دسته‌بندی نشده · ژوئن 7, 2022 0

معرفی و دانلود PDF مجله سه نقطه – شماره 32 | … | نشریه سه‌نقطهمعرفی مجله سه نقطه – شماره 32مجله سه نقطه – شماره 32 منتشر شد. چرا صیانت؟ چرا ما؟ پس چرا چی؟، اگر دوسم داری صیانتم کن یا صیانت چیست و کجاست و چرا حالا؟، آری به نجم‌الدین شریعتی، نه به نوید محمدزاده از جمله عناوین این شماره از مجله هستند.

آنچه سه نقطه را بر آن داشت تا پیرامون مقوله صیانت دست به طنزپردازی بزند و آن را از جوانب گوناگون مورد غور و مداقه قرار دهد، نه عنوان این طرح و نه حتی خود این طرح، که چیزهایی دیگر است. بر همگان و از جمله بر ما واضح و مبرهن است که فضای مجازی در همه جای دنیا همانند فضای حقیقی نیازمند قانون و قاعده و دستورالعمل و هدایت کننده‌ها و محدود کننده‌هایی از این دست است.

همچنین همه از جمله ما بر این باوریم که صلاح و مصلحت کاربران فضای مجازی کشور ما را متخصصان و کارشناسان و استادان کارکشته – از جمله روح الله مؤمن نسب و علی اکبر رائفی پور – بیش از هر کس دیگری می‌دانند. پس سه نقطه نه تنها با تنظیم مقررات برای فضای مجازی مخالف نیست، بلکه با چیزهای دیگر نیز مخالف نیست. در نتیجه آنچه مجله سه نقطه را بر آن داشت تا پیرامون این مقوله دست به طنزپردازی بزند و آن را از جوانب گوناگون، مخصوصاً بعضی جهات، مورد غور و مداقه قرار دهد، چیز دیگری است.

می‌دانیم که امور در جهان به دو دسته امور درونی و امور بیرونی تقسیم می‌شوند. امور درونی اموری هستند که از درون نشأت می‌گیرند و بیرون را از خود متأثر می‌سازند و امور بیرونی اموری هستند که از بیرون فرود می‌آیند و در بعضی موارد درون را از خود متأثر می‌سازند. شاید تصور کنید منظور نگارنده از بیان این تقسیم‌بندی این است که امر صیانت در فضای مجازی نیز برای آنکه مفید و مؤثر واقع گردد باید از درون افراد نشأت گرفته باشد، نه آنکه از بیرون به آن‌ها تحمیل شود.

اما پرواضح است که چنین توقعی بسیار دور از واقع و به طرز ساده انگارانه‌ای چیز و فلان است. چرا که در اغلب ساحات بشری امر درونی و امر بیرونی باید دست به دست هم دهند تا تغییر و تحولی را موجب شوند. برای مثال اگر در دهه‌های پیشین برای عدم استفاده از کمربند ایمنی در اتومبیل جریمه تعیین نمی‌شد، آیا این رفتار به یک عادت در میان رانندگان تبدیل می‌گشت؟ و آیا الان این رفتار به یک عادت تبدیل گشته است؟
فهرست مطالب چرا صیانت؟ چرا ما؟ پس چرا چی؟
روزی روزگاری حاج آقا
اگر دوسم داری صیانتم کن یا صیانت چیست و کجاست و چرا حالا؟
نه به گاو، آری به سه نقطه
روی سر گذاشتن داشته ها، حتی سحر قریشی
آری به نجم‌الدین شریعتی، نه به نوید محمدزاده
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود PDF مجله سه نقطه – شماره 32 | … | نشریه سه‌نقطه