دسته‌بندی نشده · آوریل 24, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب نهضت ملی شدن صنعت نفت چیست؟ | ابوالفضل طاهریان ریزی | انتشارات طاهریانمعرفی کتاب نهضت ملی شدن صنعت نفت چیست؟ابوالفضل طاهریان ریزی در کتاب نهضت ملی شدن صنعت نفت چیست؟ ضمن بررسی ابعاد گوناگون این رویداد تاریخی، زندگی دکتر محمد مصدق را زیر ذره‌بین قرار داده و اثری خوش‌خوان و مستند را پیش چشم مخاطبان خود قرار می‌دهد.

درباره کتاب نهضت ملی شدن صنعت نفت چیست؟

ابوالفضل طاهریان ریزی در کتابی که پیش روی شما قرار گرفته،‌ اجمالاً زندگی دکتر مصدق (Mohammad Mosaddegh) و نقش او در ملی شدن صنعت نفت را بررسی کرده و با بهره‌گیری از مستندات جنبه‌های گوناگون این دوره‌ی تاریخی را به نمایش می‌گذارد. بنابراین اگر به دنبال اثری کم‌حجم اما دقیق برای مطالعه در این باره هستید و همچنین قصد دارید با زندگی دکتر مصدق بیشتر آشنا شوید، کتاب نهضت ملی شدن صنعت نفت یکی از بهترین آثار منتشر شده در این زمینه است.

دادگاه لاهه، قیام سی تیر، کارشکنی انگلستان، کودتای 28 مرداد، استیضاح مصدق، کناره‌گیری او و قرارداد گس-گلشائیان از دیگر مواردی‌ست که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است. مطالعه‌ی اثر حاضر می‌تواند مقدمه‌ای بر مطالعه‌ی آثار تاریخی جدی‌تر درباره‌ ملی شدن صنعت نفت و تاریخ معاصر ایران قرار بگیرد.

کتاب نهضت ملی شدن صنعت نفت چیست مناسب چه کسانی است؟

اگر به مطالعه کتاب‌های تاریخی و سیاسی علاقه دارید و می‌خواهید در باب نهضت ملی شدن صنعت نفت بیشتر بدانید، از این اثر غافل نشوید.

در بخشی از کتاب نهضت ملی شدن صنعت نفت چیست می‌خوانیم:

«… به نظر می‌رسد که یک توافق ضمنی بین حزب توده و جبهۀ ملی برقرار شده‌ است؛ به این شکل که طرفداران جبهۀ ملی در میدان سپه و طرفداران حزب توده در ایستگاه (راه‌آهن) آرای خود را به صندوق بریزند. تمام سفارتخانه‌ها بسته‌اند و حدود سه هزار نیروی نظامی از 4 نقطۀ محل اخذ رأی و نقاط استراتژیک تهران محافظت می‌کنند… گروه‌های وابسته به حزب توده خیلی عظیم‌تر هستند و طول صف‌های آنان به چند صد متر بالغ می‌شود. شعارها و پلاکاردهای جبهه ملی حاکی از اعلام حمایت از دکتر مصدق و درخواست انحلال مجلس است؛ در حالی که شعارهای حزب توده – اساساً – علیه مجلس است و درخواست تشکیل مجلس مؤسسان برای تغییر رژیم فعلی است. نحوه اخذ رأی، مخفی نیست؛ زیرا نه فقط یک محل جداگانه برای کسانی که می‌خواهند رأی منفی بدهند در نظر گرفته شده، بلکه هر یک از شرکت کنندگان در این رفراندوم باید ورقه‌ای را پر کنند که اسم و آدرس خود را روی آن بنویسند.

محلّی که برای اخذ رأی طرفداران مجلس در نظر گرفته شده، مقابل مجلس است، و روی یک پلاکاردِ بزرگ این جمله به چشم می‌خورَد: کسانی که اینجا رأی می‌دهند، با انحلال مجلس مخالف هستند. تا ساعت 9 به وقت محلّی، فقط سه نفر برای اعلام رأی «نه» در این صندوق حضور یافتند، و از این سه نفر، تعداد زیادی عکس گرفته شد و از آن‌ها فیلم‌برداری شد و مورد اهانت و آزار قرار گرفتند. دیشب حوادثی در منزل کاشانی رخ داد. وی به تمام «مسلمانان حقیقی» توصیه کرده تا این رفراندوم را تحریم کنند. طرفداران مصدق بطری‌های بنزینِ آتش زا به طرف منزل کاشانی پرتاب می‌کردند و نزاعی در اطراف منزل ایشان درگرفت که یک نفر کشته و نزدیک به صد نفر مجروح شدند، و امروز صبح گروه‌های مسلح، منزل کاشانی را محاصره کرده و ورود به منزل ایشان – حتی برای نزدیکان و بستگان وی – را ممنوع کرده بودند، کاشانی مجدداً رفراندوم برای انحلال مجلس را تحریم کرد و اعلام نمود که هر رأیی که مصدق در این رفراندوم زیر حمایت سرنیزه‌ها و تانک‌ها بگیرد، موجب بطلان هر قرارداد بین‌المللی است که در آینده منعقد نماید.»
فهرست مطالب کتابپیشینه-امتیازنامه دارسی
قرارداد 1933
نوشتار اصلی: قرارداد 1933
مخالفت‌ها با امتیازات نفتی
سیاست موازنه منفی
جنبش‌های کارگران صنعت نفت
بازنگری در قرارداد 1933
قرارداد گس-گلشائیان
تصویب قانون ملی شدن نفت
مجلس شانزدهم
تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت
کارشکنی انگلستان
نخست‌وزیری مصدق دوره نخست
خلع ید از انگلیسی‌ها و شورای امنیت
دادگاه لاهه
انتخابات دوره هفدهم مجلس شورای ملی
قیام سی تیر
متن کناره‌گیری مصدق از نخست‌وزیری
نخست‌وزیری مصدق دوره دوم
توطئه 9 اسفند 1331
استیضاح مصدق
همه‌پرسی
کودتای 25 مرداد
کودتای 28 مرداد
سرانجام نیروهای ملی
سرانجام نهضت ملی شدن صنعت نفت
درباره محمدحسن شمشیری بیشتر بدانیم
سال‌های نخست زندگی
ثروتمند شدن و شهرت یافتن او
خوشرفتاری او با مردم و کارکنانش
ورود به دنیای سیاست
خرید اوراق قرضه ملی
بعد از کودتای 28 مرداد
احداث موقوفه بیمارستان نجمیه
عاقبت کار و درگذشت
سخنرانی دکتر صدیقی بر مزار او
درباره حسین فاطمی بیشتر بدانیم
سال‌های اولیه زندگی و خانواده
فعالیت‌های سیاسی
دولت مصدق
ترور نافرجام
وزارت خارجه و کودتا
دستگیری
اعدام
اظهارات درباره اعدام
خاکسپاری
اندیشه‌ها
یادواره
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب نهضت ملی شدن صنعت نفت چیست؟ | ابوالفضل طاهریان ریزی | انتشارات طاهریان