دسته‌بندی نشده · فوریه 22, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی یادگاری | خسرو سینایی | نوین کتاب گویا

[ad_1]

معرفی کتاب صوتی یادگاریکتاب صوتی یادگاری مجموعه‌ای از اشعار شیوای خسرو سینایی، هنرمند فقید کشورمان است. این اثر با صدای خود مرحوم سینایی و با همراهی مهرداد اسکویی به نسخه‌ی گویایی که در دست دارید بدل گشته است.

درباره کتاب صوتی یادگاری:

خسرو سینایی هنرمندی برجسته و پرکار بود که در عرصه‌هایی گوناگون، اعم از سینما، موسیقی و ادبیات، از خود آثاری برجسته به یادگار گذاشت. علاقه‌مندان به سینمای ایران حتماً با ساخته‌های او، از جمله فیلم داستانی «جزیره‌ی رنگین» و مستند «گفتگو با سایه» آشنایی دارند. با این حال شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که وجه ادبی کارنامه‌ی او تاکنون کمی مغفول مانده است. در همین راستا قصد داریم یکی از دفاتر شعر خسرو سینایی را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم: کتاب صوتی یادگاری، که موسیقی متن آن توسط خود شاعر ساخته شده و خوانش آن به یاری مهرداد اسکویی صورت گرفته است.

آنچه در اشعار موجود در کتاب یادگاری جلب نظر می‌کند، صرف نظر از ویژگی‌های ادبی برجسته‌ی آن، از جمله خوش‌آهنگی اشعار و حُسنِ همنشینی واژگان، نگاه انسانی و حساس شاعر به جهان است؛ نگاهی دردآکنده و در عین حال امیدوار که از پسِ زشتی‌ها و کاستی‌ها، به روزنه‌ی نور و امید دوخته شده است.

نکته‌ی گفتنیِ دیگر این است که آثاری که در قالب مجموعه‌ی یادگاری گرد هم آمده‌اند، طی سالیانی بس طولانی (از 1334 تا 1394) سروده شده‌اند؛ پس پیداست که حال و هوای عاطفی شعرها و همچنین ویژگی‌های سبکی آن‌ها، بسته به زمان سرایش‌شان با یکدیگر متفاوت خواهد بود. اما مطلب حائز اهمیت این است که در تمامی اشعار حاضر در این مجموعه، علی‌رغم تفاوت‌هایی که درباره‌شان سخن گفتیم، می‌توان ردپایی واحد را نظاره کرد؛ ردپای هنرمندی مؤلف، صاحب سبک و صاحب نگاه که شعر سرودن را نوعی فعالیت در جهتِ به پرسش کشیدن هستی قلمداد می‌کرده است…

کتاب صوتی یادگاری مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به شعر امروز ایران مخاطبین اصلی کتاب حاضرند.

با خسرو سینایی بیشتر آشنا شویم:

خسرو سینایی (Khosrow Sinai) به تاریخ 29 دی‌ماه سال 1319، در شهر زیبای ساری دیده به جهان گشود و در سال 1399 بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از میان ما رفت. او هنرمندی چندوجهی بود، اما بیش از هر چیز با ساخته‌های سینمایی‌اش شناخته می‌شد. در ادامه، پس از ذکر عناوین برخی از آثار این هنرمند فقید و خوشنام، افتخارات وی را نیز به اختصار مرور خواهیم کرد: «راویان تاریخ، سر مرز، ابرشهرِ پیر، عروس آتش.»

جوایز و افتخارات خسرو سینایی:

– برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم صنعتی برای فیلم آخرین حلقه‌ی زنجیر
– جایزه‌ی فارغ‌التحصیلی آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی برای فیلم ماهیگیری
– دریافت نشان ویژه‌ی «صلیب شوالیه جمهوری لهستان» برای مستند مرثیه‌ی گمشده
– برنده‌ی جایزه‌ی گلدان بلورین انجمن مبارزان ضد فاشیسم در جشنواره کارلوی جمهوری چک
و…

در بخشی از کتاب صوتی یادگاری می‌شنویم:

در ژرفنای هزاره‌ها
آرامش ویرانه‌ها
و سکوت نقش‌ها را
طنینی پرمعناست
هشدار، هشدار، هشدار
که تاریخ را من و تو می‌سازیم
ما می‌سازیم
و نقشمان برجاست
گرچه بر سنگ
و فریادمان رساست
گرچه بی‌آهنگ
و سکوتمان را گاه طنینی پرمعناست…
فهرست مطالب کتاب صوتی۳ دقیقهاز زمانی که خداوند…۴ دقیقهلحظه همیشه گذراست…۲ دقیقههمچون درخت تنها…۵ دقیقهوقتی که آمدی…۴ دقیقهخیالی خام کردم من…۱ دقیقهگاه یک سنجاقک…۳ دقیقهدر ژرفنای هزاره‌ها…۳ دقیقهگله‌ای ندارم…۷ دقیقهو شد آنچه که باید می‌شد…۳ دقیقهباید امید داشت…۴ دقیقهدر اتاق کوچکم…۴ دقیقهبر اسب سرنوشت…ادامه فهرستمشخصات کتاب صوتیقیمت نسخه صوتی

معرفی و دانلود کتاب صوتی یادگاری | خسرو سینایی | نوین کتاب گویا