دسته‌بندی نشده · آوریل 6, 2022 0

معرفی و دانلود PDF کتاب بهداشت دوران سالمندی | خدیجه حاتمی پور | انتشارات بشریمعرفی کتاب بهداشت دوران سالمندیمطلوبیت سطح زندگی سالمندان یکی از شاخصه‌های کیفیت در جامعه مدرن است و در سال‌های اخیر نگاه ویژه‌ای به آن شده است. خدیجه حاتمی‌پور و لیلا زارعی در کتاب بهداشت دوران سالمندی ابتدا ما را با تعریف سالمندی آشنا می‌کنند سپس وضعیت سالمندان را در نگاهی کلی بررسی می‌نمایند.

درباره کتاب بهداشت دوران سالمندی:

سالمندی یا کهولت سن از پدیده‌هایی است که انسان در طول زندگی با آن مواجه می‌شود و با مسائل مختلفی دست به گریبان خواهد شد. به همین دلیل تلاش جامعه بشری بر این است که رنج این دوران را به حداقل برسانند و شرایط مطلوب و مناسبی برای یک فرد سالمند فراهم کنند.

از آنجایی که دوران سالمندی یا بازنشستگی از دوره‌های مهم زندگی یک فرد محسوب می‌شوند و اگر شرایط مناسبی در آن حاکم نباشد فرد با مشکلات روحی و فیزیکی زیادی مواجه خواهد شد؛ لازم است تا تدابیر خاصی برای آسودگی و سلامت این دوران اندیشیده شود.

با سرعت تغییرات شهرنشینی و ایجاد تحول در سبک زندگی به شکل ناخواسته توانایی زیست و مراقبت شبانه‌روزی برای افراد خانواده از عضو سالمند امکان‌پذیر نخواهد بود. اما با داشتن اطلاعات و دانش در این حوزه می‌توان برای سالمندان شرایطی مناسب، توام با مهر و احترام فراهم نمود تا سلامت روحی و جسمی آن‌ها تامین شود.

مسائل سالمندی باید از منظر اجتماعی، فرهنگی، عاطفی و اقتصادی و… واکاوی شوند. علاوه بر این سبک زندگی سالم در دوران سالمندی از ورزش تا تغذیه و ساعات استراحت و شرایط روحی مهم و حیاتی تلقی می‌شوند. کتاب بهداشت دوران سالمندی بعد از بررسی این موارد، به نقش مددکاران بهداشتی و پرستاران در مراقبت از سالمندان اشاره می‌کند و اطلاعات جامع مراقبتی و بهداشتی را در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

خدیجه حاتمی پور و لیلا زارعی کارشناسان ارشد پرستاری آموزش بهداشت جامعه با در نظر گرفتن مسائل این دوران و داشتن دغدغه نسبت به رفاه حال سالمندان این کتاب را تالیف و تدوین نمودند تا توجه جامعه درمانی را بیش از پیش به این مساله جلب نمایند.

کتاب بهداشت دوران سالمندی مناسب چه کسانی است؟

پرستاران، مددکاران و خانواده‌هایی که با سالمندان همزیستی دارند برای مراقبت به دانستن نکاتی نیازمند خواهند بود که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده است.

در بخشی از کتاب بهداشت دوران سالمندی می‌خوانیم:

چاپ نشریاتی به زبان ساده و تا جای ممکن با حروف درشت، ایجاد مکان‌های مخصوص سالمندان برای مطالعه، گوش کردن به موسیقی و پرداختن به هنرهایی از قبیل نقاشی و سرامیک سازی، فراهم آوردن امکانات ورزشی، ماهی گیری، باغبانی و ایجاد تورهای زیارتی و سیاحتی ارزان قیمت، می‌تواند در پر کردن اوقات فراغت سالمندان نقش مهمی داشته باشد.

اما آنچه در این میان بیش از همه اهمیت دارد، توجه نسل جوان به سالخوردگان است. سالمندان بیش از هر چیز به محبت فرزندان خود نیاز دارند. ‌ای کاش مهر و علاقه به نوه یک طرفه نبود.

خشونت علیه سالمندان یک معضل جدی اجتماعی است که در تمام گروه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه دیده می‌شود و بر کیفیت زندگی سالمندان تأثیر می‌گذارد.

ولی اغلب مخفی مانده و تنها حدود نیمی از موارد آن، گزارش می‌شود. با افزایش امید به زندگی و دستیابی به تکنولوژی‌های جدید پزشکی تعداد سالمندان افزایش یافته و آن‌ها دوره‌های طولانی تری از ناتوانی و وابستگی را تجربه می‌کنند که این خود موجب افزایش شیوع خشونت علیه آن‌ها می‌شود. شایع‌ترین نوع خشونت اعمال شده خشونت عاطفی است.

مسائل فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و خصوصیات فردی مراقب و سالمند، از عوامل مؤثر در اعمال خشونت محسوب می‌شوند، ارائه کنندگان خدمات بهداشتی در پیشگیری از اعمال خشونت علیه سالمند نقش مهمی را ایفا می‌کنند.
فهرست مطالب کتابتعریف سالمندی
سیمای آماری جمعیت سالمندان در جهان
روند سالمند شدن جمعیت در جهان و ایران
سیمای آماری جمعیت سالمندان در ایران
نظریه‌های سالمندی
نگاه کلی به وضعیت سالمندان
عوامل موثر بر سالمندی
تفاوت وضعیت سالمندی در جوامع گذاشته و معاصر
مشکلات سالمندی
پیامدهای اجتماعی
پیامدهای فرهنگی
پیامدهای‌های روانی
پیامدهای اقتصادی
پیامدهای عدم سازگاری
پیامدهای ناشی و پیامدهای جسمی
پیامدهای بهداشتی درمانی
سبک زندگی سالم در تهران سالمندی
ورزش
تغذیه متعادل
نیازهای تغذیه‌ای سالمندان
چگونه می‌توانیم یک برنامه غذایی مناسب داشته باشیم
اقدامات پیشگیری در سالمندان بر اساس زمان مداخله به سه سطح تقسیم می‌شود
سالمندانی که عمر بیشتری می‌کنند دارای خصوصیات زیر هستند
وظایف تکاملی خانواده
نقش کارکنان بهداشتی پرستاران بهداشت جامعه در بهداشت
دوران سالمندی طبق الگوی اعتقاد بهداشتی
از دیگر وظایف پرستاران
راهکار
نتیجه‌گیری
منابع

معرفی و دانلود PDF کتاب بهداشت دوران سالمندی | خدیجه حاتمی پور | انتشارات بشری