دسته‌بندی نشده · می 10, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب یافتن لایلا | مگ الیسن | انتشارات چترنگمعرفی کتاب یافتن لایلازندگی در میان نکبت، بدبختی و بوی کپک، غم‌انگیز و رقت‌بار است! کتاب یافتن لایلا اثر بی‌نظیر مگ الیسن است که در سال 2020 عنوان بهترین کتاب سال وبسایت A Vanity Fair را از آن خودش کرده است. این کتاب داستان زندگی دختری نوجوان به نام لایلا و بردار کوچکش را روایت می‌کند. داستانی که از یک خانه ویران، با مادری درگیر اعتیاد شروع می‌شود و قهرمان آن، لایلا، در میان تاریکی زندگی‌اش به‌دنبال نور می‌گردد.

درباره کتاب یافتن لایلا:

زندگی تصویر درهمی از نور و تاریکی است. برای بعضی از آدم‌ها، تیرگی‌ها بیشتر و طولانی‌ترند و برای برخی دیگر، درخشش زندگی، زودتر از میان تاریکی‌ها به بیرون سرک می‌کشند. در هر صورت، گاهی انسان‌ها در هر سن‌وسالی با اتفاقاتی روبه‌رو می‌شوند که برای درست کردن شرایط، نیاز به مبارزه دارند!

کتاب یافتن لایلا (Find Layla :A novel) یک اثر هنرمندانه و جذاب از زندگی دختر نوجوانی به نام لایلا است که همراه با برادر کوچک‌تر و مادر معتادش در یک خانه مخروبه زندگی می‌کنند. لایلا همیشه در تلاش است که کمی اوضاع زندگی را برای خودش و برادرش روبه‌راه کند و راهی را برای داشتن یک زندگی عادی بیابد. اما، اطرافیان وهم‌کلاسی‌هایش، کمابیش متوجه وضعیت نابه‌سامان او شده‌اند. در این میان،‌ بت،‌ مادر کریستی که تنها دوست صمیمی لایلا است، متوجه مشکلات او می‌شود و تلاش می‌کند که شرایط زندگی را اندکی برای او بهتر کند…

مگ الیسن (Meg Elison) با قلم توانمند خودش،‌ این داستان را به رشته تحریر درآورده است و با خواندن توصیفات دقیق و ظریف کتاب خودتان را درست در میان داستان می‌بینید. کتاب یافتن لایلا تصویری از مبارزه در زندگی و تلاش برای رسیدن به حداقل خوشبختی است. این رمان علاوه‌بر اینکه یک اثر ادبی دلنشین و سرگرم‌کننده است، ‌شما را با واقعیت دنیای مدرن و سیاهی‌های آن روبه‌رو می‌کند. انتخاب این اثر خواندنی و محبوب از مگ الیسن جهانی از واقعیت‌های تلخ، حس همدردی و مسئولیت‌پذیری را به روی شما باز می‌کند.

نکوداشت‌های کتاب یافتن لایلا:

– کتاب الیسون، مملو از احساسات است… اگرچه وجود عناصر خشن مانند وضعیت خانه لایلا، رفتار مادرش و تلاش‌هایی که این دختر برای بقا می‌کشد، خواندن آن را دشوار می‌کند، اما پیام بی‌نظیر بقا و انعطاف‌پذیری در این داستان پیروز می‌شود. (Booklist)

– این داستان مانند یک ماجراجویی جذاب است و نگاه تلخی به نبردهای اخلاقی درونی و نادیده گرفته شده یک نوجوان دارد. (Vanity Fair)

– الیسون در این کتاب، دیدگاه دقیقی را در مورد چگونگی زنده ماندن یک نوجوان، با وجود غفلت، خجالت و تحقیر در زندگی‌اش به تصویر می‌کشد. این اثر، یک کتاب آموزشی برای بزرگسالان و حتی کودکانی است که امکان دارد شخصی مانند لایلا را بشناسند. (School Library Journal)

کتاب یافتن لایلا مناسب چه کسانی است؟

این رمان خواندنی برای همه نوجوانان و بزرگسالانی که از خواندن رمان و داستان‌های اجتماعی لذت می‌برند،‌ مناسب است.

درباره مگ الیسن بیشتر بدانیم:

کتاب یافتن لایلا آنقدر جذاب و خواندنی است که بلافاصله پس از خواندن،‌ خالق آن را تحسین می‌کنید. مگ الیسن نویسنده این اثر ماندگار و محبوب‌،‌ فارغ‌التحصیل دانشگاه برکلی کالیفرنیاست که تاکنون کتاب و رمان‌های پرطرفداری را منتشر کرده است. او نویسنده کتاب‌های علمی و تخیلی و همچنین مقالات فمنیستی است. اولین رمان او که قابله یا ماما نام داشت‌، در سال 2014 برنده جایزه فیلیپ کی دیک شد. رمان دوم او نیز فینالیست جایزه فیلیپ کی دیک بود و هر دو آن‌ها نامزد دریافت جایزه جیمز ای تیپتری شدند. یافتن لایلا نیز یکی از بهترین آثار الیسن است که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و جزو کتاب‌های محبوب سال 2020 به‌شمار می‌رود.

در بخشی از کتاب یافتن لایلا می‌خوانیم:

در راه برگشت مجبورم همراه کریستی که حدود هشت خیابان دورتر زندگی می‌کند و برادر کوچکم تا خانه قدم بزنم. برادرم همیشه همراه من به خانه می‌آید. کریستی سندرسون بهترین دوست من است. گاهی آزاردهنده است، ولی همیشه موبایل یا لپ‌تاپش را به من قرض می‌دهد. بیشتر اوقات وقتی بقیۀ بچه‌ها سربه‌سرم می‌گذارند، طرف من را می‌گیرد. شعرهایش را برایم می‌خواند و نقاشی‌هایش را نشانم می‌دهد. ما هم‌زیستی داریم؛ همان رابطۀ بین دو موجود زنده که هر دو نیازهای همدیگر را تأمین می‌کنند، مثل رابطۀ دلقک‌ماهی و شقایق دریایی. کریستی مثل شقایق دریایی جاهای تیز مخفی‌ای دارد. من مثل دلقک‌ماهی از بیشتر هم‌نوع‌هایم سیستم دفاعی بهتری دارم. کارساز است.

امروز از پیاده‌روی خوشم آمد؛ چون مه کل پارک را گرفته بود. آقای هواشناس اخبار به آن لایۀ دریایی می‌گوید. آقای هواشناس را در حدی تماشا کردم (چون تلفنم آشغال است) که بفهمم لازم است کفش‌های کهنه‌ام را در باران بپوشم و در مدرسه کفش‌های بهترم را پایم کنم یا نه. جوراب‌هایم تمام روز خیس می‌ماند؛ ولی دست‌کم کسی نمی‌فهمد.

معرفی و دانلود کتاب یافتن لایلا | مگ الیسن | انتشارات چترنگ