دسته‌بندی نشده · آوریل 10, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب لوسی در ذهن جان لنون: یک تحلیل روانشناسانه | تیم کاسرمعرفی کتاب لوسی در ذهن جان لنون: یک تحلیل روانشناسانهچه در ذهن جان لنون، هنرمند مشهور قرن بیستم، می‌گذشت زمانی که ترانه‌ی «لوسی توی آسمون با الماس‌ها» را می‌نوشت؟ تیم کاسر در کتاب لوسی در ذهن جان لنون، با تکیه بر علم روان‌شناسی و با استفاده از روش‌های علمی، تحلیلی از شخصیت لنون به دست می‌دهد و راز این ترانه‌ی جنجال‌برانگیز را برایمان آشکار می‌کند.

درباره‌ی کتاب لوسی در ذهن جان لنون:

در سال 1967، گروه بیتلز آلبومی با نام «گروه کلوپ بی‌کسان گروهبان فلفل» منتشر کرد که در آن قطعه‌ای با نام «لوسی توی آسمون با الماس‌ها» وجود داشت. از زمان انتشار این آهنگ، طرفداران و منتقدان بر سر معنای این قطعه با یکدیگر بحث می‌کردند: آیا این ترانه درباره‌ی مواد مخدر است؟ آیا پاسخی شاعرانه به نقاشی پسر چهارساله‌ی لنون است؟ آیا معنایی عمیق‌تر در پس آن نهفته است؟ در کتاب لوسی در ذهن جان لنون (Lucy in the Mind of Lennon) با برداشتی دیگر از معنای این آهنگ جنجال‌برانگیز آشنا می‌شویم.

جان لنون، خواننده‌ی اصلی و یکی از بنیان‌گذاران گروه بیتلز، از مشهورترین شخصیت‌های موسیقی قرن بیستم است. سبک خوانندگی و همچنین قتل عجیبش در سال 1980 شهرت او را بیش از هر خواننده‌ی دیگری کرده است و کنجکاوی بسیاری افراد را در مورد زندگی شخصی و افکار او برانگیخته است. بااین‌حال، در ذهن بسیاری از شنوندگان، معنای ترانه‌ی «لوسی توی آسمون با الماس‌ها» همچنان ناشناخته باقی مانده است و حدس و گمان‌هایی در مورد رابطه‌ی لنون با این قطعه بر سر زبان‌هاست: در زمان نوشتن این ترانه، چه اتفاقی برای لنون افتاد؟ در ذهنش چه می‌گذشت؟ آن لحظات با اتفاقاتی که در اوایل زندگی برای او افتاده بود چه ارتباطی داشت؟ و در ماه‌های بعد، قرار بود چه رویدادهایی در زندگی لنون رخ دهد؟ حالا، تیم کاسر (Tim Kasser)، پروفسور بازنشسته‌ی روان‌شناسی، در این کتاب می‌خواهد، با به کارگیری ماهرانه‌ی علم و تکنیک‌های روان‌شناسی، به درکی عمیق‌تر از این شخصیت هنری برسد.

کاسر، با استفاده از روش‌های روان‌شناختی نوآورانه در شعر و موسیقی، از گمانه‌زنی فراتر می‌رود و ساختار زبانی، مضمون اصلی و نحوه‌ی استفاده‌ی لنون از کلمات و موسیقی را در قطعات قبلی‌اش تجزیه‌وتحلیل می‌کند. سپس، با استفاده از این یافته‌ها و پیوند آن‌ها با حقایق زندگی لنون، تیم کاسر نظریه‌ی روان‌شناختی‌ای ارائه می‌دهد که به گمان او، لنون را به‌سمت نوشتن ترانه‌ی «لوسی توی آسمون با الماس‌ها» سوق داد. نویسنده‌ی کتاب حاضر این روش را برای تحلیل برخی دیگر از ترانه‌های لنون نیز به کار می‌گیرد.

کتاب لوسی در ذهن جان لنون پژوهشی تازه و نوآورانه در زمینه‌ی روان‌شناسی محسوب می‌شود و به این مسئله می‌پردازد که چرا یک فرد خاص در یک زمان خاص کار خاصی را انجام می‌دهد. می‌توان گفت که تابه‌حال هیچ کتاب دیگری با این دقت و موشکافی به زندگی این موسیقی‌دان جذاب و بحث‌برانگیز نپرداخته است و شناختی از این مرد عجیب برای طرفداران و منتقدانش فراهم نکرده است.

