دسته‌بندی نشده · ژوئن 12, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب هنر دستیابی | برنارد راث | انتشارات آریاناقلممعرفی کتاب هنر دستیابیدستیابی به خوا‌سته‌ها مهارت است و مهارت آموختنی‌ست. درست مثل زمانی که تصمیم می‌گیریم با مراقبه روح را تقویت کنیم، می‌توانیم تصمیم بگیریم دستیابی به خواسته‌ها را بیاموزیم. کتاب هنر دستیابی اثر برنارد راث، از بنیانگذاران دانشگاه استنفورد، به شما یاد می‌دهد از جای خود برخیزید و به دنبال خواسته‌هایتان بروید.

درباره کتاب هنر دستیابی

حتما برای یک بار هم که شده فکر کرده‌اید که چگونه آن‌هایی که هرچه می‌خواهند به سرعت نیز به دست می‌آورند، از چه ترفندهایی استفاده می‌کنند. اینکه دستیابی مهارتی آموختی‌ست حرف عجبیی نیست. کتاب هنر دستیابی (The Achievement Habit) دقیقا سعی دارد این گزاره را اثبات کند. برنارد راث (Bernard Roth) رویکردهایی را که از تفکر طراحی سرچشمه می‌گیرند و در پروژه‌های عملیاتی بزرگ به کار رفته‌اند به کار می‌گیرد تا ما به قدرت تغییرات مثبت درونی‌مان پی ببریم.

ایده‌هایی که در کتاب هنر دستیابی مطرح شده‌اند ریشه در مفهوم تفکر طراحی دارند. دیگران این رویکرد را در حوزۀ تغییرات و نوآوری سازمانی به کار می‌برند، درحالی‌که برنارد راث تصمیم گرفته آن را در حوزۀ توانمندسازی و تحول فردی به کار ببرد. دانشکدۀ طراحی دانشگاه استنفورد از پیش‌گامان جنبش تفکر طراحی است و او در مقام یکی از بنیان‌گذارانش، شاهد علاقۀ فراوان بخش‌های آموزش، صنعت و دولت به فعالیت‌های این دانشکده بوده‌ است.

برنارد راث سعی دارد از طریق بحث و تمرین و روایت ما را به جهتی هدایت کند که سراغ تجربه‌های متفاوت برویم. دیدگاهی که او به اشتراک می‌گذارد، اعتماد به نفس‌مان را تقویت می‌کند و سپس به ما انگیزه می‌دهد آنچه مدت‌ها قصد انجام دادنش را داشتیم واقعاً عملی کنیم. این دیدگاه شامل این موارد است:

– سعی نکنید، عمل کنید.
– بهانه‌جویی خودویرانگر است.
– ایمان داشته باشید که آنچه می‌خواهید به دست خواهید آورد.
– انعطاف خود را با کاری که قرار است انجام دهید بالا ببرید و به آنچه به دست آورده‌اید غره نشوید.
– سعی کنید به چیزهایی که شما را از رسیدن به هدفتان محروم می‌کنند بی‌توجه باشید.
– از تجربه خودتان و دیگران به عنوان راه میانبر استفاده کنید.
– آماده یادگیری از تجربیات خود و اطرافیانتان باشید.
– و موارد بسیار دیگر که پس از خواندن کتاب هنر دستیابی به آن‌ها بیشتر پی خواهید برد.

به‌علاوه شما همین‌طور که این کتاب را می‌خوانید، می‌فهمید چگونه می‌توانید در حل مسائل مؤثرتر عمل کنید، بر چیزهایی که اهمیت دارند بیشتر تمرکز کنید و از زندگی خود احساس رضایت بیشتری داشته باشید. کتاب هنر دستیابی به شما قدرت می‌دهد تا وضعیت زندگی‌تان را بهبود ببخشید؛ همچنین برنارد راث به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و در راستای اهدافتان گام بردارید و خود را از تمام موانع و مشکلاتی که مانع رسیدنتان به هدف است نجات دهید. زمانی که اختیار زندگی خود را در دست بگیرید ذهنیتتان تغییر خواهد کرد و این امکان برایتان فراهم می‌شود تا هر چیزی که آرزویش را دارید به دست آورید.

نکوداشت‌های کتاب هنر دستیابی

– هنر دستیابی یک شاهکار در زمینه تشریح تفکر خلاقانه و تحقق‌ بخشیدن به جاه‌طلبی‌هایتان است. هرکسی که این کتاب را بخواند، می‌تواند به راحتی بفهمد که چرا برنارد یکی از خلاق‌ترین و آزاداندیش‌ترین متفکران امروزی است. (پل هایت، کارآفرین/ دارنده مدال طلای المپیک)

– برنارد راث معلم باتجربه‌ای است که قفل ذهن و قلب دانش‌آموزانش را باز می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد زندگی ای بسازند که رویای زیستنش را دارند. در نهایت هوشمندی او در اختیار تمام جهانیان است. (تینا سیلیگ)

– هنر دستیابی رویکرد‌های ارزشمندی برای رسیدن به شخصی‌ترین اهداف در اختیارمان قرار می‌دهد. (تیم براون، مدیر عامل IDEO و نویسنده)

