دسته‌بندی نشده · فوریه 26, 2022 0

معرفی و دانلود PDF کتاب جنگ نرم (اهداف و پیامدها) | سهیل خزایی پول | انتشارات نویسندگان آزادمعرفی کتاب جنگ نرم (اهداف و پیامدها)سهیل خزایی‌پول و امیر عابدینی با عنایت به میزان اثرگذاری رسانه در سال‌های اخیر و تبدیل شدن آن به اهرمی قدرتمند در پیروزی ملت‌ها، کتاب جنگ نرم (اهداف و پیامدها) را تالیف نمو‌ده‌اند. این کتاب چنانچه از عنوانش پیداست به عرصه‌ مهم و رقابتی رسانه اشاره دارد که بین حکومت‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای را ایفا کرده است.

درباره کتاب جنگ نرم (اهداف و پیامدها):

گسترش تکنولوژی‌های حوزه رسانه و افزایش راه‌های ارتباطی، رسانه را به ابزاری جنگی و نفوذی تبدیل کرده است که سلاحی قدرتمند در دست حاکمان سیاسی قرار می‌دهد. قدرتمندان عرصه سیاست با استفاده از این وسیله اهداف و منافع خود را پیگیری می‌کنند و بدون به راه انداختن جنگ‌های پر سر و صدا به شکلی نرم و نامحسوس رقیبان خود را شکست می‌دهند.

اصطلاح جنگ نرم، یک کلیدواژه شناخته شده در علوم سیاسی است که به درگیری‌های بدون آتش و خونریزی در بین حکومت‌ها اتلاق می‌شود. وسایل به کار رفته در جنگ نرم کاملاً با ابزارها و سلاح‌های جنگ سخت متفاوت است. رسانه‌ها به ویژه برنامه‌های کانال‌های خبری، فرهنگی، سیاسی و ماهواره‌ها، به عنوان ابزار جنگ نرم مورد استفاده سیاستمداران، دولت‌ها و حتی ارتش‌های بزرگ جهان قرار می‌گیرند.

جنگ نرم با تمرکز بر مفهوم هویت‌سازی در ساحت‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی سعی دارد در راستای منافع خود به اذهان عمومی جهت‌ دهد و به این ترتیب به بدنه و پیکره اصلی یک نظام سیاسی ضربه بزند و مقاومت آن را در هم شکند.

کتاب جنگ نرم (اهداف و پیامدها) با شناسایی ترفندها و شاخصه‌های اصلی این جنگ در جوامع مختلف، بینش و دانش مخاطبان را گسترش می‌دهد و با افزایش توان تحلیلگری و روحیه انتقادی در خواننده، راهکارهای مقابله با جنگ نرم را آموزش خواهد داد.

خواندن کتاب جنگ نرم (اهداف و پیامدها) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

این کتاب به علاقه‌مندان علوم سیاسی و علوم ارتباطات اجتماعی توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب جنگ نرم (اهداف و پیامدها) می‌خوانیم:

استفاده طراحی شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن برای نفوذ در خصوصیات فکری دشمن با توسل به شیوه‌هایی که موجب پیشرفت مقاصد امنیت ملی مجری جنگ نرم می‌شود.

جنگ نرم نوعی جنگ سرد است که سرانجام به استحاله فرهنگی جامعه منجر می‌شود. استفاده برنامه‌ریزی شده از تبلیغات و فعالیت‌های ارتباطی توسط یک دولت یا مجموعه‌ای از دولت‌ها است که به منظور تأثیرگذاری بر نظرات، احساسات، موضعگیری‌ها و رفتار گروه‌های جنگ نرم عبارت است از مجموعه تدابیر و اقدامات از پیش اندیشیده فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشورها که بر نظرات، نگرش‌ها، انگیزش و ارزش‌های مخاطبان آماج (اعم از حکومت‌ها، دولت‌ها، گروه‌ها و مردم کشورهای خارجی) تأثیر می‌گذارد و در بلند مدت موجب تغییر منش، رفتار و کنش‌های فردی و اجتماعی آنان می‌شود.

جنگ نرم شامل هرگونه اقدام روانی، تبلیغاتی، رسانه‌ای و فرهنگی است که جامعه یا گروه هدف را نشانه می‌گیرد و بدون درگیری نظامی و گشوده شدن آتش اعمال خشونت، رقیب را به انفعال و شکست وامی‌دارد. جنگ نرم در پی از پای درآوردن اندیشه و تفکر جامعه هدف است تا حلقه‌های فکری و فرهنگی آن را سست کند و با بمباران خبری و تبلیغاتی در نظام سیاسی، اجتماعی حاکم تزلزل بی‌ثباتی تزریق کند.
فهرست مطالب کتابتعریف جنگ نرم
پیشینه جنگ نرم
مقایسه جنگ نرم و جنگ سخت
تلفات جانی و انسانی
ابزار جنگی
بازیگران
هزینه‌ها
زمان و مکان
نحوه و روش‌های جنگیدن
ویژگی‌های جنگ نرم
شیوه‌ها و تکنیک‌های جنگ نرم
استفاده از فنون رسانه‌ای
استفاده از ساز و کارهای علمی
فرهنگ‌پذیری
اشاعه فرهنگی
بهره‌گیری از فستیوال و جشنواره‌های هنری
ترویج جنبش‌های شبه دینی در ایران
رواج کج روی‌های اجتماعی، زمینه ساز کاهش کارآمدی نظام
بهره گیری از جریانات منحرف
نخبه سازی
ابزارها در جنگ نرم
رسانه‌ها
منابع و متون آموزشی
تولیدات فرهنگی – هنری
فرآیندهای اطلاعاتی
روشنفکران و دانش آموختگان غرب
موسیقی غربی
اصول و قواعد مقابله با جنگ نرم
اصل هدفمندی و جهتگیری صحیح
اصل آفند و اقدامات پیش دستانه
اصل باور به وجود جنگ نرم
اصل نگرش راهبردی
اصل اشراف اطلاعاتی
اصل توجه به فن آوری نوین ارتباطی
اصل مقابله نرم
راهکارهای مقابله با جنگ نرم
جمع‌بندی
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود PDF کتاب جنگ نرم (اهداف و پیامدها) | سهیل خزایی پول | انتشارات نویسندگان آزاد