دسته‌بندی نشده · ژوئن 1, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی وصیت‌ها | مارگارت النور اتوود | آوانامهمعرفی کتاب صوتی وصیت‌هاکتاب صوتی وصیت‌ها دنباله‌ای است که مارگارت النور اتوود بر رمان سرگذشت ندیمه، اثر مشهور و پرطرفدار خود نگاشته. در این کتاب شنونده‌ی ماجراهای مهمی خواهید بود که پیش از شکل‌گیری حکومت گیلاد به وقوع پیوسته‌اند. اثر حاضر یکی از عناوین پرفروش نیویورک تایمز بوده و برنده‌ی جایزه‌ی معتبر بوکر شده است.

درباره کتاب صوتی وصیت‌ها:

مارگارت النور اتوود، نویسنده‌ی محبوب و پرطرفدار کانادایی، نخستین بار با کتابی به نام سرگذشت ندیمه (The Handmaid’s Tale) به شهرت رسید. اثر یادشده رمانی‌ست سیاسی در ژانر پادآرمانشهری‌. اتوود در سرگذشت ندیمه زندگی مردمی را به تصویر کشیده که زیر سایه‌ی استبدادی مذهبی به سر می‌برند. ماجرا از این قرار است که حاکمیت در آمریکا، طی تحولاتی آکنده از رعب و وحشت، در دستان یک فرقه‌ی بنیادگرای مسیحی می‌افتد. این قدرتِ نوظهورِ برآمده از ارعاب و ترور، نظامی جمهوری موسوم به گیلاد را در این کشور بنیان می‌نهد و این‌چنین، به دگرگون ساختن تمام و کمال فضای سیاسی – اجتماعی آمریکا می‌پردازد. اتوود با نگارش کتاب سرگذشت ندیمه، به واقع زنگ خطر را برای نظام‌های دموکراتیک غربی به صدا درآورد و تهدید هر دم خطرناک‌تر رادیکالیسم دینی را گوشزد نمود.

کتاب وصیت‌ها (The Testaments) به نوعی دنباله‌ی رمان سرگذشت ندیمه است. اتوود این اثر را اخیراً، در سال 2019 به انتشار رسانده. در وصیت‌ها بناست از وقایعی باخبر شویم که پیش از ظهور جمهوری گیلاد رخ داده‌اند. بنابراین، بیراه نیست اگر وصیت‌ها را نوری بدانیم که بر نقاط تاریک سرگذشت ندیمه می‌تابد و ابهامات این کتاب را برایمان روشن می‌کند.

رمان وصیت‌ها از بسیاری جهات اثری‌ست تأمل‌برانگیز. صرف نظر از داستانِ کتاب که به خودی خود هیجان‌انگیز و میخکوب‌کننده است، باید به مسائل پررنگی نیز توجه داشت که اتوود عامدانه بر آن‌ها انگشت گذاشته و به مثابه‌ی مضامین عمده‌ی کتاب خود، مطرحشان ساخته است. از جمله مسئله‌ی زنان و نقش آنان در حکومت‌های تمامیت‌خواه؛ و همچنین، مسئله‌ی بنیادگرایی مذهبی و خطرات آن برای جوامع آزاد.

در پایان باید خاطرنشان ساخت که کتاب وصیت‌ها تاکنون تحت عناوین دیگری نیز، از جمله «وصایا» و «اعترافات» به فارسی ترجمه شده است. ضمن احترام به زحمات تمام مترجمین دیگر اثر، ما مطالعه‌ی ترجمه‌ی نسترن ظهیری را به شما پیشنهاد می‌دهیم. چرا که فارسیِ روانِ این ترجمه، با صدای گرم آنالی طاهریان، گوینده‌ی خوب کشورمان، همراه شده است.

افتخارات کتاب صوتی وصیت‌ها:

– برنده‌ی جایزه‌‌ی بهترین کتاب داستانی گودریدز در سال 2019
– منتخب سردبیران آمازون به عنوان بهترین کتاب سال 2019
– قرار گرفتن در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز
– نامزد جایزه‌ی Prometheus Award
– نامزد جایزه‌ی Scotiabank Giller
– برنده جایزه‌ی من بوکر
– نامزد جایزه‌ی لوکاس

نکوداشت‌های کتاب صوتی وصیت‌ها:

– کتاب وصیت‌ها از شأنی کلاسیک برخوردار است. (USA Today)
– اثری قدرتمند و افشاگر. (The Boston Globe)
– دارای جاذبه‌ای ترسناک. (people)

کتاب صوتی وصیت‌ها مناسب چه کسانی است؟

اثر حاضر را بیش از همه به دوست‌داران داستان‌های سیاسی و رمان‌های پادآرمانشهری پیشنهاد می‌کنیم.

با مارگارت النور اتوود بیشتر آشنا شویم:

او نویسنده‌ی بیش از پنجاه عنوان کتاب اعم از رمان، مجموعه شعر و مجموعه مقاله است. مهم‌ترین آثار داستانی‌اش عبارتند از: «چشم گربه، عروس فریبکار، آدمکش کور، سرگذشت ندیمه.»

مارگارت النور اتوود (Margaret Elenor Atwood) تاکنون جوایز و افتخارات گوناگونی را از آن خود کرده که از جمله‌ی مهم‌ترینِ آن‌ها می‌توان به جایزه‌ی فرانتس کافکا، جایزه‌ی بوکر و جایزه‌ی آرتور کلارک اشاره کرد.

گفتنی است که این نویسنده، متولد و ساکن کشور کاناداست.

در بخشی از کتاب صوتی وصیت‌ها می‌شنویم:

وقتی مدرسه نمی‌رفتم یا کنار مادرم نبودم، – و هر روز کمتر و کمتر کنارش بودم چون روز به روز زمان بیشتری را طبقه‌ی بالا در اتاقش دراز می‌کشید و به قول مارتاها استراحت می‌کرد – دلم می‌خواست توی آشپزخانه بمانم و مارتاها را تماشا کنم که نان و کلوچه و شیرینی و کیک و سوپ و خوراک درست می‌کنند. همه‌ی مارتاها را مارتا صدا می‌زدیم چون مارتا بودند، و همه‌شان لباس‌های یک‌شکل می‌پوشیدند، اما هرکدام اسم کوچکی هم داشتند.

اسم مارتاهای ما رزا، ورا و زیلا بود؛ ما سه تا مارتا داشتیم چون پدر من آدم خیلی مهمی بود. زیلا مارتای مورد علاقه‌ام بود چون خیلی آرام حرف می‌زد. صدای ورا خشن بود و ابروهای رزا درهم‌کشیده. البته تقصیر خودش نبود. قیافه‌اش اینطور بود و سنش هم از دو تای دیگر بیشتر.

معرفی و دانلود کتاب صوتی وصیت‌ها | مارگارت النور اتوود | آوانامه