– روش‌هایی آزمایش‌شده برای دستیابی به زندگی که واقعاً می‌خواهید… راث سال‌ها تجربه در آموزش دانش‌آموزان و حرفه‌ای‌ها را جمع‌آوری کرده و یافته‌هایش را در کتاب هنر دستیابی ارائه می‌کند… با روایت موقعیت‌هایی که نشان می‌دهد دیگران چگونه موفق شده‌اند. (Kirkus Reviews)

کتاب هنر دستیابی مناسب چه کسانی است؟

اگر به دنبال کسب موفقیت در زندگی شخصی و شغلی‌تان هستید و برای انجام کارهایتان به انگیزه نیاز دارید، کتاب هنر دستیابی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برنارد راث را بیشتر بشناسیم

برناد راث استاد مهندسی در دانشگاه استنفورد است. او به عنوان یکی از قدیمی‌ترین اعضای دانشگاه، اولین بار در سال 1962 قدم به دانشکده طراحی استنفورد گذاشت. او همچنین دوره‌هایی را برگزار کرده که در آن درک و تجربهٔ دقیق‌تری از زندگی را با کمک تفکر طراحی آموزش می‌دهد. سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی برنارد راث در سطح جهانی به شهرت رسیده و طرفداران زیادی دارد.

جملات برگزیده کتاب هنر دستیابی

– یا انجام بده یا انجام نده؛ سعی‌ام را می‌کنم معنا ندارد. (جورج لوکاس)
– هیچ‌چیز آن‌طور‌که شما تصور می‌کنید نیست. شما به چیزهای مختلف معنا می‌بخشید.
– تا زمانی‌که افکارم را در قالب واژه‌ها به زبان نیاورده‌ام، چگونه می‌توانم بگویم چه فکری می‌کنم؟ (ای. ام. فارستر)
– واضح است که حقیقت یعنی آن چیزی که تا الان رخ داده است، اما خیلی واضح نیست که درعین‌حال حقیقت یعنی خوب که چه. (ورنر ارهارد)

در بخشی از کتاب هنر دستیابی می‌خوانیم

برای دستیابی به نگرشی جدید به رویدادها و روابط در زندگی‌، باید یاد بگیرید به آن‌ها از زاویۀ جدیدی نگاه کنید. یکی از اتفاقات رایجی که در خلال برگزاری کارگاه‌های خلاقیت رخ می‌دهد این است که به شرکت‌کنندگان کیسه‌ای پر از ابزار و مصالح دهند و از آن‌ها بخواهند تا با استفاده از آن ابزار و مصالح مسئله‌ای حل کنند. ابزارها و مصالح همان اشیایی‌اند که در زندگی روزمره با آن‌ها سروکار دارید. کاربرد رایج آن‌ها برای همه روشن است. اما باید از آن ابزار و مصالح به‌شیوه‌ای استفاده کنید که منجر به حل مسئله‌ شود؛ هرچند، معمولاً در نگاه اول بین آن ابزار و مصالح، و مسئلۀ موردنظر ارتباط آشکاری به چشم نمی‌خورد. برای مثال، شاید مجبور شوید راهی بیابید تا با استفاده از جعبۀ گندم برشته، چکش، نوار‌چسب، توپ‌های کاموا، شانۀ سر و تعدادی تیله ابزاری ارتباطی درست کنید.

بسیاری از افراد دچار نوعی خطای شناختی به نام ثبات کارکردی هستند که موجب می‌شود به اشیا از همان دریچۀ چارچوب‌های همیشگی بنگرند. استفاده از ابزار و مصالح به شیوۀ معمول عموماً به راه‌حل‌های عملی منجر نخواهد شد یا، در بهترین حالت، به راه‌حل‌هایی پیش‌پاافتاده منجر می‌شود. راه‌حل‌های واقعاً هیجان‌انگیز با غلبه بر ثبات کارکردی و استفاده از چیزهای روزمره به شیوه‌ای جدید به دست می‌آیند. برای‌اینکه بتوانید احتمالات مختلف را ببینید، خوب است از دیدگاه هیچ‌چیز آن‌طور‌که شما تصور می‌کنید نیست استفاده کنید. شما باید چیزهای آشنا را به چیزهای ناآشنا تبدیل کنید.

ازاین‌رو، برای مثال، جعبۀ گندم برشته دیگر صرفاً جعبه‌ای معمولی نیست، بلکه با جدا کردن اجزایش می‌توان از آن مقوا و کاغذ مومی به دست آورد. همچنین دانه‌های خوراکی داخل آنْ منبعی از زیست‌توده یا دانه‌ها و مهره‌های کوچک محسوب می‌شوند. ضمن اینکه می‌توان آن را به مخلوطی لزج تبدیل کرد. همچنین، چکش جسمی سنگین و منبعی از فولاد و چوب است و می‌تواند همانند اهرم، الاکلنگ یا آونگ عمل کند.
فهرست مطالب کتابسخن ناشر
پیشگفتار مترجم
مقدمه: گربه‌های چشم‌زرد
1: هیچ‌چیز آن‌طور که شما تصور می‌کنید نیست
2: دلایل چرندند
3: خلاص شدن
4: یافتن کمک
5: همه‌چیز در انجام دادن خلاصه می‌شود
6: مراقب گفتارتان باشید
7: عادت‌های گروهی
8: خودانگارۀ حساب شده
9: تصویر بزرگ
10: دستیابی را به عادت خود تبدیل کنید
پی‌نوشت
کتابنامه

معرفی و دانلود کتاب هنر دستیابی | برنارد راث | انتشارات آریاناقلم