دسته‌بندی نشده · مارس 15, 2022 0

معرفی و دانلود PDF کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه | مریم اشرفی | انتشارات شرکت چاپ و نشر بازرگانیمعرفی کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژهکتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه ترجمه مریم اشرفی، سحر خواجه سعیدی و سجاد سلطان یک منبع معتبر در راستای روش‌های کاربردی مدیریت پروژه به حساب می‌آید. استاندارد مدیریت پروژه که به همراه کتاب حاضر ارائه می‌شود، این اثر را به ابزاری کارآمد در حوزه مدیریت و استراتژی کسب‌وکار تبدیل کرده است.

درباره کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه:

مدیریت پروژه فرآیند پیشبرد اهداف حوزه کسب‌و‌کار است که در سال‌های اخیر توسعه پیدا کرده و امروزه به صورت یک عملیات تخصصی در صنعت مارکتینگ (بازاریابی‌ پیشرفته) شناخته می‌شود.

این دانش صاحبان مشاغل را از یک مزیت رقابتی برخوردار می‌کند و نقش تعیین‌کننده‌ای در پیشرفت و توسعه‌یافتگی آن‌ها خواهد داشت. از این جهت کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه می‌تواند به عنوان یک عنصر کلیدی در مدیریت پروژه‌های مختلف برای مدیران ارشد سودمند باشد و اهداف سازمانی آن‌ها را محقق گرداند.

امروزه مدیران حرفه‌ای به خوبی می‌دانند که هوش مصنوعی، در سال‌های اخیر قابلیت‌های مبتنی بر پردازش ابری و مدل‌های جدید کسب‌وکار را ایجاد کرده و این تغییرات منجر به نوآوری و روش‌های جدید کار کردن شده‌اند.

با این وجود آنچه نرم‌افزارها می‌توانند فعال سازند، همچنان در حال تغییر است و بر همین اساس مدل‌های سازمانی نیز متحول‌شده‌ و ساختارهای تیمی مدرن را ایجاد کرده‌اند. پس برای برخورداری از این ویژگی‌ها و عقب نماندن از سرعت پیشرفت این دانش، باید اطلاعات خود را به روز نگه داریم و با جریان تحولات جهانی همراه شویم.

تنها از همین راه است که افراد می‌توانند از هر نقطه از جهان به تیم‌های پروژه بپیوندند، در دامنه وسیعتری از نقش‌ها خدمت کنند و روش‌های جدید تفکر و کار را با همکاری یکدیگر فعال گردانند. این تغییرات و موارد دیگر تدوین شده در کتاب حاضر، این فرصت را برای تقویت دیدگاه‌های پشتیبانی از تکامل مستمر استاندارد مدیریت پروژه و راهنمای PMBOK ایجاد نموده است.

بنابراین مدیریت پروژه‌های مختلف در عرصه تجاری و اقتصادی بین‌المللی، نیازمند چهارچوب‌‌هایی پذیرفته شده بر اساس معیارهایی استاندارد است تا مسیر همکاری و تعاملی فرامرزی را در سطح جهانی فراهم کند و با ایجاد یک زبان مشترک به هدایت یک پروژه کاری کمک نماید.

این کتاب با استفاده از مفاهیم جامع و کاربردی اشتراکات لازم برای شروع یک همکاری مستمر را فراهم می‌کند و به مخاطبین اطلاعات کاملی را در این خصوص ارائه خواهد کرد.

کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه مناسب چه کسانی است؟

این کتاب برای جامعه مدیریت پروژه ابزاری ضروری به شمار می‌آید و برای فعالان این حوزه نکات کلیدی و مهمی را دربرخواهد داشت.

در بخشی از کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه می‌خوانیم:

افراد ارائه پروژه را به پیش می‌برند. آن‌ها این کار را با انجام وظایف لازم برای اجرای اثربخش و کارای پروژه انجام می‌دهند. کارکردهای مرتبط با پروژه می‌تواند توسط یک فرد، گروهی از افراد و یا ترکیبی از نقش‌های تعریف شده انجام شود.

هماهنگ کردن کارهای جمعی برای موفقیت هر پروژه‌ای بسیار ضروری است. انواع مختلفی از هماهنگی در شرایط زمینه‌ای مختلف وجود دارد. برخی پروژه‌ها از هماهنگی غیرمتمرکز بهره می‌برند که در آن اعضای تیم پروژه، خودسازمانده و خودمدیریت هستند.

دیگر پروژه‌ها از هماهنگی متمرکز با رهبری و راهنمایی مدیر پروژه و یا نقش مشابهی بهره‌مند می‌شوند. برخی پروژه‌ها با هماهنگی متمرکز نیز قادر به بهره‌مندی از منافع تیم‌های پروژه خودسازماندهی‌شده برای بخشی از کارها هستند.

صرف نظر از اینکه هماهنگی به چه صورت رخ می‌دهد، مدل‌های رهبری پشتیبان و همچنین تعاملات معنی‌دار و مستمر بین تیم‌های پروژه و سایر ذینفعان، منجر به حصول دستاوردهای موفقیت‌آمیز می‌شود.

صرف نظر از اینکه پروژه‌ها چگونه هماهنگ می‌شوند، تلاش جمعی تیم پروژه منجر به ارائه دستاوردها، منافع و ارزش خواهد شد. تیم پروژه ممکن است به وسیله کارکردهای اضافی که به تحویل شدنی‌ها، صنعت، سازمان و سایر متغیرها وابسته است پشتیبانی شوند.
فهرست مطالب کتابمقدمه مترجمان
مقدمه
بخش اول – استاندارد مدیریت پروژه
فصل اول: مقدمه
فصل دوم: یک سیستم برای ارائه ارزش
فصل سوم: اصول مدیریت پروژه
مراجع
بخش دوم – راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه (راهنمای PMBOK)
فصل اول: مقدمه
فصل دوم: دامنه‌های عملکردی مدیریت پروژه
فصل سوم: متناسب‌سازی
فصل چهارم: مدل‌ها، روش‌ها و نتایج
مراجع
پیوست‌ها
پیوست X1: مشارکتکنندگان و داوران استاندارد مدیریت پروژه و راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه
پیوست X2: حامی مالی
پیوست X3: دفتر مدیریت پروژ
پیوست X4: محصول
پیوست X5: تحقیق و توسعه برای استاندارد مدیریت پروژه
واژه‌نامه

معرفی و دانلود PDF کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه | مریم اشرفی | انتشارات شرکت چاپ و نشر بازرگانی