتی هوش هیجانی

هوش احساسی، هوش عاطفی، یا هوش هیجانی، در یک تعریف کلی، به توانایی شناخت عواطف درونی و تسلط یافتن بر آن‌ها اطلاق می‌شود. روان‌شناسان در بررسی هوش هیجانیِ فرد، همزمان به سه مؤلفه توجه می‌کنند: مؤلفه‌ی شناختی، مؤلفه‌ی زیست‌شناختی، مؤلفه‌ی رفتاری. ایشان همچنین، بر این واقعیت تأکید دارند که در مسیر موفقیت اجتماعی، برخورداری از هوش هیجانی بالا، اغلب مهم‌تر از بهره‌مندی از آن چیزی است که در میان عموم به IQ موسوم است.

کتابی که اکنون در دست دارید، منبعی عالی و درخشان در راستای شناخت ماهیت هوش هیجانی و آشنایی با سازوکارهای تقویت آن است. این کتاب که هوش هیجانی (Emotional Intelligence) نام دارد، نوشته‌ی دانیل گلمن، روانشناس مطرح اهل آمریکاست. گلمن با انتشار کتاب هوش هیجانی یک شبه ره صدساله را پیمود و به شهرتی خیره‌کننده رسید. چرا که این اثر، اندک‌زمانی پس از انتشار، به یکی از پرفروش‌ترین عناوین علمی بدل گشت و همان زمان، به اغلب زبان‌های مهم دنیا ترجمه گشت.

تلاش دانیل گلمن در نگارش کتاب هوش هیجانی آن بوده که بیش از هر چیز اثری سودمند به دست مخاطبین خود برساند. هدف او نه مطرح شدن در محافل آکادمیک، بلکه یاری رساندن به مخاطبین عام از طریق بیان واقعیات علمی بوده است. به همین جهت، کتاب هوش هیجانی را نمی‌توان یک اثر تئوریک در حوزه‌ی روانشناسی محسوب کرد. بلکه باید آن را به مثابه‌ی راهنمایی کاربردی نگریست که نظریه را به خدمت هدفی معین درآورده: رشد و توسعه‌ی فردی.

گفتنی در باب کتاب صوتی هوش هیجانی بسیار است. اما برای آشنایی اجمالی با اثر، همین مقدار که بیان شد، بسنده می‌نماید. تنها ذکر این نکته می‌ماند که کتاب حاضر در زبان فارسی با عنوان «هوش عاطفی» نیز شناخته می‌شود.

نکوداشت‌های کتاب صوتی هوش هیجانی

– گزارشی متقن و تأمل‌برانگیز. (USA Today)
– هر کسی به مدیریت و رهبری علاقه‌مند باشد، باید یک نسخه از کتاب هوش هیجانی را دریافت کند. (Times Book Review)

کتاب صوتی هوش هیجانی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به مباحث روان‌شناختی مخاطبین اصلی کتاب صوتی هوش هیجانی از دانیل گلمن‌اند.

با دانیل گلمن بیشتر آشنا شویم

دانیل گلمن (Daniel Goleman) روانشناسِ اهل آمریکاست که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه هاروارد دریافت داشته است. گلمن به عنوان متخصصی برجسته در رشته‌ی تحصیلی خود، مدتی در دانشگاه‌های آمریکا به تدریس اشتغال داشته است؛ اگرچه علاقه‌اش نه کار در محیط آکادمیک، بلکه بیش از هر چیز، پژوهش و نویسندگی بوده است.

عمده‌ی شهرت دانیل گلمن مرهون اثر شناخته‌شده‌اش، هوش هیجانی، است. کتابی که در مدت زمان کوتاهی پس از انتشار، به فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز راه پیدا کرد.

از میان دیگر آثار گلمن، می‌توان به سه کتاب «تمرکز»، «نگاهی علمی به ذهن‌آگاهی» و «زندگی در باتلاق فریب» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی هوش هیجانی می‌شنویم

در اینجا خبر خوبی برایتان داریم. شواهد متعدد نشان می‌دهد که آموزش کودکان به روش‌های مثبت برای نگاه کردن به مشکلاتشان، خطر افسردگی در آن‌ها را کاهش می‌دهد. در بررسی انجام‌شده در یکی از دبیرستان‌های اورگون، حدود یک‌چهارم از دانش‌آموزان به «افسردگی خفیف» دچار بودند. به این معنا که مشکلشان هنوز به قدری جدی نبود که بتوان آن را فراتر از ناراحتی معمولی دانست. در واقع، بعضی از آن‌ها در هفته‌ها یا ماه‌های اول فرایندی بودند که در نهایت به افسردگی تبدیل می‌شود.

در یکی از کلاس‌های خاص مدرسه به هفتادوپنج نفر از دانش‌آموزان مبتلا به افسردگی خفیف یاد دادند تا الگوی مرتبط با افسردگی را به چالش بکشند؛ در دوست‌یابی ماهرتر شوند؛ با پدر و مادر خود رفتار بهتری داشته باشند و در بیشتر فعالیت‌های اجتماعی که مورد علاقه‌شان بود، مشارکت کنند.

معرفی و دانلود کتاب صوتی هوش هیجانی | دانیل گلمن | آوانامه