دسته‌بندی نشده · آوریل 10, 2022 0

معرفی و دانلود PDF خلاصه کتاب چکیده فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال: همراه با پرسش‌های هدفمند چهارگزینه‌ای | سید احمد حسین زادهمعرفی خلاصه کتاب چکیده فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال: همراه با پرسش‌های هدفمند چهارگزینه‌ایخلاصه کتاب چکیده فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال تالیف مشترکی از سید احمد حسین زاده و شبنم پشدار است. این کتاب با داشتن سوالات تستی هدفمند برای کنکور کارشناسی ‌ارشد و علوم پایه پزشکی در نظر گرفته شده و خلاصه‌ای از کلیدی‌ترین نکات کتاب فیزیولوژی پزشکی آرتور گایتون و جان هال را دربردارد که در سال‌های مختلف به عنوان منبع اصلی کنکور ارشد و مرجع علم پزشکی معرفی شده است.

درباره خلاصه کتاب چکیده فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال:

علم فیزیولوژی به عنوان یکی از پایه‌ای‌ترین رشته‌های علوم پزشکی شناخته می‌شود. این دانش پیش نیاز اطلاع از مکانیسم اعضای بدن و رابطه بین آن‌هاست. در واقع اکثر گرایشات پزشکی و رشته‌های مرتبط باید از مباحث اصلی از این علم مادر اطلاع داشته باشند.

جایگاه علم فیزیولوژی از آن جهت درخور توجه و بی‌مانند به نظر می‌رسد که این علم خود را به مثابه زمینه‌ای برای ظهور سایر علوم پایه پزشکی و ایجاد یک جامعیت هدفمند و فرآیندی برای توصیف علمی و عملی رخدادهای درون بدن، و معیاری جهت تبیین واقعیت‌های نامکشوف آن مطرح ساخته است.

امروزه پیوند میان گرایشات مختلف پزشکی، برخورداری از دانش و اشراف به یکی از گرایشات عملا غیرممکن شده است. به خصوص در رشته‌هایی همچون فیزیولوژی که بنیادین به حساب می‌آیند و زمینه درک بهتر سایر گرایشات را فراهم می‌کنند. متخصصین رشته فیزیولوژی نیز باید به مباحث علوم بیوشیمی، بافت‌شناسی، آناتومی و… اشراف داشته باشند.

علی رغم اینکه جامع‌ترین و فراگیرترین نوع مطالعه، بهره‌مندی از کتب مرجع است، اما می‌توان با سود جستن از کتب خلاصه دروس و چکیده‌های تهیه شده، نکات فشرده و مهم منبع را دجهت استفاده‌های تخصصی و کاربردی در اختیار گرفت.

امید است این کتاب به دانش دانشجویان و پژوهشگران این حوزه بیافزاید و با هموار کردن مسیر ترقی و تعالی آن‌ها گامی در جهت پیشرفت این علم برداشته شود.

خلاصه کتاب چکیده فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال مناسب چه کسانی است؟

ای کتاب به موفقیت دانشجویان و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی با استفاده از مطالب و سوالات چهارگزینه‌ای کمک خواهد کرد.

در بخشی از خلاصه کتاب چکیده فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال می‌خوانیم:

التهاب هنگامی که آسیب بافتی بر اثر باکتری‌ها ضربه یا تروما، مواد شیمیایی و گرما ایجاد می‌شود مواد مختلفی از بافت‌های آسیب دیده آزاد می‌شوند که موجب بروز تغییرات ثانویه شدیدی در بافت‌ها به نام التهاب یا آماس می‌گردند. التهاب با علائم زیر مشخص می‌گردد.

1- اتساع رگ‌های خونی و افزایش جریان خون موضعی
2- افزایش نفوذپذیری مویرگ‌ها همراه با نشت مقادیر زیاد مایع به داخل فضاهای میان بافتی
3- انعقاد مایع در فضاهای میان بافتی به علت وجود مقادیر بیش از حد فیبرینوژن و سایر پروتئین‌های نشتی
4- مهاجرت تعداد زیاد گرانولوسیتها و مونوسیتها به داخل بافت‌ها
5- متورم شدن سلول‌های بافتی

در طی روند التهاب، ماکروفاژهای بافتی اولین خط دفاعی در برابر عفونت هستند که هنگام فعال شدن توسط فاورده‌های عفونت و التهاب در جریان ساعت اول شکل می‌گیرند و بزرگ می‌شون، خط دوم دفاعی هجوم نوتروفیل‌ها از جریان خون به بافت به دنبال ترشح مواد کمو تاکتیک است که در ساعات اولیه به وقوع می‌پیوندد.

در همین مدت نوتروفیل‌ها از ذخایر مغز استخوان و از جبار مویرگها وارد گردش خون شده و نوتروفیلی ایجاد می‌کنند. سومین خط دفاعی تهاجم ثانویه ماکروفاژی بافت ملتهب می‌باشد که این روند به علت کم بودن تعداد مونوسیت‌ها در گردش خون و نیز کم بودن ذخیره مونوسیت‌ها در مغز استخوان و همچنین مدت زمانی که لازم است برای اینکه مونوسیت‌ها نابالغ متورم شده حاوی لیزوزوم شوند.
فهرست مطالب کتابفصل اول: فیزیولوژی سلول
فصل دوم: عصب و عضلات
تست‌های فیزیولوژی سلول، عصب و عضله
فصل سوم: فیزیولوژی قلب
فصل چهارم: گردش خون
تست‌های فیزیولوژی قلب و گردش خون
فصل پنجم: فیزیولوژی کلیه
تست‌های فیزیولوژی کلیه
فصل ششم: فیزیولوژی سلول‌های خونی، ایمنی و انعقاد خون
تست‌های فیزیولوژی سلول‌های خونی، ایمنی و انعقاد خون
فصل هفتم: فیزیولوژی تنفس
تست‌های فیزیولوژی تنفس
فصل هشتم: فیزیولوژی سیستم عصبی و حواس ویژه
فصل نهم: نوروفیزیولوژی حرکتی و انسجامی
تست‌های مربوط به فیزیولوژی عصبی، حواس ویژه و نوروفیزیولوژی حرکتی و انسجامی
فصل دهم: فیزیولوژی گوارش و متابولیسم
تست‌های مربوط به فیزیولوژی گوارش و متابولیسم
فصل یازدهم: فیزیولوژی غدد درون ریز و تولید مثل
تست‌های فیزیولوژی غدد درون ریز و تولید مثل
منابع
واژه یاب

معرفی و دانلود PDF خلاصه کتاب چکیده فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال: همراه با پرسش‌های هدفمند چهارگزینه‌ای | سید احمد حسین زاده