دسته‌بندی نشده · ژوئن 1, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی | پاتریشیا های اسمیت | انتشارات چترنگمعرفی کتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معماییکتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی یکی از بهترین آثار آموزش نویسندگی است. پاتریشیا های اسمیت با معرفی عناصر کلیدی این ژانر و به اشتراک گذاشتن تجربیات خود، به شما کمک می‌کند گام‌های نوشتن را با اطمینان و آگاهی بردارید و از اشتباهات رایج نویسندگان تازه‌کار دوری کنید.

درباره کتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی:

راهنمایی برای علاقه‌مندان به نوشتن داستان‌های معمایی! پایتریشا‌ های اسمیت که به عنوان یکی از بهترین رمان‌نویسان این ژانر تلقی می‌شود، با تکیه بر چهار دهه فعالیت نویسندگی، اجزای کلیدی داستان‌های معمایی را تحلیل و بررسی می‌کند. اینکه یک ایده چگونه به داستانی کامل توسعه پیدا می‌کند و چه چیزهایی باعث جذابیت آن می‌شود، از موضوعات دیگری است که‌ های اسمیت در کتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی (Plotting and Writing Suspense Fiction) به آن‌ها می‌پردازد.

های اسمیت از ارائه توصیه‌های در مسیر پرورش یک ایدۀ داستانی و مسئلۀ تمرکز بر شخصیت یا طرح خودداری می‌کند، با این حال از به اشتراک گذاشتن تجربیات نویسندگی خود دریغ نمی‌کند و برای انتقال دقیق و بهتر منظور خود، از مثال‌های متعدد داستانی کمک می‌گیرد که مطالعه این اثر را لذتبخش می‌کند.

توصیفات این نویسنده قدرتمند و موفق از شروع‌های غلط، الهامات درونی، بن‌بست‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌هایی که در زندگی حرفه‌ای خود تجربه کرده، تصویری زنده و ملموس از یک رمان‌نویس در حال کار ارائه می‌دهد که البته جای خالی آن در آموزش‌های نویسندگی نیز مشهود است. درواقع این تصویر به اندازه داستان‌های معمایی های اسمیت غیرمعمول و آموزنده است که جز این را هم نمی‌توان از اسطوره رمان‌های معمایی انتظار داشت. به عنوان سخن پایانی باید گفت کتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی یک راهنمای نگارش خلاقانه، زیبا و گنجی ارزشمند برای هرکسی است که امید دارد درکی درست از داستان‌های این ژانر به دست بیاورد.

کتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی مناسب چه کسانی است؟

هرکسی که بخواهد داستان جنایی و تخیلی بنویسد یا از خواندن کتاب‌های این ژانر لذت می‌برد، مطالعه این کتاب برایش سودمند و لذت‌بخش خواهد یافت.

با پاتریشیا‌ های اسمیت بیشتر آشنا شویم:

پاتریشیا های اسمیت (Patricia Highsmith) رمان‌نویس و داستان‌نویس آمریکایی بود که به‌خاطر آثار هیجان‌انگیز روان‌شناختی‌اش، از جمله مجموعه پنج جلدی با شخصیت تام ریپلی، شهرت زیادی داشت. او 22 رمان و داستان کوتاه منتشر کرده که مورد اقتباس کارگردانان متعددی از جمله هیچکاک قرار گرفته‌اند. از آثار دیگر او که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به «آب عمیق»، «سلول شیشه‌ای» و «پرنده‌های آماده‌ی پرواز و چهار داستان دیگر» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی می‌خوانیم:

هیچ نویسنده‌ای را نمی‌شناسم که مهیج باشد. شنیده‌ام که نویسنده‌های دیگر هم همین را می‌گویند و اصلاً فکر نمی‌کنم از سر حسادت یا بدگمانی این را به زبان آورده باشند. می‌دانم نویسنده‌های فرانسوی معمولاً چنین حسی ندارند و با همدیگر دربارۀ آثارشان بحث می‌کنند. از نظر من هیچ کاری خطرناک‌تر و بدتر از این نیست که با نویسندۀ دیگری دربارۀ کارم حرف بزنم. حس می‌کنم پیش چشم دیگری عریانم. این رویکرد نویسنده‌های انگلوساکسون و آمریکایی است که نویسنده باید کارش را پیش خودش نگه ‌دارد و از قرار معلوم من هم این‌طوری‌ام.

به نظر من این ناراحتی مشترک میان نویسنده‌ها به این حقیقت برمی‌گردد که اگر قرار باشد داستان جنایی بنویسند بالاخره همه‌شان روی یک سیاره زندگی می‌کنند. شاخک‌های ناپیدای آن‌ها به یک شکل تحریک می‌شود یا اگر بخواهم از استعارۀ حریصانه‌تری استفاده کنم باید بگویم که همه‌شان در عمق یکسانی دست‌وپا می‌زنند و دهانشان را برای گرفتن موجودات پراکندۀ ته دریا باز می‌کنند. من خیلی با نقاش‌ها راحت‌تر هستم، چون فکر می‌کنم نقاشی ارتباط خیلی نزدیکی با نویسندگی دارد. نقاش‌ها به استفاده از چشمانشان عادت کرده‌اند که این برای یک نویسنده هم خوب است.

نقطۀ آغاز هر ایده‌ای، حتی اگر ناچیز باشد، اغلب مهم‌ترین عامل برای رسیدن به محصول نهایی و اتمسفر اثر را همراه خودش دارد. مثلاً در دست‌وپاچلفتی ایدۀ اصلی (شبیه بودن دو جنایت) فضایی داشت که پیش‌تر توجهم را جلب کرده بود و یکی از آن ایده‌های سرشار از یأس و بدبینی بود. فرقی نداشت که داستان را در یک محیط فقیر یا غنی قرار دهم یا قهرمان داستان جوان یا پیر باشد، چون خود ایده مردم را به فکر فرومی‌برد و نومیدانه و مبتکرانه بود. وقتی مردی فکر ‌می‌کند که هیچ‌چیزی بهتر از تقلید یک جنایت نیست، اساساً با ایدۀ بکری روبه‌رو هستیم. این طرح داستان دربارۀ قهرمانی نیز هست که محکوم به شکست و تراژدی است.
فهرست مطالب کتابمقدمۀ مترجم
درآمد
پیش‌ گفتار
فصل اول: منشأ یک ایده
فصل دوم: بیشتر در مورد استفاده از تجارب
فصل سوم: داستان کوتاه معمایی
فصل چهارم: پرورش
فصل پنجم: طراحی
فصل ششم: دست‌نویس اول
فصل هفتم: موانع
فصل هشتم: دست‌نویس دوم
فصل نهم: بازنگری‌ها
فصل دهم: مورد تاریخی یک رمان: سلول شیشه‌ای
فصل یازدهم: یادداشت‌هایی کلی دربارۀ تعلیق و معما
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی | پاتریشیا های اسمیت | انتشارات چترنگ