نکوداشت‌های کتاب لوسی در ذهن جان لنون:

– در این تحلیل منحصربه‌فرد، تیم کاسر آهنگ مشهور و رازآلود بیتلز را زیر ذره‌بین روان‌شناسی قرار می‌دهد. (دن پی. مک‌آدامز)

– اثری برجسته، پرتره‌ای فوق‌العاده غنی. (امی دمورست)

– این کتاب کوتاه برای طرفداران بیتلز و لنون و البته برای استادان و دیگر دانشگاهیانی که می‌خواهند از این کتاب به‌عنوان ابزار کلاسی یا منبع استفاده کنند مفید است. (گری پرسلی)

– درحالی‌که دیگر دانشگاهیان و منتقدان به این ترانه از منظر تحلیل موسیقایی یا زندگی‌نامه‌ای (یا هر دو) توجه می‌کنند، پژوهش کاسر اساساً بر روش‌هایی استوار است که از روان‌شناسی ریشه گرفته است. (جان کواچ)

کتاب لوسی در ذهن جان لنون برای چه کسانی مناسب است؟

اگر از طرفداران گروه بیتلز و جان لنون هستید، این کتاب شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

با تیم کاسر بیشتر آشنا شویم:

نویسنده‌ی آمریکایی کتاب حاضر روان‌شناسی است که در زمینه‌ی ماتریالیسم و رفاه فعالیت می‌کند. تیم کاسر دکتری روان‌شناسی خود را از دانشگاه روچستر دریافت کرده است و مشاور برخی فعالان اجتماعی بوده است.

کاسر تا کنون چندین کتاب منتشر کرده و کتاب‌های «بشر و حصاری به نام ماتریالیسم»، «بهای سنگین مادی‌گرایی» و… از او به فارسی برگردانده شده است.

در بخشی از کتاب لوسی در ذهن جان لنون می‌خوانیم:

به لطف روان‌شناسان علاقه‌مند به مطالعه زندگی افراد یا چیزی که برخی آن را روان‌زندگی‌نامه می‌نامند، ابزارها، تکنیک‌ها و قوانین مختلفی برای افزایش احتمال درک وقایع و آثار زندگی یک فرد در دسترس هستند. دو مورد از این قوانین که من در تحلیلم در خصوص توضیح لنون در سال 1980 در مورد آهنگ «لوسی توی آسمون با الماس‌ها» استفاده کرده‌ام عبارتنداز: ایروینگ الکساندر به روان‌شناسان هشدار داد که به ویژه در مورد انکارهای مکرر (اینکه لنون قبل از نوشتن آهنگ یوکو را ندیده بود) و اظهاراتی که اشتباه هستند (اینکه لنون در حقیقت قبل از ساخت آهنگ یوکو را دیده بود) هوشیار باشند. به گفته الکساندر، هر دو نوع اظهارات اغلب نشان می‌دهند که ممکن است چیزی عمیق‌تر در ذهن فرد در حال رخ دادن است.

ابزارهای ساخته شده دیگری توسط روان‌زندگی‌نامه‌نویسان برای درک انواع کارهای خلاقانه از جمله داستان‌های کوتاه، نامه‌ها، خاطرات روزانه، سخنرانی‌ها و حتی آهنگ‌ها استفاده شده است. این روش‌ها به تجزیه و تحلیل عمیق سبک، محتوا و خط داستانی این قبیل خلاقیت‌های کلامی می‌پردازند و در نتیجه، فرآیندهای روان‌شناختی خاصی که ممکن است برای چشم غیرمسلحِ مشاهده‌گر آشکار نباشند را روشن می‌سازند.
فهرست مطالب کتاببخشی از مصاحبه جان لنون
پیشگفتار
فصل اول: مسأله
فصل دوم: سَبک
فصل سوم: داستان
فصل چهارم: کلمات
فصل پنجم: موسیقی
فصل ششم: آن مرد، سال‌های اخیرش و نقاشی پسرش
فصل هفتم: دستورالعمل ساخت یک آهنگ
فصل هشتم: آهنگ‌های بعدی
فصل نهم: ابراز
سخن پایانی
پیوست‌ها
منابع

معرفی و دانلود کتاب لوسی در ذهن جان لنون: یک تحلیل روانشناسانه | تیم کاسر